By British Council Polska

01 Sie 2018 - 14:01

Spędzając ubiegłe lato w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od jakiegoś czasu, zdałam sobie sprawę, jak wiele jest różnych wyjątkowych elementów, które czynią lato w Wielkiej Brytanii unikatowym przeżyciem.

 Pogoda w Wielkiej Brytanii 

Jeżeli planujesz wycieczkę do Wielkiej Brytanii latem, to może być dla Ciebie największa niespodzianka. Niektórzy moi uczniowie przybyli w zeszłym roku do Wielkiej Brytanii, spodziewając się gorącej, słonecznej pogody i musieli iść na zakupy po ciepłe ubrania. Pytali się nawet czy wciąż jest wiosna (był lipiec).

Mimo tego, mamy gorące dni, ale przeplatają się z dniami deszczowymi. W sumie, Brytyjczycy nauczyli się być gotowi na każdą sytuację. Może być ciepło i słonecznie rano, ale nigdy nie wiesz, czy taka pogoda utrzyma się cały dzień. Jeżeli planujesz być poza domem przez cały dzień, lepiej być gotowym zarówno na słońce, jak i na deszcz.

Brytyjskim dziwactwem, które pewnie zauważysz, jest to, że taka pogoda sprawiła, że cieszymy się słońcem, kiedy tylko się pojawi. Możesz zobaczyć ludzi w sandałach i szortach, gdy sam będziesz w kurtce zapiętej pod szyję. Nie ma powodów do niepokoju – jesteśmy do tego przyzwyczajeni!

Ciesz się przyrodą

Naprawdę nie pada cały czas! Właściwie to jest wiele wspaniałych rzeczy dziejących się na dworze, a wiele rzeczy, które zazwyczaj dzieją się w pomieszczeniach, przenosi się na zewnątrz. W ładny letni weekend możesz spotkać ludzi na pikniku w parku; typowe Brytyjskie jedzenie piknikowe zawiera placki z wieprzowiną, scotch eggs oraz kanapki z jajkiem i rzeżuchą. Bardziej aktywni członkowie grupy mogą grać w rounders, grę popularną wśród uczniów brytyjskich szkół.

Możesz również zobaczyć ludzi siedzących w jednym z wielu ogródków piwnych, które wymyślono w Niemczech, ale które są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii w cieplejszych miesiącach. Jedną z moich ulubionych rzeczy w brytyjskim lecie są długie wieczory, gdy jest jasno do około godziny 22:00. Pamiętaj jednak, by zabrać kurtkę, ponieważ może być całkiem chłodno, kiedy już zajdzie słońce.

Letnie wydarzenia i festiwale w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii odbywa się w lecie wiele wydarzeń i możesz wybrać to, które najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom. Jeżeli lubisz festiwale, to znajdziesz wszystko: od lotu balonem na Bristol International Balloon Fiesta do słuchania inspirujących debat na Edinburgh International Book Festival w Szkocji. Fanów muzyki wybór wręcz rozpieszcza; mogą spróbować wszystkiego: od Leeds Festival na północy Anglii i Bestivaluw Dorset na południu do Green Man Festival w Walii.

Jeżeli lubisz wysokie prędkości, możesz odwiedzić jeden z brytyjskich parków rozrywki, od znanego na całym świecie Alton Towers do parków rozrywki dla młodszych dzieci, takich jak Świat Świnki Peppy i Świat Tomka, stworzony na podstawie słynnej serii o parowozach autorstwa Wielebnego Wilberta Awdry’ego i jego syna, Christophera. Oczywiście, jest wiele pełnowymiarowych pociągów do odwiedzenia, takich jak Kolej Ffestiniog w Walii oraz Kolej Strathspey w górach Szkocji.

Czemu samemu nie rozpocząć przygody, odwiedzając jeden z 15 Brytyjskich Parków Narodowych? Te chronione obszary natury mają wszystko, od falujących wrzosowisk Dartmoor i pasma górskiego Brecon Beacons do poszarpanych klifów w Peak District i Snowdonia do plaż Pembrokeshire. Wszystkie te miejsca są idealne, by cieszyć się scenerią Wielkiej Brytanii, od pieszych wędrówek po wzgórzach i wspinaczki po skałkach do pływania na dziko i jazdy na rowerze wzdłuż wybrzeża. Strona internetowa Narodowych Parków Wielkiej Brytanii ma bardzo dużo informacji, od których można zacząć.

Wimbledon

Żaden artykuł o lecie w Wielkiej Brytanii nie byłby kompletny bez wspomnienia o jednym z najbardziej znanych turniejów tenisowych! Rozegrany po raz pierwszy w 1877 roku, The Championships, Wimbledon, by podać pełną nazwę turnieju, jest oglądany przez wiele osób w Wielkiej Brytanii w domach, w pubach z przyjaciółmi, a nawet w Londynie, gdzie można oglądać mecze na wielkich telebimach.

Oczywiście, jeżeli możesz sobie pozwolić na bilety i będziesz miał szczęście je dostać, możesz oglądać mecze bezpośrednio przy korcie. Kort Centralny ma 14 979 miejsc, a według BBC, na meczu sprzedaje się widzom 140 000 truskawek i 320 000 szklanek napoju Pimm’s!