©

Max Wright

Jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujący Cię wynik z testu, musisz włożyć nieco pracy w przygotowanie do niego. Nie tylko powinieneś uczyć się angielskiego tak często, jak to możliwe, ale również dobrze byś wiedział, czego możesz spodziewać się w dniu sesji IELTS. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie parę wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć sukces. 

IELTSowy poradnik sukcesu

  • Upewnij się, że znasz format egzaminu, by nie czuć się zaskoczonym w dniu testu.
  • Ćwicz na przykładowych pytaniach z testu i sprawdź kryteria oceny stosowane dla IELTS.
  • Nagrywaj się, mówiąc po angielsku lub ćwicząc wypowiedzi na przykładowe tematy z egzaminu ustnego. Następnie odtwórz nagranie, by sprawdzić momenty zawahania, powtórzenia wyrazów, błędy gramatyczne i tempo mówienia – to cztery główne aspekty części ustnej testu IELTS.
  • W zadaniach do części pisemnych (Listening, Reading, Writing) podkreśl słowa-klucze. Upewnij się, że dokładnie wiesz, co powinno znaleźć się w Twojej odpowiedzi. W części Writing, zanim zaczniesz pisać, zaplanuj swój esej.
  • Ucz się i rozpoznawaj synonimy (różne wyrazy o podobnym znaczeniu). Będzie to pomocne w częściach Listening i Reading, gdzie często zamiast słowa-klucza z polecenia do zadania, słyszysz lub widzisz jego synonim – dobrze więc, byś wyłapał te związki. Wykorzystanie synonimów jest także przydatne w częściach Speaking i Writing. To dowód na to, że możesz pochwalić się bogatym słownictwem. 
  • Uważnie sprawdź wszystkie swoje odpowiedzi w części Listening i Reading. Upewnij się, że zrobiłeś wszystko zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, aby niepotrzebnie niestracić kilku punktów.
  • Wypocznij na dzień przed testem i upewnij się, że na miejsce, w którym jest organizowany, przyjedziesz z odpowiednim wyprzedzeniem. Spóźnienie lub zbyt późne dotarcie na miejsce testu nie pomogą  w jego dobrym napisaniu.
  • Więcej porad i informacji znajdziesz na stronie IELTS test day advice oraz w broszurze Informacje dla kandydatów IELTS, którą możesz pobrać i zapisać na swoim komputerze.