Czy wiesz, że zyski generowane przez brytyjski przemysł kreatywny stanowią ponad 9% PKB, a sam rynek oferuje ponad 2 miliony stanowisk pracy? Dane te stawiają Wielką Brytanię na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej i w czołówce krajów wysoko rozwiniętych na świecie.

A jak to jest w Polsce? Jak duże zyski generują przemysły kultury? Jak rozwija się branża muzyczna, wydawnicza, filmowa czy mody? Czego potrzebują młodzi przedsiębiorcy działający w tych obszarach i w jaki sposób wspomagać ich rozwój?

Właśnie tym zagadnieniom poświęcony jest nasza działalność w sektorze przemysłów kreatywnych. Naszym celem jest: 

  • rozwój polskich sektorów kreatywnych poprzez czerpanie inspiracji z rynku brytyjskiego i dzielenie się dobrymi praktykami z tego zakresu z innych krajów,
  • zbudowanie świadomości społecznej i wiedzy w zakresie funkcjonowania kreatywnej ekonomii oraz
  • ukształtowanie powiązań biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami kreatywnymi.

Podejmując różne działania edukacyjne, chcemy wesprzeć rozwój przemysłów kreatywnych i wykształcić otwartych na wiedzę i nowe doświadczenia młodych ludzi gotowych propagować tę ideę w Polsce. Wierzymy, że poprowadzą oni dialog z lokalnymi władzami w celu zmiany regulacji prawnych na wspierające rozwój sektorów kreatywnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej globalnej działalności związanej z przemysłami kreatywnymi wejdź na stronę British Council Creative Economy.

Klub Młodych Przedsiębiorców Kreatywnych

Nasz program Young Creative Entrepreneur (YCE) spotyka i łączy ze sobą w globalną sieć obiecujących młodych przedsiębiorców działających w branżach kreatywnych. Wspiera osoby, które wdrażają nowatorskie sposoby dotarcia do odbiorców i społeczności (np. przy wykorzystaniu nowych metod produkcji, dystrybucji czy wytwarzania wartości), jednocześnie mając na względzie wypływające z tego korzyści w szerszym kontekście społecznym, ekonomicznym i kulturalnym. To projekt skierowany do młodych, działających z pasją osób, które wspiera oferując im możliwość rozwoju umiejętności, budowania sieci kontaktów oraz czerpania z międzynarodowych inspiracji. Program YCE ma na celu zainicjowanie współpracy pomiędzy sektorem kreatywnym Wielkiej Brytanii i krajów uczestniczących w projekcie.

17 lutego 2010 roku zainaugurowaliśmy działalność Klubu Młodych Przedsiębiorców Kreatywnych, skierowanego w głównej mierze do uczestników międzynarodowych konkursów Young Creative Entrepreneur.

Celem działalności klubu jest stworzenie platformy komunikacji z przedsiębiorcami działającymi na polu przemysłów kultury i wsparcie ich rozwoju a tym samym wpłynięcie na wzrost tej gałęzi gospodarki w Polsce.

W 2011 roku połączyliśmy siły z Miastem Stołecznym Warszawa i wspólnie organizujemy cykliczne spotkania przedsiębiorców sektora kreatywnego Creative Mikser, które skupiają się wokół takich haseł, jak:

  • inspiracje – zarówno z zagranicy, jak i z rynku lokalnego. Naszymi gośćmi są przedsiębiorcy prezentujący historię swojego sukcesu, wybrane problemy, z jakimi się zetknęli w karierze zawodowej i sposoby ich przezwyciężania;
  • rozwój umiejętności i wiedzy z zakresu zarządzania - pod postacią wykładów i warsztatów tematycznych dostosowanych do potrzeb Klubowiczów;
  • regulacje prawne, zmiany i wytyczne rządu w zakresie branż kreatywnych, o których mamy nadzieję informować za pośrednictwem przedstawicieli rządu, organizacji rządowych i pozarządowych;
  • networking – będący szansą na wymianę doświadczeń, pozyskanie cennych kontaktów i nawiązanie współpracy pomiędzy uczestnikami Klubu.

Chcesz być na bieżąco? Zajrzyj na naszą stronę z wydarzeniami.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszymi publikacjami na temat przemysłów kreatywnych.

Linki zewnętrzne