Czwartek 31 Lip 2014

British Council i Multikino kontynuują strategiczną współpracę przy organizacji pokazów brytyjskiej sztuki, a w tym retransmisji przedstawień teatralnych, oper i wystawy multimedialnej na ekranach kin w całej Polsce. Dzięki tej inicjatywie publiczność może regularnie uczestniczyć w retransmisjach najlepszych wydarzeń kulturalnych z repertuaru słynnych scen brytyjskich takich jak National Theatre czy English National Opera. W programie znalazło się także nowatorskie przedsięwzięcie –  multimedialna wystawa z Muzeum Brytyjskiego.

Cykl sztuk teatralnych i oper z Wielkiej Brytanii na stałe wpisał się do kalendarza imprez sieci Multikino. Przedstawienia, które znalazły się w programie, zostały zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych. Wszystkie wydarzenia retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Retransmisje realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami. 

Dla widzów w Polsce udział w tych pokazach jest niepowtarzalną okazją, by stać się częścią międzynarodowej publiczności scen brytyjskich i oglądać aktorstwo najwyższej próby. Dotychczas w przedstawieniach zarejestrowanych w National Theatre wystąpiły takie gwiazdy jak Helen Mirren (w roli Królowej Elżbiety II), Benedict Cumberbatch (w roli Frankensteina) czy Tom Hiddleston (w roli Koriolana). W drugim półroczu 2014 roku w Multikinie zobaczymy premierowe spektakle sztuk m.in. z National Theatre, a także po raz pierwszy jedną z najsłynniejszych brytyjskich oper pt. „Peter Grimes” Benjamina Brittena wystawioną przez English National Opera. W programie wydarzeń znalazła się także kolejna multimedialne wystawa z Muzeum Brytyjskiego. Tym razem widzowie będą mogli przenieść się w świat wikingów uczestnicząc w wystawie pt. „Wikingowie: życie i legenda”.

Harmonogram wydarzeń brytyjskich na drugie półrocze 2014 roku:

19 sierpnia, 19:00 – Peter Grimes (English National Opera)

28 sierpnia, 19:00 - Dziwny przypadek psa nocną porą / The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (National Theatre Live)

15 września, 19:00 – Wystawa multimedialna Wikingowie: życie i legenda (Muzeum Brytyjskie/ The British Museum)

25 września, 19:00 – Benvenuto Cellini (English National Opera)

16 października, 19:00 – Tramwaj zwany pożądaniem / A Streetcar Named Desire (National Theatre Live)

28 października, 19:00 – Medea (National Theatre Live)

13 listopada, 19:00 – Prześwit / Skylight (National Theatre Live)

Lokalizacje:

Pokazy teatralne i opery wyświetlane są w 13 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, a także w kinie Silver Screen w Łodzi.

Uwaga: Wystawa multimedialna Wikingowie: życie i legenda wyświetlana będzie w 12 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, a także w kinie Silver Screen w Łodzi. 

Organizator: Multikino S.A.

Partner Strategiczny: British Council

Dystrybutor: Cikanek Management (NTL), more2screen (Wikingowie), Altive Media (ENO)

Nośnik / Technologia: DCP, High Definition, Digital Dolby Surround, polskie napisy 

Patroni: Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Miesięcznik Stolica, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Opera.info.pl, Superstarsi.pl, TerazTeatr.pl, trojmiasto.pl, Warsaw Insider oraz RMF Classic.

Mecenat: OSRAM, CITI handlowy

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Karolina Szlasa
British Council 
Tel.: 22 695-59-47, Kom.: 664-920-232
karolina.szlasa@britishcouncil.pl

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Działa w ponad 100 krajach na całym świecie i realizuje swoje cele w wielu obszarach, w tym w sztuce, edukacji, nauczaniu języka angielskiego, nauce i sporcie, umożliwiając tym samym nawiązywanie międzynarodowych kontaktów i budując zaufanie między Zjednoczonym Królestwem i innymi krajami. 

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, szkoły partnerskie w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe.

Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności przydatnych w jednoczącej się Europie. 

Od lutego 2012 r. British Council w Polsce jest również koordynatorem projektu CENTRES, realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Comenius. Sieć CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) ma za zadanie promować metody rozwijania umiejętności poszukiwanych przez przedsiębiorstwa kreatywne na poziomie edukacji ponadpodstawowej, przy bliskiej współpracy z biznesami kreatywnymi.

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska oraz blog.britishcouncil.org/polandqualityteaching.