Konkurs FameLab odbył się po raz pierwszy w 2005 roku w Cheltenham, a od 2007 roku wypłynął we współpracy z British Council na wody międzynarodowe. Celem konkursu jest wspieranie młodego pokolenia naukowców w zdobywaniu umiejętności opowiadania o swojej pracy w przystępny i interesujący sposób. Dzięki temu badacze przyczyniają się do popularyzacji nauki i rozbudzają entuzjazm, kreatywność i ciekawość świata wśród szerszej publiczności. FameLab przyciąga charyzmatycznych naukowców, którzy inspirują ludzi do spojrzenia na świat z nowej perspektywy. 

Najważniejszym aspektem FameLabu jest dla nas jego moc inspirowania. FameLab zachęca młodzież, by rozważyła karierę w świecie nauki; pobudza nas do podjęcia wysiłku zrozumienia świata, który nas otacza i badań naukowych, które ten świat opisują, wreszcie – zachęca naukowców, by wyszli ze swoich laboratoriów, podzielili się wiedzą i  wciągnęli nas do pięknego, tajemniczego świata nauki. Dotychczas ponad 5,000 młodych badaczy i badaczek wzięło udział w krajowych edycjach FameLabu, dołączając do globalnej sieci naukowców, którzy nie tylko zajmują się nauką, ale potrafią także przystępnie o niej mówić.

Pierwsza polska edycja konkursu Famelab odbyła się w 2012 roku. Więcej szczegółów na stronie polskiej edycji konkursu FameLab.

KALENDARIUM POLSKIEJ EDYCJI FAMELAB 2018/2019 

  • 3 grudnia 2018 – otwarcie naboru
  • 28 stycznia 2019 (do godziny 12:00) – koniec nadsyłania zgłoszeń
  • 2 marca 2019 – półfinał Famelab (Centrum Nauki Kopernik)
  • 29 – 31 marca 2019 –  szkolenie Masterclass
  • 18 maja 2019 – finał krajowy 
  • 4 – 9 czerwca 2019 – finał międzynarodowy, Cheltenham, UK

    Formularz zgłoszeniowy: famelab.org.pl