By British Council Polska

04 Paź 2019 - 15:52

     ©

 

 
 

Wspólne czytanie książek po angielsku może się okazać skutecznym sposobem na zachęcenie dzieci do nauki języka obcego.

Korzyści płynące z wykorzystania opowiadań w nauce języka angielskiego

Dzieci uwielbiają dobre opowiadania. Z tego powodu to jedna z najlepszych metod nauki angielskiego. Początkowo przyciągają one zabawną i ciekawą fabułą. Ich bohaterowie, sceneria i akcja pomagają dzieciom poznawać otaczający świat, pobudzają wyobraźnię i rozbudzają ciekawość. Mali czytelnicy zastanawiają się, w jaki sposób historia potoczy się dalej.

Dobra opowieść jest niczym klej, który łączy ze sobą wszystkie wątki, a jednocześnie umożliwia naukę języka obcego. Dzieci lepiej przyswajają i zapamiętują nowe słowa pojawiające się w opowiadaniu, ponieważ kojarzą je z postaciami, scenerią lub fabułą. W książkach obrazkowych nowe słownictwo powiązane jest dodatkowo z ilustracjami. Opowiadanie zawiera też czasem rymowanki, które w zabawny i ciekawy sposób pomagają nauczyć się wymowy i pisowni nowych angielskich wyrazów. Poza tym częste słuchanie lub czytanie opowieści sprzyja przyswajaniu przez dzieci całych struktur zdań. Dzięki temu kiedy rozpoczną one naukę gramatyki, będą mogły w niej wykorzystać wiele poznanych już przykładów. Opowiadania uczą również uważnego podążania za fabułą oraz porządkowania myśli, czyli podstaw umiejętności komunikacyjnych.

Czy słowa nie są dla dzieci zbyt trudne?

Wielką zaletą opowiadań dla dzieci są barwne ilustracje, które pomagają w pełnym zrozumieniu treści. Wyjaśniają one te fragmenty opowieści, których dziecko nie rozumie podczas słuchania lub czytania. Nawet jeśli nie zna ono słów, może wyciągać ogólne wnioski na temat treści, co jest cenną umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Samo brzmienie opowiadania sprawia dzieciom większą przyjemność niż koncentrowanie się na znaczeniu każdego słowa. Z tego względu wiele takich tekstów zawiera proste rymy, łamańce językowe oraz zabawne angielskie dźwięki.

Wprowadź porę bajki

Do codziennych domowych zajęć warto wprowadzić porę bajki, której czytanie po angielsku będzie dostarczało dzieciom przyjemnych wrażeń. Niezależnie od tego, czy wysłuchają one opowieści w łóżku przed snem, czy w wygodnym krześle przy kominku, będzie to dla nich wyjątkowy czas spędzony razem z mamą, tatą lub babcią, na który czekają z niecierpliwością. 

Co zrobić, jeśli nie mówię po angielsku?

Wiele opowiadań dla dzieci jest dostępnych na płytach CD. Warto z nich skorzystać, jeśli głośne czytanie po angielsku wykracza poza Twoje umiejętności. Wspólne słuchanie nagrań nie musi się ograniczać do domowej pory bajki. Odtwarzaj opowiadania w samochodzie w drodze do szkoły lub umilaj nimi czas dłuższej podróży. Nagrania opowiadań można znaleźć również w internecie. Strona internetowa LearnEnglish Kids, prowadzona przez British Council, zawiera bogatą kolekcję opowieści w wersjach do słuchania i czytania. Dzieci mogą więc słuchać opowieści i jednocześnie śledzić ich tekst. Barefoot Books ma z kolei doskonałą ofertę animowanych opowiadań dostępnych online.

Dobrze wybierz opowiadanie

Gdy znasz już korzyści, jakie niesie czytanie opowiadań razem z dzieckiem, oraz różne formy inicjowania wspólnej lektury, zastanów się jeszcze nad właściwym doborem opowiadań. Dobrą propozycją będą proste i ładnie ilustrowane opowieści, dostosowane do zainteresowań dziecka. Zapewne spodoba mu się również opowiadanie wybrane według Twoich preferencji. Ważne, żeby zostało ono przeczytane z autentycznym zaangażowaniem i entuzjazmem. Na początek proponuję kilka moich ulubionych opowiadań dla dzieci w wieku szkolnym:

 Walking through the Jungle [Spacer przez dżunglę] – Stella Blackstone, ilustracje: Debbie Harter

Ta opowieść zabiera nas w wędrówkę po lesie deszczowym, na wspinaczkę górską i pływanie w oceanie. Za sprawą rymów i powtórzeń Twoje dziecko pozna zwierzęta i ich odgłosy, nauczy się czasowników ruchu i zobaczy egzotyczne miejsca na całym świecie. Bogactwo scenerii sprawia, że jest to moja ulubiona historia.

 •  There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly
  [Była sobie stara kobieta, która połknęła muchę] – baśń tradycyjna

To kolejna opowieść, którą bardzo lubię. Jej bohaterką jest starsza kobieta, która połknęła muchę. Usiłowała ją złapać, ale połykała przy tym coraz więcej zwierząt, które się powiększały… Zachęcam do lektury całego opowiadania. Pokazuje ono w zabawny sposób różne zwierzęta oraz zwraca uwagę na rymowanie słów. Wpadający w ucho rytm opowieści sprawia, że doskonale nadaje się ona również do zaśpiewania. Jej nagranie w formie piosenki można znaleźć na stronie internetowej British Council – LearnEnglish Kids.

 •  Happy Birthday Winnie 
  [Wszytskiego najlepszego Winnie] – Valerie Thomas, ilustracje: Korky Paul

Winnie the Witch [Czarownica Winnie] mieszka w czarnym domu ze swoim czarnym kotem Wilburem. Wszystko, co posiada, jest czarne. W tej opowieści dziewczynka świętuje swoje urodziny. Podczas śledzenia jej przygód Twoje dziecko może utrwalić nazwy dni tygodnia, nauczyć się słów określających członków rodziny, prezenty urodzinowe i gry towarzyskie, jak również poznać nazwy różnych rodzajów ciasta! To też dobra okazja do ćwiczenia wymowy głoski „w”.

 •  The Tiger Who Came to Tea
  [Tygrys, który przyszedł na herbatę] – Judith Kerr

To opowiadanie zostało opublikowane po raz pierwszy w 1968 roku. Do dziś uwielbiają je kolejne pokolenia czytelników, wśród których nieustannie cieszy się ono dużą popularnością. Jest to opowieść o małej dziewczynce o imieniu Zofia oraz o tygrysie, który wprasza się na herbatę do jej domu. Podczas wizyty zjada wszystkie potrawy i wypija wodę, a następnie wychodzi i nigdy więcej już nie wraca. Opowiadanie nadaje się doskonale do nauki słownictwa związanego z jedzeniem, piciem i przedmiotami kuchennymi. Ta miła i prosta opowieść zawiera dużą liczbę powtórzeń, dzięki którym łatwiej za nią podążać i w niej uczestniczyć.

 • The Smartest Giant in Town
  [Najprzyjaźniejszy olbrzym w miasteczku] – Julia Donaldson, ilustracje: Axel Scheffler

Ta opowieść z pięknym zakończeniem uczy dzieci dobroci i umiejętności dziękowania, dlatego bardzo ją lubię. Przedstawia przygody olbrzyma George’a, który kupił sobie nowe ubrania, oraz zwierząt spotykanych przez niego po drodze i rozpaczliwie potrzebujących jego pomocy. Opowiadanie zawiera wiele rymowanek, dzięki którym dzieci łatwiej przyswajają nazwy ubrań i zwierząt, a także przydatne wyrażenia, takie jak: „What’s the matter?” [„W czym problem?”], „Cheer up!” [„Rozchmurz się!”], i stopień najwyższy przymiotnika, na przykład: „smartest” [„najmodniejszy”] i „kindest” [„najprzyjaźniejszy”].

 • The Gigantic Turnip
  [Ogromna rzepa] – Aleksiej Tołstoj, ilustracje: Niamh Sharkey

Ta popularna dziecięca opowieść jest rosyjską legendą o starym gospodarzu, który zasadził rzepę. Wyrosła ona tak duża, że sam nie był w stanie wyciągnąć jej z ziemi. Poprosił więc o pomoc swoją żonę, ale mimo to nadal nie udało im się wyrwać warzywa. Do starego mężczyzny dołączały kolejne zwierzęta gospodarskie, które wspólnymi siłami próbowały wyciągnąć rzepę. Opowiadanie jest doskonałym materiałem ułatwiającym przyswajanie nazw zwierząt i warzyw. Zawiera liczne przymiotniki i czasowniki.

Zapamiętywanie sekwencji opowieści sprzyja koncentracji i rozwija umiejętności zapamiętywania. Bardzo lubię też morał tego opowiadania, który wyraża się w myśli, że wspólną pracą można osiągnąć więcej!

 Autorka: Tracey Chapelton 

 
 
 
 
 
©