By British Council Polska

25 Mar 2021 - 10:18

Nauka zaczyna się w domu!

Uczenie małych dzieci angielskiego w domu zagwarantuje regularne postępy w nauce, dzięki powtarzaniu słownictwa lub uzupełnianiu wiedzy wynoszonej z lekcji języka angielskiego. Niektórzy rodzice obawiają się, że ich znajomość języka angielskiego nie jest wystarczająca, aby mogli skutecznie pomagać swym dzieciom. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że jeśli chcemy zainspirować dziecko do nauki angielskiego, liczą się przede wszystkim zaangażowanie i entuzjazm! Oto kilka wskazówek i pomysłów, które pomogą Ci przygotować się do tego wyzwania.

Rutynowe działania

Wyznaczenie konkretnej godziny na naukę języka angielskiego w Twoim porządku dnia pomoże Ci zmienić naukę języka w regularny nawyk. Rozpoczynanie zawsze od tych samych angielskich zwrotów lub piosenek wprowadzi element rutyny i zasygnalizuje Twojemu dziecku, że nauka języka jest stałym elementem jego dnia. Zadbaj o to, żeby „lekcje” były krótkie (w przypadku bardzo małych dzieci nie dłuższe niż 15 minut), zróżnicowane i przede wszystkim przyjemne, co sprawi, że Twoje dziecko nie straci zainteresowania językiem angielskim i nie będzie się dekoncentrować.

Krótkie, ale częste lekcje doskonale się sprawdzają! Regularne używanie języka angielskiego przez cały dzień, nie tylko w czasie, kiedy dziecko się tego spodziewa, może także pomóc w zachowaniu zróżnicowania metod nauki języka. Spróbuj opowiedzieć dziecku bajkę na dobranoc po angielsku lub nawet zaśpiewać z nim piosenkę w czasie kąpieli

Bajki

Czytanie bajek z wyrazistymi, kolorowymi ilustracjami to nie tylko wspaniały sposób na poznanie języka angielskiego, ale także okazja do przyjemnego spędzenia czasu z dzieckiem.

Dzieci lubią słuchać historii, które już znają, więc wielokrotne powtarzanie tych samych bajek nie tylko uszczęśliwili Twoje dziecko, ale będzie też fantastycznym sposobem na powtórzenie angielskiego słownictwa i struktury zdań w znanym i przyjemnym kontekście. Wypróbuj interaktywne podejście i zachęć dziecko do mówienia po angielsku, zadając proste pytania dotyczące obrazków, na przykład: „Where’s the blue dog?” [Gdzie jest niebieski pies?]  Wykorzystanie powtórzeń sprawi, że dzieci stopniowo przyzwyczają się do języka angielskiego i w końcu zaczną dopowiadać te części historii, które pamiętają.

Niezależnie czy dziecko czyta samo, czy czytają mu inne osoby, czytanie pobudza wyobraźnię dziecka i pozwala mu rozwinąć umiejętność słuchania ze zrozumieniem, ponieważ dziecko przyzwyczaja się do angielskich form gramatycznych i bezwiednie przyswaja nowe słownictwo.

Piosenki i rymowane wierszyki

Śpiewanie dziecku piosenek lub śpiewanie ich razem z dzieckiem to prosty i przyjemny sposób aktywnego powtarzania angielskich zwrotów i zdań w sposób naturalny i spontaniczny. Śpiewanie jest dla dzieci nie tylko zabawą, ale też przyjemną formą ćwiczenia akcentu, melodyki i intonacji języka angielskiego.

Po kilkukrotnym wysłuchaniu danej piosenki dzieci w naturalny sposób zaczynają ją nucić lub podśpiewywać. Angielskim piosenkom dla dzieci często towarzyszą elementy wizualne – animowane filmiki lub choreografia z pacynkami, które pomagają dzieciom zrozumieć i przyswoić tekst.

Spróbuj zaśpiewać z dzieckiem „Hickory Dickory Dock” i za pomocą pluszowej myszy lub misia odegrać wydarzenia z tekstu piosenki, żeby pomóc dziecku zapamiętać słowa.

Technologia

Aplikacje uczą języka angielskiego w bardzo angażujący i wciągający sposób, niezależnie od wieku uczniów, i z łatwością uzupełniają ewentualne braki w ich umiejętnościach językowych. Instalując te aplikacje na telefonach, tabletach, lub innych urządzeniach mobilnych, z których korzystają dzieci, rodzice dają dzieciom możliwość nieustannego ćwiczenia słownictwa, liczenia lub wymowy, a także dostęp do wielu interaktywnych bajek i gier. Jeśli ćwiczenia lub gry uda się połączyć z tematami omawianymi na zajęciach językowych lub zainteresowaniami samego dziecka, bardzo dobrze wpłynie to na jego zaangażowanie w naukę i ogólne podejście do języka angielskiego.

Oglądanie i słuchanie krótkich, prostych fragmentów ulubionych anglojęzycznych bajek i programów Twojego dziecka stanowi dla niego dobrą zachętę do nauki języka angielskiego w domu. Pozwala wykorzystać istniejące już zainteresowanie samą bajką czy programem do stworzenia sytuacji, w której dziecko z przyjemnością słucha wymowy nowych oraz znanych już słów i zwrotów w języku angielskim.

Gry i fiszki

Gry pomagają utrzymać zainteresowanie i uwagę dzieci oraz zmienić lekcję w zabawę. Fiszki można natomiast wykorzystywać w bardzo wielu grach karcianych, takich jak Kwartet, Memory, czy Piotruś. Jeśli chcesz wykazać się kreatywnością, stwórz własne fiszki lub pobierz gotowe ze strony LearnEnglishKids.

Zobacz, jak rodzina Elliot gra wspólnie w grę pamięciową Memory za pomocą fiszek lub zapoznaj się z ogromną gamą interaktywnych gier przedstawionych na stronie LearnEnglishKids.

Słownictwo i przydatne zwroty

Ucząc dziecko języka angielskiego w domu, staraj się skupić na tematach, którymi jest zainteresowane, oraz zwrotach i słowach, które wykorzystuje po polsku w przedszkolu lub szkole.

Punktem wyjścia do nauki słownictwa, może być na przykład któryś z tematów wymienionych poniżej: 

  • Jedzenie i napoje
  • Zabawki
  • Liczby 1-10, 10-20 itd.
  • Kolory
  • Ubrania
  • Zwierzęta (zwierzęta hodowlane, dzikie zwierzęta, zwierzęta domowe)
  • Kształty
  • Proste przymiotniki: emocje, temperatury, rozmiary itd.

Warto pamiętać, że dzieci mają różne zainteresowania i wykorzystywać to najlepiej jak się da! Twoje dziecko może być na przykład zainteresowane nauką angielskich słów związanych z przygodami Batmana lub klockami Lego. Wykorzystaj to! Niech dziecko podczas nauki języka angielskiego dobrze się bawi! 

Utrzymuj kontakt z nauczycielem dziecka

Jeśli Twoje dziecko uczęszcza na lekcje języka angielskiego, staraj się regularnie rozmawiać z nauczycielem o treści zajęć. Nauczyciel powie Ci, jakie tematy, piosenki, bajki i słownictwo pojawiły się na lekcjach. Wykorzystaj je potem podczas zabawy z dzieckiem w domu, utrwalając i rozszerzając w ten sposób materiał z zajęć.

Krok po kroczku…

Stopniowe wprowadzanie elementów nauki języka angielskiego do stałego tygodniowego harmonogramu dnia dziecka sprawi, że materiał będzie łatwiejszy do opanowania, a nawyk uczenia się angielskiego utrwali się na dłużej. Jeśli czas spędzany z językiem angielskim będzie dla dziecka zabawą i okazją do relaksu, Ty także będziesz mieć szansę, aby przy okazji nauki języka rozluźnić się oraz przyjemnie spędzić czas ze swoim dzieckiem.

 

Autorka: Eleonor Murphy