By British Council Polska

29 Lis 2021 - 12:31

Spytaj przedszkolaka, kiedy ma urodziny. Tylko nie zdziw się, jeśli w odpowiedzi spojrzy na Ciebie ze zdumieniem! Dla dzieci w tym wieku zrozumienie, czym są miesiące, nie mówiąc już o konkretnych datach, to bardzo trudne, wymagające czasu zadanie. Pojęcia upływu czasu czy też następowania po sobie kolejnych miesięcy to dla małych dzieci prawdziwe wyzwanie. Ale każde dziecko pamięta o swoich urodzinach – to wyjątkowy dzień, związany z odwiedzinami rodziny i przyjaciół, a także prezentami i niespodziankami. Dlatego data urodzin to dobry punkt wyjścia, by rozpocząć naukę nazw miesięcy po angielsku.

Wyjątkowe okazje

Zapamiętanie 12 nowych słów po angielsku byłoby wyzwaniem dla każdego, dlatego dzieciom warto ułatwić to zadanie, przypisując miesiącom zapadające w pamięć okazje. Pomyśl o roku jako o przestrzeni, której części wyznaczane są na podstawie dat świąt lub wyjątkowych okazji, a miesiące to po prostu okresy, w których odbywają się dane wydarzenia. Omawiaj rok chronologicznie, zaczynając od aktualnego miesiąca i tych wydarzeń, które będą miały miejsce wkrótce, więc Twoje dziecko na pewno już na nie czeka.

Na lekcjach angielskiego zazwyczaj pojawiają się święta, które mają największe znaczenie dla krajów anglojęzycznych – Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, letnie wakacje, Halloween, i tak dalej – ale przy pracy z dzieckiem warto skupić się przede wszystkim na tych wydarzeniach, które są ważne dla niego samego i dla Waszej społeczności, tak, aby dostosować proces uczenia się do potrzeb dziecka i sprawić, że nowe słowa staną się łatwiejsze do zapamiętania. Możesz wykorzystać takie okazje jak Tłusty Czwartek, Śmigus Dyngus, Dzień Ojca, Dzień Dziecka, czy wiele innych świąt lokalnych, a także urodziny członków waszej rodziny.

Zrób własny kalendarz ścienny

Jak skupić uwagę dziecka na tych nowych informacjach? Dobrym sposobem jest przygotowanie własnego kalendarza z zaznaczonymi specjalnymi wydarzeniami, na którym pojawią się także zapisane dużymi literami nazwy miesięcy oraz ilustracje. Wcale nie musi być to drogi rekwizyt, który  można dostać tylko w wybranych księgarniach. Znacznie lepiej sprawdzi się tu prosta plansza, którą bez trudu przygotujesz z dzieckiem w deszczowe, sobotnie popołudnie. Potem możecie przykleić ją do drzwi lodówki lub umieścić na ścianie w pokoju dziecka. Do stworzenia takiego kalendarza wystarczy Wam duży kawałek kartonu podzielony na dwanaście części, w których umieścicie nazwy miesięcy po angielsku oraz poszczególne wydarzenia. Możesz też wybrać jeszcze prostszą opcję i podzielić kalendarz według pór roku – na cztery części po trzy miesiące każda.

Nauczenie Twojego dziecka prawidłowej wymowy nazw miesięcy po angielsku będzie bardzo proste, jeśli zachęcisz je do śpiewania razem z chwytliwą piosenką, która pomoże mu zapamiętać nazwy miesięcy w kolejności chronologicznej oraz skojarzyć zapisane słowa z ich wymową.

Chociaż nie oczekujemy, że dzieci w tym wieku będą już potrafiły czytać po angielsku, mogą nauczyć się rozpoznawać wiele słów i znaków w języku angielskim na podstawie ich formy graficznej. Dlatego warto korzystać z wydrukowanych nazw miesięcy jako „ilustracji”. Na tym etapie chcemy, żeby dziecko zamiast czytać dane słowo umiało dopasować jego wymowę do kształtu zapisanej nazwy, choć oczywiście w pewnym momencie nadjedzie czas i na zwykłe czytanie.

Opanowanie wymowy jest pierwszym etapem nauki nazw miesięcy po angielsku. Gdy angielskie nazwy miesięcy utrwalą się już w pamięci krótkotrwałej dziecka, warto popracować nad tym, by dziecko zrozumiało, co każdy miesiąc „znaczy” – do tego przyda nam się kalendarz z zaznaczonymi wyjątkowymi okazjami.

Już samo wspólne wymyślanie wyjątkowych okazji może być fajną zabawą, a umieszczanie dat urodzin innych członków rodziny na kalendarzu może być wzruszającym momentem pełnym wspomnień ze wspólnie spędzonych chwil, a także szansą na skupienie się na nadchodzących urodzinach i innych ważnych wydarzeniach. Jeśli masz czas, możesz wydrukować zdjęcia członków rodziny, żeby Twoje dziecko mogło udekorować nimi odpowiednie miesiące. Pamiętaj, żeby zacząć od urodzin Twojego dziecka i jego rodzeństwa, jeśli takie posiada – nie chcemy, by ktoś poczuł się urażony! A może poszukać wspólnie obrazków ukazujących także inne wydarzenia? Twoje dziecko może też spróbować narysować własne ilustracje.

Planowanie wydarzeń

Dodawanie wydarzeń, urodzin i wyjątkowych okazji do odpowiednich miesięcy to dobra zabawa, która oczywiście nie musi być ograniczona do jednego popołudnia – możecie dodawać nowe wydarzenia także później, kiedy tylko pojawią się w Waszych planach. Kalendarz można wykorzystywać na naprawdę wiele sposobów – do zapisania, kiedy ciocia lub wujek przyjdą w odwiedziny, lub kiedy wypada wizyta u lekarza czy dentysty. Dlatego warto używać go nie tylko jako narzędzia do zapamiętywania nazw miesięcy, ale na późniejszych etapach także jako materiału pomocniczego do opowiadania o planach prezentowych, odwiedzinach oraz szkolnych przygotowaniach do specjalnych wydarzeń. Regularne używanie kalendarza pozwoli utrwalić zapamiętane słowa i sprawi, że dziecko nie zapomni nazw miesięcy (a nawet zapamięta wszystkie specjalne okazje!). Taki kalendarz pozwala nie tylko na powtarzanie nazw miesięcy; przyda się także do wprowadzenia podstaw matematyki, np. liczb od 1 do 12, lub nazw dni tygodnia.

Nauka przez zabawę

Zmienianie nauki w przyjemność oraz znajdowanie sposobów na powtarzanie słownictwa w ramach gier i zabaw to kolejna doskonała metoda, dzięki której możesz wspierać dziecko w nauce nazw miesięcy po angielsku. Możesz na przykład przygotować karty z nazwami poszczególnych miesięcy i udać, że wyślizgnęły Ci się z rąk. Zadbaj o to, żeby karty dobrze się pomieszały, a potem poproś dziecko, żeby ułożyło je dla Ciebie w odpowiedniej kolejności. Jeśli Twoje dziecko lepiej radzi sobie z liczbami niż nazwami miesięcy, możesz dodać numery od 1 do 12 na drugiej stronie kart. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, dziecko będzie mogło sprawdzić prawidłową kolejność miesięcy po numerach. Możesz też dodać to tego zadania muzykę, co da Wam jeszcze więcej frajdy. Niech Twoje dziecko spróbuje ułożyć karty we właściwej kolejności nim skończy się piosenka! Możesz też zaproponować zabawę, w której częściowo zasłonisz dane słowo kartką i poprosisz dziecko, żeby spróbowało zgadnąć, o jaki miesiąc chodzi. Na pewno będzie z siebie strasznie dumne, gdy prawidłowo odgadnie wszystkie nazwy miesięcy na podstawie ich formy graficznej! Jeśli masz smykałkę aktorską, spróbuj odegrać czynności, które kojarzą się z poszczególnymi miesiącami – odgadywanie ich na pewno będzie świetną zabawą dla Twojego dziecka. Możesz odegrać ducha, żeby wywołać skojarzenie z Halloween i październikiem, lub udawać, że jesz lody, tak jak w lipcowe popołudnia na wakacjach. Takie kalambury na pewno wywołają uśmiech na twarzy Twojego dziecka.

Niemniej skuteczną metoda jest zainwestowanie w specjalną książkę do nauki języka angielskiego, którą Ty i Twoje dziecko będziecie mogli wspólnie czytać, żeby utrwalić zapamiętany materiał. Dzięki kompleksowemu podejściu książka pozwoli wprowadzić nazwy miesięcy w szeroki kontekst sytuacji, jakie dzieci napotykają w codziennym życiu. Jeśli Twoje dziecko nie zna jeszcze Kippera, na pewno pokocha tego małego, żądnego przygód psa, który będzie mu towarzyszyć przez cały rok, w każdym miesiącu świętując inne ważne wydarzenie – tak samo, jak Twoje dziecko!

 

 Autorka: Sheona Smith