Czwartek 23 Maj 2019

23 maja startuje MultiCulture Britain – najnowszy projekt British Council i Multikina, promujący ciekawe zjawiska w kulturze i sztuce z Wielkiej Brytanii w obszarze filmu, teatru, wystaw i koncertów. 

Przedsięwzięciu przyświeca idea promowania tolerancji, różnorodności oraz równych praw, jak również przeświadczenie, że fuzja różnych kultur w obrębie społeczeństwa, gdzie jedna kultura inspiruje się innymi, prowadzi do jej wzbogacenia o nowe kreatywne elementy i wartości.

- Zależy nam, by stwarzać jak najwięcej możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, również w obszarze sztuki. W nowym cyklu, prezentując zjawiska artystyczne o brytyjskim rodowodzie, eksponujemy złożoność kultury Wielkiej Brytanii, w ramach której współistnieją różnorodne postawy, przekonania; miejsce dla siebie znajdują zróżnicowane formuły artystycznego wyrazu. Fuzja postaw i wartości jest, jak sądzimy, rysem charakterystycznym nie tylko kultury brytyjskiej, ale i współczesnego świata w ogóle. W takiej optyce kultura brytyjska staje się swego rodzaju pomostem do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości – mówi o projekcie Ewa Ayton, Head of Arts and Culture British Council.

MultiCulture Britain to kontynuacja strategicznej współpracy pomiędzy British Council i Multikinem, w ramach której od kilku lat na ekranach kin w całej Polsce prezentowane są transmisje najciekawszych spektakli z teatrów brytyjskich.

- Działalności Multikina od lat patronuje hasło „Więcej niż kino”. W ramach projektu realizowanego wspólnie z British Council na kinowym ekranie zagoszczą spektakle teatralne, koncerty, wystawy. Warto podkreślić, że MultiCulture Britain ma ogromny potencjał edukacyjny: to cykl spotkań
z najlepszą brytyjską sztuką, dobraną tak, by uwrażliwiać na wyzwania współczesnego, multikulturowego świata. Tytuły, które pokażemy w ramach projektu mogą stać się świetnym punktem wyjścia dla rozmów w szkołach – nie tylko na lekcjach języka polskiego i angielskiego – i na uczelniach; będą także stanowiły inspirację dla nowych odczytań klasycznych tekstów kultury (takich, jak np. „Hamlet”) podsumowuje Mariusz Spisz, Commercial Director Multikina.

Pierwszym wydarzeniem w ramach nowego cyklu będzie, pokazywany w Multikinie premierowo, spektakl „Szaleństwo Króla Jerzego” – prosto z Nottingham Playhouse w Londynie, na podstawie dramatu napisanego przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów - Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”). To spektakl, w trakcie którego widz ma okazję przyjrzeć się zagmatwanemu splotowi władzy i szaleństwa; inscenizacja tekstu, który stawia pytanie o to, jak zachowujemy się wobec Innego i jak próbujemy oswoić inność. W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz licznym kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych. „Szaleństwo Króla Jerzego” już 23 maja o godzinie 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino.

Bilety na  spektakl nabyć można w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl. Cena biletu będzie zgodna z cennikiem obowiązującym w danym mieście.

***

Kontakt dla mediów:

Edyta Skoryna 
Pracownia Ferment Kolektiv
T: +48 793 310 490
edyta.skoryna@ferment.com.pl

Róża Adamcio
Specjalista ds. PR - Dział Marketingu i Sprzedaży Multikino S.A.
T: +48 (22) 223 00 67
T: +48 513 111 924
roza.adamcio@multikino.pl

Robert Pajączkowski 
Head of Marketing and Communications British Council w Polsce
T: +48 532 741 267
robert.pajaczkowski@britishcouncil.pl     

Informacje o spółce Multikino

Multikino to pierwszy operator, który w 1998 roku uruchomił w Polsce kino wieloekranowe (multipleks). Od tego czasu wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin. Od 2013 roku należy do Grupy VUE Entertainment – lidera na europejskim rynku kinowym, znanego
ze stosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Obecnie Multikino jest operatorem 32 kin w 27 miastach Polski z łączną liczbą 257 ekranów. W sierpniu 2007 r. otworzyło wyjątkowe kino w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 9 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 777 osób z największym w Europie ekranem przystosowanym do projekcji cyfrowej (prawie 300 m2). Grupa jest również operatorem kin w Rydze oraz Wilnie. Od 2017 r. Multikino jako jedyna sieć kinowa w Polsce poszerzyła ofertę również o pokazy w technologii VR  (Virtual Reality). Multikino VR by Samsung działa w 5 obiektach: Multikino Warszawa Złote Tarasy, Warszawa Targówek, Szczecin, Łódź oraz Poznań Malta.

Multikino to zdecydowanie więcej niż kino. Oferuje zarówno największe i najbardziej oczekiwane premiery filmowe, jak i koncerty światowych gwiazd, nocne maratony filmowe, transmisje najważniejszych wydarzeń sportowych, takich jak: Mistrzostwa Świata, Europy czy Liga Mistrzów, transmisje oper i baletu w jakości HD, retransmisje teatrów brytyjskich. W swojej ofercie ma ponadto specjalne pokazy filmowe dla kobiet „Kino Na Obcasach”, dla rodziców z niemowlakami „Multibabykino”, a także w weekendy poranki dla najmłodszych. Multikino przygotowało ponadto bogaty program skierowany do szkół pod nazwą Akademia Filmowa Multikina.

Multikino to także oryginalna sieć kawiarni Cavablanca Cinema Cafe. Od lat jest partnerem najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, w tym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage oraz Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki wyposażeniu sal kinowych w projektory firmy BARCO i systemy do projekcji trójwymiarowej Dolby 3D Multikino należy do grona światowych liderów kinowej cyfryzacji, czyli technologicznego i jakościowego przełomu w branży kinowej. Sieć z powodzeniem prezentuje filmy oraz wydarzenia specjalne, także w technologii 3D.

Informacje o British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Tworzymy przyjazne, zbudowane na wiedzy porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią i innymi krajami. Naszym celem jest wnoszenie pozytywnego wkładu w życie mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz krajów, z którymi współpracujemy. Dlatego zajmujemy się tworzeniem nowych możliwości, budowaniem relacji i zaufania.

Jesteśmy obecni w ponad 100 krajach na całym świecie prowadzimy działania w obszarze kultury i sztuki, języka angielskiego, edukacji i społeczeństwa obywatelskiego. Co roku współpracujemy bezpośrednio z ponad 20 milionami osób, a poprzez nasze kanały online i programy radiowe i telewizyjne docieramy od ponad 500 milionów osób. British Council powstał w 1934 roku, jest organizacją dobroczynną Zjednoczonego Królestwa z Przywilejem Królewskim (Royal Charter) oraz instytucją publiczną. Większość naszych źródeł finansowych pochodzi z płatnych usług w zakresie języka angielskiego i egzaminów, kontraktów edukacyjnych i rozwojowych oraz współpracy partnerskiej z publicznymi i prywatnymi organizacjami. Osiemnaście procent obrotu stanowi grant rządu brytyjskiego.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych i szkołach partnerskich w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, współpracę z ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. Można nas śledzić na tych kanałach: twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska i blog.britishcouncil.org