By British Council Polska

20 Lut 2020 - 15:08

Gry są świetnym sposobem na przyswajanie języka. Potwierdzają to badania, które dowodzą, że szybciej osiągamy postępy w nauce, kiedy czujemy się szczęśliwi i jesteśmy odprężeni. W przypadku dzieci zabawa jest niezwykle ważna z punktu widzenia procesu przyswajania nowej wiedzy, ponieważ małym uczniom brakuje innych, zewnętrznych czynników, które motywują je do nauki tak jak dorosłych. Co więcej, opanowując reguły nowych zabaw lub gier, dziecko przyzwyczaja się do postępowania zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami w danym języku.

Każdy rodzic najlepiej wie, w jakiego rodzaju zabawy dziecko angażuje się najchętniej -  takie, które wymagają szybkiej reakcji, czy spokojnego zastanowienia i metodycznego działania. Dziecięce preferencje dotyczące zabaw często się zmieniają. Świetnym źródłem różnorodnych inspiracji jest Internet, wiele zabaw i gier zapewne pamiętasz też z własnego dzieciństwa. Oto przykład moich ulubionych aktywności wykorzystywanych podczas zajęć.

Gry karciane 

Portal Learn English Kids oferuje bogatą kolekcję zestawów kart flash do druku, które można wykorzystać w różnych grach karcianych. Karty flash zostały przygotowane w wersji kolorowej oraz czarno-białej. Jeśli więc chcesz urozmaicić swoim dzieciom zabawę, wydrukuj karty w wersji czarno-białej i poproś dzieci, aby pokolorowały znajdujące się na nich obrazki. Wykorzystując w zabawie karty flash, wypowiadaj nazwy obiektów przedstawionych na obrazkach. W ten sposób będziesz rozwijać słownictwo dziecka i pomożesz mu lepiej skoncentrować się na zadaniu.

Snap! 

Rozdaj graczom równą liczbę kart tak, aby były zwrócone obrazkiem do dołu. Gracze nie mogą oglądać swoich kart. W trakcie gry każdy z nich po kolei odwraca górną kartę ze swojego stosu, odkrywając widoczny na niej obrazek, i kładzie ją między graczami. Kiedy odwrócona karta pasuje obrazkiem i podpisem do karty wyłożonej wcześniej (słowo pasuje do obrazka), gracz, który wykrzyknie jako pierwszy słowo „Snap!”, wygrywa wszystkie wyłożone karty i umieszcza je w swojej puli kart. Gra trwa do momentu, gdy jeden z graczy zbierze wszystkie karty.

The Memory Game lub Pelmanism

To gra polegająca również na łączeniu kart w pary, ale w porównaniu z grą Snap! jest bardziej przemyślana i mniej chaotyczna. Ułóż wszystkie karty obok siebie tak, aby leżały obrazkami do dołu. Następnie każdy gracz po kolei  odwraca dwie karty. Jeśli są takie same i tworzą parę, gracz wygrywa obie karty, zabiera je i zyskuje jeszcze jeden ruch. Zwycięża gracz, który zbierze najwięcej par.

Gry typu „kartka i ołówek”

Stop the Bus 

Ta gra cieszy się dużą popularnością na lekcjach języka angielskiego. Wyznacz pięć kategorii, np. uczucia, sport, przymiotniki, warzywa, owoce. Następnie, wybierz dowolną literę (losując ją z woreczka lub korzystając z generatora liter losowych online). Gracze zapisują jak najszybciej po jednym słowie z każdej kategorii i rozpoczynającym się na wylosowaną literę. Kiedy gracz, który zapisze wszystkie słowa jako pierwszy, zawoła: „Stop the bus!”, pozostali gracze przerywają pisanie. Punkty zdobywa się wyłącznie za słowa, których nikt inny nie podał. Gra uczy więc dzieci myślenia wykraczającego poza podstawowy zakres słownictwa. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi dziesięć punktów.

Famous People 

W tej grze wykorzystuje się zwykle nazwiska znanych postaci, ale można wprowadzić też inne kategorie tematyczne, np. książki, zwierzęta, państwa... Każdy z graczy zapisuje nazwisko znanej osoby na małej samoprzylepnej karteczce, którą przykleja następnie do czoła osoby siedzącej po swojej prawej stronie. Gracze kolejno zadają po jednym pytaniu zamkniętym, wymagającym odpowiedzi tak/nie. Pytanie to dotyczy znanej osoby, której nazwisko znajduje się na karteczce przylepionej do czoła pytającego gracza. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy odgadnie nazwisko znanej osoby.

Gry w podróży 

Jeśli spędzasz czas w długiej podróży samochodem lub w kolejce w sklepie, wypróbuj gry, które nie wymagają żadnych akcesoriów takich jak karty, czy plansze. Dzięki nim powtórzysz język angielski i miło spędzisz czas.

The Minister's Cat 

Ta tradycyjna „gra towarzyska” cieszy się niesłabnącą popularnością od czasów wiktoriańskich i jest znakomitym sposobem na powtórzenie przymiotników i opanowanie angielskiegoakcentu.Wszyscy gracze wybijają wspólnie rytm klaszcząc cztery razy. (Jeśli jedziesz samochodem, kierowca nie bierze udziału wybijaniu rytmu.) W tym czasie pierwszy z graczy, zgodnie z wystukiwanym rytmem, mówi: „The minister’s cat is a (fat) cat.” [„Kot ministra jest gruby”] wybierając dowolny przymiotnik określający kota. Kolejny gracz zastanawia się nad przymiotnikiem rozpoczynającym się od ostatniej litery poprzedniego przymiotnika i podaje go powtarzając całe zdanie, np.: The minister’s cat is a (terrible) cat [Kot ministra jest okropny]. Zabawa trwa do momentu, gdy jeden z graczy nie zdąży na czas wymyślić odpowiedniego przymiotnika. Ciekawe, jak długo uda Ci się kontynuować grę.

I Spy 

Angielska wersja językowa gry veo veo, która rozpoczyna się zdaniem: „I spy, with my little eye, something beginning with….”, czyli „Widzę coś, co zaczyna się na…”, a następnie gracz podaje pierwszą literę tajemniczego przedmiotu. Jeśli chcesz ćwiczyć pytania zamknięte z odpowiedzią tak/nie, zagraj w wersję znaną mi z dzieciństwa, w której można dodatkowo zadać dziesięć pytań, np.: „Czy to jest na zewnątrz samochodu?”, „Czy to jest większe od piłki?”. W innej wersji tej gry zamiast pierwszej litery można podawać kolory.

I went shopping and I got 

Jest to gra pamięciowa, w której każdy gracz wymienia przedmiot zakupiony podczas wyobrażonej wyprawy do sklepu. Gracze mają za zadanie powtórzyć wcześniej podane przedmioty, dodając do ich listy kolejną pozycję. Pierwszy z graczy mówi na przykład: „I went shopping and I got a pineapple” [„Poszedłem na zakupy i kupiłem ananasa"], następnie drugi gracz mówi: „I went shopping and I got a pineapple and some tea” [„Poszedłem na zakupy i kupiłem ananasa i herbatę"] itd. Kiedy jeden z graczy zapomni wymienić jakiś przedmiot lub zbyt długo będzie się zastanawiał, wówczas odpada z gry. Zabawa trwa do momentu, gdy pozostanie w niej tylko jeden gracz.

Niektóre rodziny stosują dodatkowo zasadę, zgodnie z którą zakupione przedmioty wymieniane są w porządku alfabetycznym, np. „apples, bread, carrots...” [jabłka, chleb, marchewki]. Ta wersja gry w jeszcze większym stopniu rozwija słownictwo Twojego dziecka, ale jednocześnie mniej angażuje pamięć, przez co prawie nikt nie odpada z gry. 

Simon says

W tej grze, jeden gracz, który zostaje tytułowym Szymonem, wykonuje różne czynności i prosi innych graczy, aby je powtarzali, np. „Simon says touch your toes” [„Szymon mówi, żebyście dotknęli palców u nóg”]. Gracze powtarzają czynności tylko wtedy, kiedy usłyszą wcześniej słowa: „Simon says…” [„Szymon mówi…”].  Każdy, kto wykona polecenie: „Touch your toes” [„Dotknijcie palców”], odpada z gry. Na koniec każdego zdania możesz też dodać słowo „proszę”, np.: „Touch your toes, please” [„Dotknij palców, proszę”]. Gra w takiej wersji jest szczególnie użyteczna, jeśli jednocześnie chcesz uczyć swoje dziecko dobrych manier.

Na koniec

Serwisy internetowe takie jak Pinterest, Cbeebies na kanale BBC iLearn English Kids oferują wiele gier, aplikacji do gry oraz quizów. W serwisie Learn English Kids znajdziesz też dziesięć wskazówek, jak zmotywować dziecko do nauki. Bawiąc się często w różne zabawy językowe, będziesz razem z dzieckiem rozwijać wyobraźnię i z łatwością wymyślać kolejne, nowe gry słowne. Pamiętaj, żeby gra nie trwała zbyt długo (do dziesięciu minut). Dostosuj czas jej trwania do poziomu koncentracji dziecka i śmiało rezygnuj z zabaw, które nie przynoszą efektów edukacyjnych – w taki sposób postępują właśnie nauczyciele. Przygotuj sobie kilka różnych pomysłów zabaw  i  w razie potrzeby je zmieniaj. Podczas wspólnych gier chwal często swoje dzieci i daj im odczuć, że widzisz, jak dobrze sobie radzą. Przygotuj się na to, że zaskoczą Cię swoją umiejętnością chłonięcia nowej wiedzy.