Poniedziałek 20 Kwi 2015

Co potrafią zrobić w 3 minuty? Zobacz finalistów FAMELAB POLAND 2015 na żywo

Kto wygra 35 tys. zł. i pojedzie na międzynarodowy finał do Wielkiej Brytanii? Już w najbliższą sobotę dziesięciu finalistów stanie przed publicznością i jury, by opowiedzieć krótkie historie o nauce. Zrobią to w taki sposób, że zachwycisz się każdym z osobna, bo do finału dostali się najlepsi z najlepszych. 

Finał konkursu odbędzie się 25 kwietnia w godz. 18.00 – 21.00 w Centrum Nauki Kopernik. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Transmisja online z przebiegu finału będzie dostępna na www.kopernik.org.pl.

W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych, prowadzący działalność naukową w Polsce: Gliwicach, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu, a także w Wielkiej Brytanii: w Milton Keynes i Londynie. Na scenie podczas finału zobaczymy: astrofizyka Jakuba Bochińskiego, biologa ewolucyjnego i genetyka dra Szymona Drobniaka, biochemika Mariusza Gogóla, studenta ostatniego roku medycyny Wojciecha Grabczana, psychoonkolożkę i biolożkę medyczną Aleksandrę Klembę, epidemiologa i mikrobiologa dra Rafała Mostowego, nanotechnologa i chemika fizycznego dra Jana Paczesnego, biologa i chemika Łukasza Richtera, chemiofizyczkę Alicję Wolny oraz mikrobiolożkę i genetyczkę dr Aleksandrę Ziembińską-Buczyńską.

JEST O CO WALCZYĆ

Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 000 PLN na cele naukowe i 5 000 PLN na dowolne wydatki). Jednej z osób zostanie przyznane wyróżnienie Ministra Nauki  i Szkolnictwa Wyższego – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. British Council w Polsce, współorganizator konkursu, ufunduje Nagrodę Publiczności - kurs lub egzamin językowy. BASF Polska trojgu wybranym przez siebie finalistom sfinansuje pobyt w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny, będący siedzibą firmy. 

PRZYJDŹ NA FINAŁ DO KOPERNIKA!

Finał rozpocznie się 25 kwietnia br. o godz. 18:00 w Centrum Nauki Kopernik. Poprowadzi go Jan Wróbel – dziennikarz i publicysta, a o oprawę artystyczną zadba Musical improwizowany. 

W skład finałowego jury wejdą: astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca i medioznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski, kierownik Katedry Informatyki SGGW oraz genetyk prof. Paweł Golik, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dla osób, które nie zmieszczą się do sali głównej, organizatorzy przewidzieli wspólne oglądanie wystąpień konkursowych na wielkim ekranie umieszczonym w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Jak co roku, na publiczność czekać będą dodatkowe atrakcje. 

CZYM JEST FAMELAB?

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców – naturalnych rzeczników nauki – do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją, mają szansę wygrać nagrodę główną.  Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Laureat lub laureatka głosowania publiczności otrzyma nagrodę British Council (voucher językowy).

KALENDARIUM POLSKIEJ EDYCJI FAMELAB 2015

  • Finał krajowy: 25 kwietnia 2015, Centrum Nauki Kopernik
  • Finały międzynarodowe: 3-4 czerwca 2015, Cheltenham, Wielka Brytania

Do redaktora

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w ponad 20  krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Kryteria oceny występujących opierają się na „trzech C”. Dla jury liczy się CONTENT (treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym), CLARITY (jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną) i CHARISMA (charyzma prezentera lub prezenterki oraz sposób zaprezentowania badań). 

Organizatorzy: British Council, Centrum Nauki Kopernik

Szczegółowe informacje: www.famelab.org.pl, www.facebook.com/FamelabPoland

Kontakt dla mediów: Paula Butlewska, paulina.butlewska@kopernik.org.pl, tel. +48 792 830 518.

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 7000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki. W 2014 roku British Council obchodzi 80-lecie swojej działalności na świecie.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, szkołach partnerskich w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. 

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska.

Linki zewnętrzne