The Morning After

Jako międzynarodowa organizacja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej, British Council współpracuje z europejskimi sąsiadami od ponad 80 lat. Współpraca multilateralna zawsze leżała u podstaw naszej działalności i będziemy ją kontynuować w partnerstwach z innymi krajami europejskimi oraz instytucjami Unii Europejskiej, aby umożliwiać nawiązywanie kontaktów, budowanie relacji oraz zaufania.

Kultura, język i idee nie mają granic. Stanowią one sedno naszej działalności w Polsce, dlatego też realizację usług i nawiązywanie relacji kulturalnych będziemy kontynuować zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

RAPORT THE MORNING AFTER

Publikacja British Council The Morning After: The future of the UK’s cultural relationship with other European nations jest zbiorem esejów przygotowanych przez wybitne postaci ze świata kultury, polityki oraz nauki, w związku z referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Autorzy zastanawiają się nad przyszłością współpracy kulturalnej pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami europejskimi. Zapraszamy do zapoznania się z raportem oraz do odwiedzenia naszej strony The Morning After.

Wierzymy, że w obliczu wyniku referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, relacje kulturalne między Wielką Brytanią i innymi krajami europejskimi pozostaną istotne i pomogą budować pewność i zaufanie wobec każdego z potencjalnych rozwiązań politycznych i ekonomicznych.
– Rebecca Walton, British Council, director EU Region

Obecnie Wielka Brytania wciąż jest krajem członkowskim Unii Europejskiej – nieprzerwanie realizujemy nasze zobowiązania i otrzymujemy związane z nimi środki finansowe. Zdajemy sobie jednak sprawę, że pytań o długofalowe skutki referendum nie sposób uniknąć. Odpowiedź na wiele z nich będzie musiała zostać wypracowana w ramach szerszej dyskusji o przyszłej relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Gdy tylko będziemy mogli przekazać bardziej szczegółowe informacje, na pewno to zrobimy. 

EDUKACJA

W Wielkiej Brytanii znajdują się jedne z najlepszych uniwersytetów na świecie, w działalność których zaangażowani są wybitni naukowcy. Zagraniczni studenci, pracownicy naukowi i badacze w znacznym stopniu przyczynili się do tego sukcesu. Jeśli ubiegasz się o przyjęcie na studia w Wielkiej Brytanii i zastanawiasz się, co może oznaczać dla Ciebie rezultat referendum, oto kilka przydatnych informacji: 

W oświadczeniu Universities UK znalazła się informacja o tym, że status imigracyjny studentów z UE uczących się w Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus nie zmienił się, a także, że – co najmniej do momentu faktycznego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, a być może dłużej – są oni uprawnieni do finansowania z programu Erasmus. Co więcej, studenci będący obywatelami UE, którzy rozpoczną studia w latach 2016/17 i 2017/18 nie mają powodów do obaw o zmianę swojego statusu imigracyjnego oraz o dostęp do pożyczek studenckich. 

Dobra wiadomość dla obywateli krajów Unii Europejskiej, którzy zamierzają rozpocząć studia w  Zjednoczonym Królestwie w 2018 roku

Studenci z krajów Unii Europejskiej, którzy myślą o złożeniu podania na uczelnie brytyjskie na rok akademicki 2018/2019, nadal będą mogli ubiegać się o stypendia i pożyczki  na studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. 

Oznacza to, że studentom z Unii Europejskiej aplikującym  na studia licencjackie lub magisterskie, bądź kursy w kolegiach zawodowych w roku akademickim  2018/2019, nadal będzie przysługiwało prawo ubiegania się o pożyczki i granty nawet wtedy, gdy termin ukończenia studiów przypadnie już po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Obywatele Unii Europejskiej będą mogli również ubiegać się o doktoranckie stypendia naukowe na pokrycie kosztów studiowania.