Czwartek 23 Kwi 2015

W 2016 roku świat będzie obchodził 400 lecie śmierci Szekspira.

British Council ogłosił dziś Shakespeare Lives, jedyny w swoim rodzaju program wydarzeń i działań o globalnym zasięgu, upamiętniających życie Szekspira, z okazji 400. rocznicy jego śmierci.

Shakespeare Lives jest zaproszeniem skierowanym do całego świata. British Council zachęca do włączenia się w obchody poprzez uczestnictwo w wydarzeniach online oraz obcowanie z twórczością Szekspira na scenie, w filmie, w galeriach i szkołach. Program ma dotrzeć do ponad miliarda ludzi na całym świecie. British Council oraz Ambasady Brytyjskie w ramach kampanii GREAT pracują wraz z przedstawicielami brytyjskich teatrów i muzeów nad nowymi adaptacjami sztuk Szekspira, ekranizacjami filmowymi, publicznym odczytami oraz materiałami edukacyjnymi dla szkół i osób uczących się języka angielskiego w każdym wieku, w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. 

Program Shakespeare Lives rozpocznie się tej jesieni i będzie trwał przez cały 2016 rok. Działania w zakresie języka angielskiego, edukacji oraz sztuki pokażą, jak twórczość dramaturga z Anglii jest odbierana na całym świecie. Głównym wydarzeniem będzie projekt All The World’s A StageI, który będzie zachęcał publiczność z całego świata do wysyłania i udostępniania plików wideo z zarejestrowanymi fragmentami sztuk Szekspira we własnym wykonaniu. Program zakończy się biciem rekordu, przedstawieniem z udziałem publiczności i nową cyfrową wersją dzieł Szekspira.

Badanie przeprowadzone w pięciu krajach w 2014 roku na zlecenie British Council pokazało, że Szekspir jest trwale postrzegany na świecie, jako największa ikona brytyjskiej kultury. Młode osoby zapytane o osobę, którą się interesują i którą wiążą ze współczesną sztuką i kulturą Wielkiej Brytanii, najczęściej wymieniały Williama Szekspira. 

Program Shakespeare Lives obejmuje, między innymi: 

 • Pokazy wiodących produkcji szekspirowskich, w tym: film zrealizowany przez Manchester Royal Exchange Theatre z Maxine Peake w roli Hamleta oraz nowa adaptacja filmowa sztuki Szekspira nakręcona przez filmowców z Indii oraz filmowców pochodzących z Azji, zamieszkałych w UK. 
 • Kurs MOOC (masowy otwarty kurs online) przeznaczony dla osób uczących się języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym, ukazujący główne tematy i postacie w sztukach Szekspira. Materiały dydaktyczne zwierają: scenariusze lekcji na każdym poziomie zaawansowania poświęcone tematyce szekspirowskiej, cykl webinarów dla nauczycieli języka angielskiego i animowane historie szekspirowskie dla dzieci.
 • Granty badawcze dla artystów i instytucji na realizację nowych międzynarodowych projektów. 
 • Światowe tournée poetów z Royal Society of Literature reinterpretujących Sonety. Pojawią się również możliwości dla młodych poetów i ilustratorów książek z całego świata. 
 • Sonety w metrze – program powstały we współpracy z wydawnictwem Bloomsbury Publishing, który odtworzy popularny w Londynie cykl Poems on the Underground w innych miastach na świecie.
 • Bitesize Bard - międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych przygotowany we współpracy ze straight 8, zapraszający młodych filmowców do reinterpretacji jednej z ośmiu najsłynniejszych scen szekspirowskich. Dwanaście najlepszych filmów zostanie wybranych i nagrodzonych przez wybitnych przedstawicieli świata filmu i teatru.
 • Program edukacyjny opracowany wspólnie z Royal Shakespeare Company, nawiązujący do nadal aktualnych tematów ze sztuk Szekspira. Będzie z niego korzystać 25000 szkół w Wielkiej Brytanii, a także sieć szkół partnerskich British Council. 
 • Seria warsztatów i paneli dyskusyjnych przygotowanych we współpracy z National Centre for Writing and Shakespeare’s Globe, dotyczących dzieł Szekspira w tłumaczeniu, z udziałem znanych wykładowców akademickich, ekspertów oraz artystów.
 • Aplikacja opracowana przez Shakespeare Birthplace Trust - a w niej między innymi znajdzie się, leksykon szekspirowski dostępny w wielu językach, quiz szekspirowski, przepisy kulinarne i listy utworów z czasów elżbietańskich. 
 • Specjalny utwór muzyczny inspirowany Szekspirem, zamówiony przez British Council w ramach międzynarodowego programu dla młodych ludzi World Voice. Ten utwór muzyczny będzie wykorzystywany podczas warsztatów World Voice i na szkoleniach dla nauczycieli na całym świecie. 
 • Międzynarodowy cykl projekcji najlepszych filmów szekspirowskich, przygotowany we współpracy z British Film Institute, od niemej ery kina po najnowsze produkcje. 

Szczegółowy program i partnerzy zostaną ogłoszeni w dalszej części roku. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.britishcouncil.org/shakespearelives i pod hashtagiem #ShakespeareLives.

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Karolina Szlasa
British Council 
Tel.: 22 695-59-47, Kom.: 664-920-232
karolina.szlasa@britishcouncil.pl

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 7000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki. W 2014 roku British Council obchodzi 80-lecie swojej działalności na świecie.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, szkołach partnerskich w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. 

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska.

Linki zewnętrzne