By British Council Polska

21 Gru 2018 - 10:41

Rodzinna zabawa w Wigilię.  ©

Mat Wright

Nastała zima, wraz z nią nasze miasta rozbłysły światłem bożonarodzeniowych lampek, a słowa świątecznych piosenek i kolęd rozbrzmiewają właściwie na każdym kroku, jak choćby w radiu czy telewizji.  

W Wielkiej Brytanii wyścig o palmę pierwszeństwa na świątecznych listach przebojów stał się już wieloletnią świecką tradycją. Świąteczny rekord należy do Beatelsów, ich utwory pojawiały się na pierwszym miejscu aż czterokrotnie (w 1963, 1964, 1965 i 1967 roku) pomimo, że brakowało w nich prawdziwie świątecznych akcentów. Nic i nikt nie przebije jednak sukcesu piosenki „Do They Know It’s Christmas”. W 1984 roku sprzedała się w aż 3,6 milionach egzemplarzy, co pozwoliło zebrać miliony funtów na cele charytatywne. 

Świąteczne piosenki, czy są to kolędy, klasyczne piosenki dla dzieci, czy też starsze i nowsze hity muzyki pop, są w grudniu wszechobecne i towarzyszą nam wszystkim w przygotowaniach oraz przy celebracji świąt. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was listę dziesięciu utworów, które naszym zdaniem każda rodzina z przyjemnością doda do swojej świątecznej playlisty. A może będziecie mieli ochotę wspólnie poszukać tekstów piosenek i zebrać się na rodzinne muzykowanie? To świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym i szansa na poćwiczenie angielskiego słownictwa!

  1. Silent Night” (Cicha Noc) - ta tradycyjna i powszechnie znana austriacka kolęda uzyskała status niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wykonują ją chóry i grupy wokalne na całym świecie wyśpiewując o „dzieciątka śnie”. Melodia kołysanki sprawia, że jest to znakomita piosenka dla małych dzieci. 
  2. The Twelve Days of Christmas” to kolejna znana kolęda po angielsku. Samo kolędowanie nadal jest  w Wielkiej Brytanii niezwykle popularne wśród dzieci i dorosłych. Zazwyczaj kolędnicy chodzą od drzwi do drzwi w swoim sąsiedztwie lub w centrach miast zbierając datki na cele charytatywne. Utwór ułatwia naukę liczb i pamięci, gdyż zadaniem śpiewającego jest zapamiętanie i wielokrotne powtarzanie wszystkich 12. prezentów wymienionych w piosence. Dla zabawy można również zmienić tekst i napisać własną wersję kolędy, np. zamiast oryginalnych słów „12 Drummers Drumming, Eleven Pipers Piping” (12 bębniących bębniarzy, 11 dmących w trąbę trębaczy”) możecie zamienić na „12 texters tweeting, 11 bloggers blogging…” (12 tweetujących na Twiterze, 11 blogujących blogerów), itd. 
  3. Jingle Bells” (Pada śnieg) to jedna z najbardziej znanych świątecznych piosenek po angielsku na świecie. Utwór jest tak popularny, że w 1965 zaśpiewali go astronauci Stafford i Wally Schirra i był – jak pierwsza piosenka w historii - nadawany z przestrzeni kosmicznej. Świetnie nadaje się do wspólnego śpiewania z dziećmi: ma proste słowa, rymuje się (way, sleigh, hey!) i łatwo śpiewa się go w większych grupach.
  4. "Rudolph the red nosed reindeer" (Rudolf Czerwononosy) to następny klasyk świątecznego gatunku. Angielska piosenka dla dzieci opowiada historię renifera Rudolfa, któremu inne zwierzęta niezwykle dokuczają. Wszystko zmienia się, gdy Święty Mikołaj powierza mu misję specjalną. Wyzwaniem dla najmłodszych będzie tu zapamiętanie imion wszystkich dwunastu reniferów (to wcale niełatwe!) lub zaśpiewania alternatywnej wersji piosenki o wielkiej nocy Świętego Mikołaja!
  5. Rocking around the Christmas tree” po raz pierwszy zaśpiewała Brenda Lee w 1958 roku, a mimo to piosenka wytrzymała próbę czasu i nadal ma swoich wielbicieli. Świetna propozycja dla tych, którzy preferują święta w stylu retro. To niesamowite, ale wykonująca utwór Brenda miała wtedy zaledwie 13 lat. Pewnie dlatego w jej słowach czuć niekłamany entuzjazm wobec świąt. 
  6.  "White Christmas" Binga Cosby’ego. Co roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii marzą o białych świętach. Niektórzy nawet przyjmują zakłady, jakie jest prawdopodobnieństwo, że w tych dniach będzie padał śnieg. Narodowy Instytut Meteorologiczny w Wielkiej Brytanii przyjmuje, że święta są białe, jeśli 25 grudnia spadnie choć jeden płatek śniegu. Choć Boże Narodzenie jest w Londynie zazwyczaj dosyć mroźne, próżno by szukać tam zimowych scen jak z książek Dickensa. Pomimo to, White Christmas jest ogólnoświatowym hitem wszechczasów. Opowiada o minionych już czasach i o białych świętach, które dopiero mają nadejść. Słychać w nim zarówno nutkę nostalgii, jak i nadziei. 
  7. "Merry Xmas Everybody". Żadne angielskie przyjęcie świąteczne nie odbędzie się bez tego hitu z 1973 roku. Popularny ongiś zespół Slade śpiewał o zwyczajnych, domowych i rodzinnych świętach. Radio przez lata nadawało ten utwór tak często, że niektóre stacje zdecydowały się nawet na jakiś czas całkowicie z niego zrezygnować – ludzie nie mogli go już słuchać! Gdy go usłyszycie, na pewno go rozpoznacie. Zaczyna się charakterystycznym okrzykiem długowłosego wokalisty Noddy Holdera ‘It's Chriiiiiiistmas!’.
  8. Od momentu wydania w 1994 roku „All I want for Christmas” z repertuaru Mariah Carey mogliśmy usłyszeć w wielu filmach, reklamach i w radiu. Krytycy natychmiast obwołali tę świąteczną piosenkę po angielsku klasykiem i od tego czasu nie schodzi z list przebojów na całym świecie. Powstało wiele coverów tego utworu, jednak wykonanie Marii Carey pozostaje niedościgłym wzorcem. Gdy śpiewa, nie pozostawia żadnych wątpliwości, czego dokładnie chciałaby na święta. 
  9. "Last Christmas" zespołu Wham kojarzy się przede wszystkim z niezapomnianym teledyskiem nagranym w ośrodku narciarskim i z modnie ubranym w najnowszy kombinezon narciarski z lat osiemdziesiątych George’em Michaelem, śpiewającym dla swojej tajemniczej miłości sprzed roku. Powstało wiele wersji tego utworu, wielu z nas  towarzyszył też podczas nocnych karaoke. Chyba nikt nie oprze się chęci zaśpiewania w chórku do refrenu „I'll give it to someone special, special'”. Niestety, George Michael odszedł dokładnie w zeszłe Boże Narodzenie, co sprawia, że tegoroczne chwile z tą piosenką mogą być trochę cierpkie.  
  10.  "Fairytale of New York" grupy The Pogues. Duża część świątecznych klasyków jest kiczowata, romantyczna, radosna lub wręcz irytująca. Ostatnie badania pokazują jednak, że najpopularniejszą obecnie piosenką bożonarodzeniową w Wielkiej Brytanii jest utwór o skłóconej parze przeżywającej związkowe trudności, w której partner na Wigilię ląduje pijany w więzieniu. Nie jest to typowy świąteczny motyw, BBC zablokowało jego emisję z uwagi na to, że ktoś mógłby się poczuć nią dotknięty. Utwór daje jednak odrobinę nadziei, gdy wokalista śpiewa „I see a better time, when all our dreams come true” (Przyjdą jeszcze lepsze czasy, gdy nasze marzenia się spełnią). Prawdopodobnie właśnie one sprawiają, że piosenka stała się tak popularna w święta. 

Bez względu na to, jaki jest Wasz ulubiony sposób na spędzanie świąt i bożonarodzeniowej przerwy, ubierzcie się ciepło i zadbajcie o to, żeby w tle rozbrzmiewała dobra muzyka.  

Wesołych Świąt!

 

Autorka: Cath McLellan

Cath uczy dzieci i młodzież w British Council od 2003 roku i od tego czasu pracowała w Hiszpanii, Japonii i Hongkongu. Jest autorką materiałów dydaktycznych oraz koordynatorem projektu TeachingEnglish. W swoim czasie wolnym uwielbia odkrywać nowe miejsca, pisze i gotuje. Czasem lubi po prostu uciec z miasta na długi spacer.

British Council Polska