By IELTS Expert

18 Cze 2024 - 17:00

Benefits of IELTS blog, image

W tym artykule dowiesz się, dlaczego test IELTS wyróżnia się na tle innych testów sprawdzających znajomość języka angielskiego, oraz odkryjesz jego zalety.

 • IELTS jest powszechnie akceptowanym testem w różnych krajach 
 • IELTS daje większy wybór
 • IELTS oferuje możliwość skorzystania z opcji One Skill Retake
 • IELTS przygotowuje do życia w kraju anglojęzycznym

Planujesz emigrację do kraju anglojęzycznego? Niezależnie od tego, czy chcesz studiować, pracować, czy spełnić wymogi imigracyjne, musisz zdać uznawany test z kompetencji językowych – uznawany zarówno przez szkoły, uniwersytety, pracodawców, jak i organy rządowe.

IELTS, czyli International English Language Testing System, to najlepszy wybór. Ten test ocenia Twoje umiejętności w czterech obszarach: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie w celu wszechstronnej oceny umiejętności posługiwania się językiem angielskim. 

Istnieją dwa główne typy testów IELTS: IELTS Academic oraz IELTS General Training. W zależności od Twojej sytuacji i ambicji możesz wybrać opcję, która Ci odpowiada.

W tym artykule przeczytasz o korzyściach płynących z posiadania testu IELTS i o tym, jak IELTS pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów.

Korzyści IELTS: Cztery powody, dla których warto przystąpić do testu IELTS 

IELTS wyróżnia się światową rozpoznawalnością, elastycznością i doskonałym przygotowaniem kandydata do życia w krajach anglojęzycznych.

Przyjrzyjmy się zaletom IELTS bardziej szczegółowo:

1. IELTS jest powszechnie akceptowanym testem na świecie

IELTS jest akceptowany przez ponad 12 000 organizacji na całym świecie, w tym:

 • Władze imigracyjne i instytucje rządowe
 • Międzynarodowe firmy i pracodawców
 • Organizacje edukacyjne i akademickie
 • Stowarzyszenia zawodowe, takie jak szpitale i organy księgowe. 

Wyniki testu IELTS otwierają drzwi do możliwości w ponad 140 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie.

Dzięki temu masz globalną przewagę i większą elastyczność planów, co jest szczególnie cenne, jeśli rozważasz wiele miejsc docelowych w swojej przyszłości.

Będziesz mieć swobodę wyboru ścieżki, która najlepiej odpowiada Twoim celom i aspiracjom.

2. IELTS daje większy wybór

Jedną z najważniejszych zalet testu IELTS jest to, że zapewnia szeroką gamę opcji dostosowanych do różnych preferencji. 

W przeciwieństwie do innych testów sprawdzających znajomości języka angielskiego, do których można przystąpić wyłącznie w wersji papierowej lub na komputerze, do IELTS można przystąpić w dowolny sposób.

W przypadku osób, które czują się bardziej komfortowo z testami papierowymi i wolą pisać ręcznie zamiast na klawiaturze, przystąpienie do testu na komputerze może być trudniejsze. Może to zwiększyć stres w dniu egzaminu i wpłynąć na jego wynik. Dla tych osób lepszym wyborem będzie podejście do testu IELTS w formie papierowej.

Z kolei większość młodszych pokoleń jest lepiej zaznajomiona z komputerami i pisanie na klawiaturze jest dla nich znacznie łatwiejsze niż pisanie ołówkiem, zatem wolą przystąpić do testu na komputerze i uważają, że jest to mniej stresujące. 

Ponadto, istnieje wersja testu, zwana  IELTS Online,  do której można przystąpić z zacisza własnego domu lub innej przestrzeni prywatnej.

3. IELTS oferuje możliwość skorzystania z opcji One Skill Retake

Uczelnie wyższe jak i pracodawcy zazwyczaj wyznaczają akceptowalny pułap znajomości języka, który w przypadku testu IELTS oznaczany jest punktami. Niektórzy określają minimum punktów przypadające na ogólny wynik testu, natomiast w przypadku niektórych programów i zawodów ustalane są minima punktów na poszczególne umiejętności (słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie). Na przykład uniwersytety, które wymagają od studentów pisania technicznych prac akademickich, mogą określić minimalny zakres punktów w sekcji pisania. 

IELTS w wersji komputerowej, daje możliwość poprawienia wyniku, poprzez ponowne zdanie jednego elementu testu. W przeszlości, osoby zdające musiały powtarzać wszystkie części testu.

Jest to opłacalna i oszczędzająca czas metoda poprawy ogólnego wyniku testu IELTS, która daje kandydatom drugą szansę na udowodnienie swojego poziomu w jednej części testu, bez wpływu na ich pierwotne wyniki w pozostałych sekcjach.  

Więcej informacji na temat opcji One Skill Retake znajdziesz na stronie: IELTS One Skill Retake.

4. IELTS przygotowuje do życia w kraju anglojęzycznym

IELTS ocenia Twoją umiejętność skutecznego komunikowania się zarówno w sytuacjach akademickich, jak i codziennych. Dzięki wysoce praktycznemu podejściu porównuje Twoje umiejętności z rygorystycznymi światowymi standardami. Test przygotowuje Cię do komunikacji z osobami anglojęzycznymi na całym świecie – to kolejna ważna zaleta IELTS. 

Poznając każdą część testu i jego format, od razu zorientujesz się, jak kompleksowy jest IELTS i jak przygotowuje Cię do nauki lub pracy w środowisku anglojęzycznym. 

 • Słuchanie: ta część testu obejmuje słuchanie czterech nagrań rodzimych użytkowników języka angielskiego. W nagraniach można usłyszeć osoby z różnymi akcentami. Następnie uczestnik odpowiada na kilka pytań dotyczących usłyszanych rozmów, opinii i głównych wątków.
 • Czytanie: w tej części należy przeczytać trzy różne fragmenty tekstu i wykazać się zrozumieniem głównego wątku, ukrytych znaczeń i opinii autora. 
 • Pisanie: w tej części oceniana jest umiejętność organizowania pomysłów, pisania odpowiednich odpowiedzi na prośby oraz prawidłowego korzystania z zakresu słownictwa i struktur gramatycznych.
 • Mówienie: część testu polegająca na mówieniu wymaga komunikacji z certyfikowanym egzaminatorem. Test ten zaprojektowano tak, aby był jak najbardziej zbliżony do sytuacji z życia codziennego. Aby uzyskać dobry wynik, trzeba obszernie wypowiadać się na dany temat, zrozumiale przedstawiać pomysły i wyrażać opinie. 

Uzyskanie wysokiego wyniku oznacza, że jesteś w stanie porozumiewać się w mowie i piśmie po angielsku oraz rozumieć złożone teksty, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Test IELTS nie tylko ocenia umiejętności językowe, ale wyposaża Cię w narzędzia umożliwiające doskonalenie, dostosowywanie się i odnoszenie sukcesów w nowym środowisku.

Nadal nie wiesz, czy ten test jest dla Ciebie odpowiedni? Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule, w którym przedstawiamy pięć powodów, dla których warto przystąpić do testu IELTS.

IELTS: wejdź do świata możliwości

Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać wyższe wykształcenie, szukasz możliwości zawodowych, czy rozważasz imigrację do innego kraju, odpowiedni test znajomości języka to Twoja droga do sukcesu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wszystkich korzyści płynących z testu IELTS, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po testach biegłości w języku angielskim.

W ofercie British Council znajdziesz również IELTS Ready, czyli bezpłatne źródło z wieloma materiałami przygotowawczymi z zakresu IELTS, a także bezpłatne webinary przygotowawcze IELTS, które pomogą Ci przygotować się do każdej części testu. Na co więc czekasz? Zainwestuj w swoją przyszłość już dziś. 

Zapisz się na test IELTS z British Council