W dniu testu masz prawo czuć się lekko zdenerwowanym, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie parę wskazówek pomocnych w zrozumieniu tego, co będzie działo się w dniu testu.

O której powinienem być na miejscu?

Test rozpoczyna się zawsze o godz. 9:00, dlatego też zalecamy, by na miejsce testu przyjechać do godz. 8:30, tak by móc spokojnie zająć miejsce.

Niestety, jeśli spóźnisz się i pojawisz się już po rozpoczęciu testu, nie będziesz mógł wejść na salę egzaminacyjną i przystąpić do IELTS.

Jaki dokument tożsamości wziąć ze sobą?

W dniu testu powinieneś mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport – w zależności, który z tych dokumentów zgłosiłeś w czasie rejestracji online. Prawa jazdy oraz legitymacje studenckie nie będą uznane jako poświadczenie tożsamości.

Kandydaci z nieważnym dowodem tożsamości nie zostaną dopuszczeni do przystąpienia do testu.

Dlaczego w dniu testu kandydatom robione są zdjęcia ?

Jednym z głównym aspektów IELTS jest bezpieczeństwo testu.  W związku z tym, jako dodatkowy środek bezpieczeństwa, wprowadziliśmy wykonywanie zdjęć kandydatom w dniu sesji IELTS. Fotografie te są następnie wykorzystywane przy przygotowywaniu Test Report Forms. Procedura ta jest obowiązkowa.

 

Co mogę wnieść na salę egzaminacyjną?

Do sali egzaminacyjnej możesz wnieść: 

  • dokument tożsamości
  • napój w przezroczystej butelce pozbawionej etykiety
  • chusteczki higieniczne
  • leki (pod warunkiem, że masz zaświadczenie potwierdzające chorobę).

Poza wymienionymi przedmiotami na salę egzaminacyjną nie możesz wnieść nic więcej.

Czego nie mogę wnieść na salę egzaminacyjną? 

  • telefonu komórkowego oraz urządzeń elektronicznych
  • okryć wierzchnich, torebek, plecaków, piórników
  • zegarków każdego rodzaju
  • jedzenia 
  • własnych przyborów do pisania. British Council zapewnia każdemu kandydatowi długopis oraz 2 sztuki ołówków zakończonych gumką do ścierania. W razie potrzeby dysponujemy także temperówką lub dodatkowym ołówkiem.  

O czym jeszcze muszę wiedzieć?

Część ustna testu może zostać zorganizowana w oknie egzaminacyjnym obejmującym okres od 7 dni kalendarzowych przed terminem części pisemnych i ze słuchu, do 1 dnia kalendarzowego po tym terminie. O wyborze terminu części ustnych decyduje Centrum Egzaminacyjne. Przydzielane terminy nie mogą być zmienione.  Zazwyczaj test ustny organizowany jest w czwartek lub piątek, jednakże jest to uzależnione od terminu sesji i liczby zdających. Szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji dni testu są wysyłane do kandydatów e-mailem na 7 dni kalendarzowych przed pierwszą częścią testu.

Pomiędzy częściami pisemnymi testu nie ma przerw jednak w trakcie części Writing oraz Reading testu kandydat ma prawo skorzystać z przerwy na toaletę. Czas spędzony na przerwie na toaletę jest wliczany w standardowy czas trwania danej części  testu. 

Kandydat ma prawo do podkreślania dla własnych celów pewnych fragmentów tekstu przy użyciu zapewnionych przez nas przyborów. 

Co zrobić z innymi rzeczami osobistymi takimi, jak torebka czy płaszcz?

Na czas testu zapewniamy zamykaną na klucz szatnię, w której będziesz mógł pozostawić swoje rzeczy osobiste. Nie bierzemy jednak odpowiedzialności za zgubienie bądź uszkodzenie rzeczy pozostawionych w szatni. Dlatego też sugerujemy pozostawienie wartościowych rzeczy takich, jak telefony komórkowe i laptopy, w domu.