By British Council Polska

31 Sty 2024 - 10:00

A man sitting in office looking at his computer with headphones and smiling.

Czy wiesz, że umiejętność słuchania jest umiejętnością nabytą? Nie mówimy tu tylko o słuchaniu piosenek na YouTube, choć jest to świetny sposób na przyswajanie takich rzeczy jak nowe słówka po angielsku, któremu również przyjrzymy się nieco później. Sposób, w jaki słuchamy, zależy od tego, czego słuchamy i kilku innych czynników. To, co rozumiemy i zapamiętujemy, zależy od naszej umiejętności słuchania otaczającego nas języka.

Jak ma się to do tych z nas, którzy uczą się drugiego języka? Cóż, zasadniczo oznacza to, że aby przyswoić jak najwięcej, musimy pracować nad poprawą umiejętności naszego słuchania.

Założę się, że każdy z nas uczęszczając kiedyś na regularne lekcje języka, nie raz spotkał się z ćwiczeniem, które polegało na odsłuchiwaniu nagrania i podawania odpowiedzi na podstawie tego, co udało się z owego nagrania zrozumieć. Jest to jeden z najbardziej powszechnych i najczęściej stosowanych sposobów nauki ze słuchu. Do nauki nowego języka ze słuchu mamy jednak wiele innych sposobów, które mogą być znacznie ciekawsze.

Jeśli koncentrujesz się na przyswajaniu nowego słownictwa, najlepszym sposobem jest skupienie się na interesującym cię wątku lub temacie. Powiedzmy, że interesujesz się psychologią. Najlepiej będzie, gdy poszukasz podcastów lub wykładów TED, które poruszają tą tematykę, wtedy na pewno łatwiej będzie ci się skoncentrować na zagadnieniu i nowym słownictwie.

Radio i podcasty

Nieocenioną przewagą podcastów i wykładów TED lub innych słuchowisk online jest to, że są one dostępne zawsze i wszędzie. Jest to po prostu nauka angielskiego online za darmo. Możesz wykorzystać czas spędzany w metrze lub autobusie, aby doskonalić swoje słownictwo. Przed wysłuchaniem nagrania na wybrany temat bardzo pomocne może być przećwiczenie tego, co już wiesz. Możesz to zrobić przeprowadzając burzę mózgów na temat powiązanego słownictwa, robiąc notatki i przewidując rodzaje struktur, których użyje mówca. Na przykład, jeśli dana osoba da wykład w ramach TED, prawdopodobnie skorzysta przynajmniej z kilku „zwrotów hasłowych”, warto więc przyjrzeć im się  przed rozpoczęciem słuchania. Na stronie LearnEnglish znajduje się kilka świetnych podcastów dla osób dorosłych funkcjonujących w środowisku zawodowym.

Nie ma nic złego w wielokrotnym odsłuchiwaniu nagrań tych samych audio. Co więcej, jest to doskonały sposób na zapamiętanie kluczowych słów i fraz w rozmowie oraz skupienie uwagi na tym, jak poszczególne zwroty lub frazy używane są w języku potocznym. Możesz nawet spróbować powtarzać to, co słyszysz na głos, a następnie porównywać to z wersją mówcy.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które dojeżdżają do pracy, dlaczego nie wykorzystać tego czasu na naukę angielskiego słuchając lokalnej angielskiej stacji radiowej lub podcastu podczas podróży? Wybór słuchowisk jest naprawdę ogromny. Możesz wypróbować iplayera radia BBC, który oferuje szeroki zakres kategorii tematycznych do wyboru. Zarówno podcasty informacyjne jak i wykłady TED są wspaniałym źródłem wiedzy o niemalże nieograniczonym wyborze tematycznym. Wystarczy, że wejdziesz na platformę i wybierzesz coś dla siebie. Nie zapominaj, że oprócz wzbogacenia zasobu swojego słownictwa, poznania struktur zdań i wymowy, zdobywasz również nową wiedzę w danej tematyce.

YouTube

Jak widzimy, słuchanie na pewno rozwija nasze umiejętności, ale co z oglądaniem? Tutaj wybór jest jeszcze większy i w dzisiejszych czasach, dzięki możliwościom, jakim daje YouTube, naprawdę trudno o wymówki. Jeśli tylko poszukasz, znajdziesz dosłownie wszystko, co możesz sobie wyobrazić zarówno do oglądanie jak i słuchania. Jednym z dobrych przykładów „bezbolesnej” nauki jest słuchanie piosenek! Jeśli nie wierzysz, wejdź na lyricstraining. Znajdziesz tam ogromny wybór muzyki, dzięki której pogłębisz swoją wiedzę na temat angielskich przyimków (tak, nikt ich nie lubi) i gramatyki wraz z nauką nowych słów. Platforma oferuje treści podzielone względem poziomu zaawansowania, a wiele z nich jest darmowych. Jeśli się wciągniesz, zawsze możesz zainwestować w konto premium, jeśli uważasz, że doświadczenie to jest tego warte.

Na YouTube również możesz słuchać muzyki i wyświetlać tekst jednocześnie, jeśli dodasz słowo „lyrics” (tekst piosenki) podczas wyszukiwania. W ten sposób możesz śpiewać zgodnie ze słowami, co pomaga w zrozumieniu utworu. Należy jednak pamiętać, że piosenki często są poezją, zatem wiele wyrażeń i zwrotów może nie mieć dosłownego znaczenia.

British Council ma swój własny kanał na YouTube, na którym można znaleźć prawie wszystko, czego dusza zapragnie. Wśród krótkich filmików znajdziesz wskazówki i porady dotyczące egzaminów, playlisty świątecznych piosenek, informacje na temat wydarzeń kulturalnych czy nawet opery.

Jeśli twoim konikiem jest poznawanie i uczenie się angielskiego w różnych dialektach, tu też mamy wiele do zaproponowania. Różnorodność angielskich akcentów to dla jednych ciekawostka, a dla innych koszmar. Często zdarza się, że uczniowie przyswajają angielski w takiej formie, w jakiej używa go nauczyciel na lekcjach i potem w życiu codziennym okazuje się, że jadąc na przykład do Irlandii nie są w stanie zrozumieć prawie niczego. Aby uniknąć tego typu problemów proponujemy poszperać na różnych platformach typu Netflix i pooglądać filmy i seriale z różnych anglojęzycznych krajów, co pozwoli oswoić się z bogactwem akcentów. Na przykład „Peaky Blinders” czy „Gra o tron” zapewniają całą gamę popularnych brytyjskich i irlandzkich zwrotów.

Początkowo, aby ułatwić sobie zrozumienie, możesz korzystać z napisów w języku polskim. Gdy nieco się oswoisz, zmień napisy na angielskie, a następnie spróbuj zupełnie je WYŁĄCZYĆ. Postaraj się oglądać filmy bez napisów, aby nie przyzwyczaić się za bardzo i nie skończyć na skupianiu się na czytaniu tłumaczenia zamiast przyswajaniu nowego słownictwa. Pamiętaj, że w codziennym życiu, na przykład podczas rozmowy w pubie w Anglii, nie będziesz mieć możliwości korzystania z napisów. 

Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem typowego amerykańskiego angielskiego, polecamy wybrać amerykański serial, taki jak „Przyjaciele”, klasyczny sitcom z lat 90. lub na przykład „Stranger Things”, jeśli jesteś fanem innego typu akcji. 

W zależności od tego jak jesteś przyzwyczajony przyswajać naukę, podczas oglądania możesz wspomagać się notatkami. Spisane zwroty lub słówka można potem na spokojnie przejrzeć i przetłumaczyć. Niektórzy są wzrokowcami, inni mają pamięć psycho-ruchową i pomaga im zapisywanie, a jeszcze innym wystarczy słuch. Wszystko zależy od tego, co najlepiej sprawdza się w twoim przypadku i tego się trzymaj.

Jeśli jesteś miłośnikiem filmów, możesz wypróbować English Central. Mają tam całą gamę filmów, programów i reportaży do wyboru. Najlepszy sposób to słuchanie klipu lub skeczu, a następnie powtarzanie usłyszanych dialogów lub fraz. W ten sposób poprawiasz umiejętność rozumienia, a także wymowę i posługiwanie się językiem. Klipy są sklasyfikowane według poziomów zaawansowania w nauce, więc wypróbuj poziom, w którym czujesz się najbardziej komfortowo, zanim przejdziesz do tych bardziej zaawansowanych i wymagających.

Przygotowanie do egzaminów

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, będziesz musiał używać umiejętności słuchania strategicznego, co oznacza upewnienie się, że używasz właściwej techniki, aby odpowiedzieć na rodzaj zadawanych pytań.

Czy jest to test angielski czy polski, w pytaniach egzaminacyjnych bardzo ważne jest słuchanie zarówno informacji ogólnych, jak i konkretnych słów lub zwrotów. Oznacza to, że musisz przetestować swoje umiejętności słuchania i sprawdzić, czy udało ci się zrozumieć sedno tekstu, a także przyswoić określone elementy słownictwa. W zależności od poziomu i egzaminu, do którego przystępujesz, może być również konieczne słuchanie rodzaju języka używanego przez mówców, aby mieć pojęcie o ich nastawieniu lub opinii. W celu sprawdzenia swoich umiejętności słuchania i sprawdzić, czy robisz postępy zapraszamy do skorzystania ze strony LearnEnglish Teens, która zawiera wiele przydatnych zadań ćwiczących umiejętność słuchania na różnych poziomach. Gdy nabierzesz pewności siebie, spróbuj wykonać zadanie na nieco wyższym poziomie. Pamiętaj, że musisz stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Kiedy już będziesz rozumieć 90% tego, co słyszysz, pora przejść na wyższy poziom. Aby uzyskać więcej wskazówek i porad dotyczących przygotowań do egzaminów, możesz wyświetlić posty związane z egzaminami za pomocą filtra na tym blogu.

Niezależnie od tego, co robisz, aby poprawić swoją umiejętność słuchania, jeśli ćwiczysz i nieustannie starasz się rozwijać, na pewno szybko zauważysz swoje postępy! Miłego słuchania!