By British Council Polska

23 Cze 2023 - 16:23

How to teach English to young children, blog image

Nauka zaczyna się w domu!

Nauczanie małych dzieci angielskiego w domu może zapewnić regularne małe kroki w nauce, pomagając im zapoznać się z językiem angielskim lub uzupełnić zajęcia, na które już uczęszczają. Niektórzy rodzice martwią się, że ich własna znajomość angielskiego nie jest doskonała. Z mojego doświadczenia wynika, że Twoje zaangażowanie i entuzjazm to pierwsze i najważniejsze kroki w kierunku rozpalenia zainteresowania dziecka nauką języka angielskiego! Oto kilka wskazówek i pomysłów, które pomogą Ci w tej drodze.

Rutyna

Ustanowienie rutyny lub ustalonego czasu na angielski w domu może pomóc uczynić go regularnym nawykiem. Ćwiczenie tych samych zwrotów lub angielskich piosenek pomoże ustalić tę rutynę i zasygnalizuje dziecku, że czas angielskiego się rozpoczął. Krótkie sesje (nie dłuższe niż 15 minut dla bardzo młodych uczniów), zróżnicowane i zabawne, pomogą utrzymać uwagę dziecka i jego zainteresowanie językiem angielskim.

„Mało i często” działa! Regularne używanie języka angielskiego w ciągu dnia w czasie, gdy dziecko się go spodziewa, może pomóc zachować różnorodność nauki. Możesz spróbować wprowadzić angielską historyjkę na dobranoc lub nawet śpiewać razem piosenkę podczas kąpieli. Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, zajrzyj do „angielskiego kącika” rodziny Sanghera. 

Opowiadania

Czytanie historii z wyraźnymi, kolorowymi ilustracjami jest świetnym sposobem na wprowadzenie i poznanie języka angielskiego podczas przytulnego, wspólnego czasu spędzonego przy opowiadaniu! 

Dzieci lubią słuchać znanych im historii, więc wielokrotne ich powtarzanie nie tylko zapewni Ci zadowoloną publiczność, ale jest także fantastycznym sposobem na powtórkę słownictwa i struktury zdań w znanym i przyjemnym otoczeniu. Zacznij od podejścia interaktywnego i zachęcaj dziecko, zadając proste pytania dotyczące np. obrazków: ‘Where’s the blue dog?’. Dzięki zastosowaniu powtórzeń dzieci stopniowo nabiorą na tyle swobody, że będą mogły ustnie dołączyć do rozpoznawanych przez siebie fragmentów opowieści.

Oprócz stymulowania wyobraźni, czytanie lub słuchanie czytanego tekstu pozwala małym dzieciom rozwijać ważne umiejętności słuchania, ponieważ słyszą one angielskie formy gramatyczne i nowy język.  

Piosenki i rymowanki

Śpiewanie piosenek i rymowanek do dziecka i z nim jest prostym i przyjemnym sposobem na wypowiadanie powtarzających się fragmentów języka angielskiego w sposób naturalny i spontaniczny.  Śpiewanie rymowanek i piosenek dostarcza dzieciom nie tylko wiele radości, ale także pozwala na dyskretne ćwiczenie akcentu, rytmu i intonacji w języku angielskim.

Po kilkukrotnym wysłuchaniu dzieci naturalnie zaczynają nucić lub śpiewać razem z nim, a użycie pomocy wizualnej, takiej jak animowany film lub lalka, może jeszcze bardziej pomóc im w zrozumieniu.

Spróbuj zaśpiewać razem z dzieckiem „Hickory Dickory Dock” i użyć lalki myszki lub misia, aby pomóc wam obojgu zapamiętać słowa.

Technologia

Aplikacje są wciągającym i interaktywnym podejściem dla uczniów w każdym wieku i mogą być łatwo wykorzystane do uzupełnienia umiejętności nauki języka. Korzystając z urządzenia mobilnego lub tabletu, młodzi uczniowie mogą uzyskać dostęp do działań mających na celu ćwiczenie słownictwa, liczenia i fonetyki, a także śledzenie interaktywnych historii i gier. Powiązanie zajęć z tematami, których uczy się dziecko, i jego zainteresowaniami zwiększy jego zaangażowanie i entuzjazm do nauki.

Aby ćwiczyć i powtarzać liczby, kolory, kształty, jedzenie, zwierzęta, przedmioty w klasie, zabawki i inne, warto spróbować aplikację 'LearningEnglish Kids Playtime'.

Oglądanie i słuchanie krótkich, prostych klipów z ulubionych anglojęzycznych kreskówek i programów Twojego dziecka jest łatwym sposobem na wystawienie młodych uczniów na działanie anglojęzycznego środowiska w domu. Dzięki temu dzieci mogą słuchać wymowy nowych i znanych słów i zwrotów, a wszystko to pod przebraniem znanej kreskówki.

Aby znaleźć wiele popularnych programów telewizyjnych w języku angielskim, sprawdź serwisy streamingowe lub kanały telewizyjne online w Twojej lokalizacji. 

Gry i fiszki

Gry pomagają sprawić, że nauka jest żywa, zabawna i wciągająca. Fiszki można wykorzystać w licznych grach takich jak Memory, Snap czy tzw. Kim's game. Fiszki możesz wykonać samodzielnie, jeśli masz zacięcie artystyczne lub możesz pobrać gotowe z Learn English Kids

Zobacz, jak rodzina Elliotów gra w „Memory Game” używając fiszek lub spójrz na ogromny zakres interaktywnych gier na stronie Learn English Kids website.

Słownictwo i zwroty

Ucząc dziecko angielskiego w domu, staraj się skupić na tematach, którymi się interesuje oraz na zwrotach i słownictwie, które zna w swoim pierwszym języku w przedszkolu lub szkole.

Jako punkt wyjścia dla słownictwa spróbuj użyć niektórych z poniższych:

- Żywność i napoje
- Zabawki
- Liczby 1-10, 10-20 itd.  
- Kolory
- Ubrania
- Zwierzęta (zwierzęta gospodarskie, dzikie, domowe)
- Kształty
- Przymiotniki proste: emocje, temperatura, wielkość itp.

Należy pamiętać, że różne dzieci mają różne zainteresowania, wykorzystaj to! Może się okazać, że Twoje dziecko jest zainteresowane nauką angielskich słów związanych z Batmanem lub Lego - będzie się dobrze się bawić i jednocześnie uczyć się dużo angielskiego!

Komunikuj się z nauczycielem dziecka

Jeśli Twoje dziecko uczęszcza na zajęcia z języka angielskiego, staraj się regularnie rozmawiać z nauczycielem na temat treści kursu. Mooże on podać Ci listę tematów, piosenek, opowieści i słownictwa poruszanych na zajęciach Twojego dziecka, a jeśli będziecie ćwiczyć je w domu, będzie to doskonałe połączenie utrwalające naukę.

British Council oferuje kursy dla młodych uczniów zarówno dla dzieci z poziomu Early Years jak i Primary.

Krok po kroku...

Włączając naukę języka angielskiego do Twojej tygodniowej rutyny uczynisz ją łatwą do opanowania i stanie się ona nawykiem, który utrzymacie z większym prawdopodobieństwem. Jeśli sprawisz, że czas z angielskim będzie zabawny i spokojony, to będzie on sprawiać przyjemność Tobie i Twojemu dziecku.