By British Council Polska

27 Maj 2021 - 10:18

Wielu z nas martwi się o poziom znajomości języka angielskiego naszych dzieci i zastanawia się, czy to, co wynoszą z zajęć, wystarczy, aby zapewnić im pełną sukcesów przyszłość. Często zapominamy jednak o tym, że jako rodzice możemy w domu skutecznie wspierać naukę dzieci. Istnieje wiele materiałów i ćwiczeń w języku angielskim, które można wykorzystywać w ramach codziennych zabaw z dzieckiem, łatwo zmieniając je w stały element dnia.

Plan dnia

Każdy plan dnia rodziny z dziećmi zawiera pewne powtarzalne elementy. Dzieci potrzebują rutyny, więc dużo czynności wykonuje się każdego dnia o podobnej porze, często korzystając przy tym z tych samych zwrotów i słów. Wszyscy wiemy na przykład, że zmuszenie dziecka, żeby umyło ręce zanim usiądzie do jedzenia, bywa uciążliwym zadaniem. Ale czy wszyscy zdajemy sobie też sprawę, że walkę o czyste ręce można zmienić w zabawę? Wykorzystaj angielską piosenkę przypominającą o myciu rąk przed jedzeniem, a utrwalisz u dziecka nie tylko ten higieniczny nawyk, ale też kilka przydatnych angielskich zwrotów.

„Now it's time to wash our hands, wash our hands!
Now it's time to wash our hands and come to lunch!”
[Czas umyć ręce, umyć ręce! Czas umyć ręce i przyjść na lunch!]

Istnieją także piosenki o sprzątaniu, myciu zębów, a nawet jedzeniu warzyw!

Rymowane wierszyki i łamańce językowe

Gdy małe dzieci zaczynają uczyć się angielskiego należy dbać nie tylko o to, aby regularnie przyswajały nowe słownictwo, ale też o to, aby mówiły po angielsku w sposób zrozumiały, co najłatwiej osiągnąć poprzez angażowanie ich w częste zabawy językowe. Dzieci w krajach anglojęzycznych dorastają wśród rymowanek, wierszyków i piosenek, które pomagają im odpowiednio wymawiać pojedyncze dźwięki, a także uzyskać prawidłową intonację i akcent, zarówno na poziomie słów, jak i całych zdań. Bez opanowania tych elementów trudno jest dobrze wymawiać angielskie słowa, więc dzieci, dla których angielski jest drugim językiem, także powinny korzystać podczas nauki z podobnych materiałów.

Rymowane wierszyki i łamańce językowe dla dzieci muszą być przede wszystkim interesujące i zabawne, a najlepiej sprawdzają się te z nich, które zawierają elementy ruchowe.

Jednym z najpopularniejszych angielskich wierszyków jest tradycyjna rymowanka „Pat-a-cake” [Ugnieć ciasto]. Jej pełny tekst wygląda następująco:

„Pat-a –cake, Pat-a-cake
Baker's man
Bake me a cake as fast as you can
Pat it, and prick it  and mark it with 'B'
Put it in the oven for Baby and me.”
[Ugnieć ciasto, ugnieć ciasto / Pomocniku piekarza / Upiecz ciasto tak szybko, jak tylko możesz / Poklep je, i przekłuj je, i zaznacz na nim literę „D” / Umieść je w piekarniku dla Dziecka i dla mnie.]

Wierszyk deklamuje się do prostego rytmu wyznaczanego przez klaskanie, który Twoje dziecko z pewnością będzie umiało powtórzyć. Usiądź naprzeciwko dziecka, a potem naprzemiennie klaskajcie jedną dłonią i obiema. Twoje dziecko na pewno pokocha tę zabawę.

Rymowanka o cieście uczy dzieci zauważać różnice pomiędzy spółgłoskami /b/ i /p/, co bywa trudne dla wielu uczniów, nawet sporo starszych. Zwraca też uwagę na powtarzający się model wymowy takich słów jak „bake” i „cake”, którego dzieci uczą się intuicyjnie dzięki rymom, co sprawia, że potem lepiej wymawiają podobne słowa, np. „make” czy „take”.

Zmierzcie się z łamańcami językowymi

Dzieci uwielbiają łamańce językowe i chętnie spędzają dużo czasu ćwicząc ich wymowę, żeby tylko udowodnić, że potrafią je wypowiedzieć lepiej od mamy lub taty. Czy istnieje lepsza metoda, żeby bez większego wysiłku nauczyć się angielskiej wymowy? Urządźcie cotygodniowe zawody wymawiania łamańców językowych, na przykład podczas kolacji. Dla Twojego dziecka będzie to wielka frajda, ale też szansa, żeby nabrać większej pewności siebie w zakresie mówienia po angielsku, a gdy dziecko skupi się na wyłapywaniu Twoich błędów, przy okazji poćwiczy umiejętności słuchania! Jeśli nie czujesz się pewnie z własnymi umiejętnościami językowymi, możesz skorzystać z dostępnych w Internecie nagrań audio.

Łamańce językowe to doskonałe ćwiczenie wymowy różnych dźwięków. Jeden z najpopularniejszych łamańców skupia się na przykład na różnicy między /sz/ i /s/: „She sells sea shells” [Ona sprzedaje muszelki morskie]. Rozwiń to ćwiczenie prosząc dziecko, żeby narysowało ilustrację do danego łamańca językowego, dzięki temu lepiej go zapamięta!

Tongue twisters 

Fiszki

Drukowanie i wycinanie fiszek może wydawać się zbyt czasochłonnym zajęciem, ale fiszki można wykorzystywać na tak wiele sposobów, że naprawdę warto zainwestować czas w ich przygotowanie. Zestawy gotowych fiszek przydadzą się w deszczowe popołudnie lub w czasie wolnej chwili miedzy innymi zajęciami. Wykorzystaj fiszki, żeby pomóc dziecku przyswoić materiał przed testem z angielskiego i jednocześnie skorzystaj z okazji, żeby spędzić z nim przyjemnie czas.

Istnieje wiele sposobów wykorzystywania fiszek do zabaw i gier językowych. Jedna z opcji to tradycyjna gra pamięciowa, która polega na dobieraniu fiszek w pary. Gracze na zmianę odkrywają fiszki, szukając pasujących do siebie kart, a dziecko powtarza słownictwo, mówiąc po angielsku, co znajduje się na każdej odwracanej fiszce. W trudniejszej wersji można wykorzystać kombinację obrazków i słów, aby dziecko mogło także ćwiczyć rozpoznawanie zapisanej formy angielskich słów. Ta wersja gry pomaga też ćwiczyć prawidłową pisownię wyrazów. Jeśli Twoje dziecko ma starsze rodzeństwo, zaproś je do wspólnej zabawy. Powtórka z angielskiego na pewno nikomu nie zaszkodzi!

Innym mniej popularnym sposobem wykorzystania fiszek jest przyklejenie kilku kart z różnych zestawów tematycznych do stołu za pomocą masy klejącej, np. 4 kart dotyczących zwierząt, 4 kart dotyczących pogody, 4 kart z ubraniami itp., i ułożenie z nich planszy do gry. Potem wystarczy odnaleźć w domu kostkę i kilka żetonów, aby zagrać w angielską wersję gry „La Oca”. Gdy Twoje dziecko pozna już więcej angielskich słów i zwrotów, dodaj do gry takie karty jak „miss a turn” (tracisz kolejkę), lub „go back two spaces” (cofnij się o 2 pola) itd. Dziecko nie tylko powtórzy w ten sposób słownictwo, ale nauczy się też używać typowych zwrotów wykorzystywanych podczas gier, takich jak „It's my turn” [To moja kolej], „You're next” [Twoja kolej], czy „Can I have the dice please?” [Podaj mi kostkę, proszę]. Zasady i pola gry możesz modyfikować do woli, a jeśli po zakończeniu rozgrywki poprosisz dziecko o umieszczenie fiszek w odpowiednich dla nich zestawach tematycznych, stworzysz w ten sposób dodatkowe ćwiczenie!

W Internecie można znaleźć wiele gotowych plansz do gier, które możesz też od razu wydrukować.

Materiały do druku

Opowiadanie bajek

Życie dzieci nie byłoby takie samo bez bajek i opowieści, które są też doskonałym źródłem nowych słów i zwrotów. Specjaliści od nauki języka twierdzą, że każdy z nas ma w głowie zestaw łatwo dostępnych zwrotów, których używamy bez zastanowienia. Bajki są prawdziwą kopalnią takich przydatnych zwrotów.

Dobrym przykładem jest popularna bajka „What's the time, Mr Wolf?” [Która jest godzina, panie Wilku?]. Nawet sam początek historii zawiera wiele użytecznych wyrażeń, a czytając ją całą można przyswoić bardzo dużo przydatnych fraz, takich jak „It's dinner time” [Czas na obiad], „It's time for lunch” [Czas na lunch], „It's time to lay the table” [Czas przygotować stół], czy „It's 5 o'clock!” [Jest piąta!]. To znakomite zwroty, które można wykorzystać w rozmowie z dzieckiem w czasie wykonywania codziennych domowych zajęć. Dzięki nim dziecko będzie używać angielskiego w naturalny sposób, który sprawi mu dodatkową radość przez skojarzenie z lubianą bajką.

Skrzynka z angielskimi skarbami

Wszystkie materiały do nauki angielskiego – bajki, fiszki i gry warto przechowywać w jednym miejscu, na przykład w specjalnej Angielskiej skrzynce skarbów. Gdy dzieci nabierają pewności siebie, zaczynają bawić się samodzielnie, bez udziału rodziców. Zgromadzenie wszystkich materiałów językowych w jednym specjalnym miejscu zachęci Twoje dziecko do spontanicznej zabawy przy użyciu angielskiego słownictwa, którego nauczyło się z Tobą albo na zajęciach. Zdziwisz się, gdy zobaczysz, jak wiele Twoje dziecko zapamiętuje z Waszych wspólnych zabaw.

Poświęć trochę czasu na zabawy i gry językowe w domu, a wkrótce zobaczysz, jak wspaniale wpływa to na pewność siebie i umiejętności Twojego dziecka.

 

Autorka: Sheona Smith