By British Council Polska

31 Sty 2019 - 11:26

„Angielskiego nauczył mnie Tarantino.”

Właśnie tak jeden z moich uczniów odpowiedział na pytanie, skąd tak świetnie zna angielskie kolokwializmy. Nauka angielskiego za pomocą filmów to doskonały sposób na podszlifowanie umiejętności, a dzięki telewizji cyfrowej i serwisom streamingowym jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Z mojego doświadczenia wynika, że uczniowie, którzy mają regularną styczność z żywym językiem angielskim – zwłaszcza poprzez filmy – posługują się nim z większą pewnością siebie. Dla niektórych jednak przerzucenie się na oryginalne wersje językowe filmów czy seriali to trudny krok. Zapraszam więc do mojego przewodnika o tym, co, jak i dlaczego należy oglądać w języku angielskim, żeby skutecznie rozwijać swoje umiejętności językowe.


CO OGLĄDAĆ?

Uczniowie często pytają: z jakich filmów najlepiej uczyć się angielskiego? Po pierwsze, należy pamiętać, że filmy po angielsku nie są tworzone z myślą o nauce, ale przede wszystkim o rozrywce. Oglądanie ich nie zmieni nas więc automatycznie w rodzimych użytkowników języka. 

Najlepiej wybrać film, który nas naprawdę interesuje – wtedy łatwiej nam będzie obejrzeć go do końca. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że film może być łatwiejszy (lub trudniejszy) do zrozumienia. Zależy to od kultury kraju, w którym powstał oraz gatunku. Wielbiciela hiszpańskich komedi niekoniecznie rozśmieszą te brytyjskie czy australijskie a nadążenie za ich fabułą niekoniecznie musi być łatwe. Z kolei dla wielbiciela nastrojowego, artystycznego kina wyzwanie może stanowić podchwycenie potocznych wyrażeń używanych w dowcipnych dialogach.

Dobrze jest zastanowić się więc nad rodzajem filmu, który się wybiera. Większość współczesnych scenariuszy jest – niestety – dość szablonowa. Z drugiej strony pozwala to na przewidzenie typowego schematu fabularnego– zwłaszcza w przypadku komedii romantycznych, filmów policyjnych i kina akcji. Plusem oglądania takich filmów jest to, że można skupić się na dialogach, a nie na skomplikowanej fabule, i - co za tym idzie - wychwycić więcej wyrażeń czy ciekawego słownictwa. Z tego samego powodu dobrym pomysłem jest zobaczenie filmu obejrzanego wcześniej w języku ojczystym, lub takiego, którego fabułę zna się np. z książki. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się, co dzieje się na ekranie i można skupić się na języku angielskim.

 

JAK OGLĄDAĆ?

Moi uczniowie często skarżą się, że trudno im dobrze się bawić podczas oglądania filmu, jeśli jednocześnie muszą czytać napisy. Zawsze tłumaczę im, że to kwestia przyzwyczajenia. W wielu krajach regularnie wyświetlane są zagraniczne filmy z napisami. Oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej ma wiele zalet, a mieszkańcy krajów, w których są one wyświetlane, mają zazwyczaj wyższy poziom biegłości językowej angielskiego.

Zacząć można od oglądania angielskich filmów z polskimi napisami. Niektórzy uważają to za „oszukiwanie”, jednak w rzeczywistości jest to świetny sposób, by zacząć osłuchiwać się z językiem angielskim. Słuchając obcojęzycznego radia uczymy się naśladować intonację i szybko poznajemy popularne słówka i ich fonetykę, nawet jeśli nic jeszcze nie rozumiemy. To znakomity sposób na poprawienie swojej wymowy. Polskie napisy zwłaszcza dla początkujących mogą stanowić pierwszy krok do oglądania angielskich filmów, ponieważ pozwalają łatwiej śledzić fabułę. Później można przejść na filmy po angielsku z angielskimi napisami.

Innym sposobem jest zapoznanie się z recenzją lub streszczeniem przed obejrzeniem filmu. Nikt nie chce psuć sobie przyjemności oglądania, jednak ta metoda pozwoli nam zawczasu zrozumieć fabułę i poznać postaci. Streszczenia filmów i listy głównych bohaterów można znaleźć na przykład na stronie IMDB

Ci, którzy narzekają na brak czasu, mogą obejrzeć filmy krótkometrażowe, niewymagające aż tyle skupienia. Świetne pozycje można znaleźć w serwisach takich jak Vimeo lub podczas seansów krótkometrażowych laureatów nagrody BAFTA.

 

DLACZEGO OGLĄDAĆ?

Oglądanie filmów i programów telewizyjnych niestety nie jest złotym środkiem na opanowanie języka obcego zapewniając, że nie trzeba będzie już zajrzeć do podręcznika gramatyki. Może pomóc jednak rozwinąć umiejętności językowe takie jak:

Wymowa
która nie oznacza jedynie brzmienia poszczególnych słów. Język angielski, w którym kluczowa jest intonacja, jest językiem taktowanym akcentowo, co znaczy, że występują w nim krótsze i dłuższe sylaby. Na przykład rytm taktowanego sylabicznie języka hiszpańskiego jest bardziej regularny (mówienie po angielsku w takim rytmie, brzmiałoby bardzo dziwnie). Jednym z najlepszych sposobów na wyrobienie u siebie prawidłowej intonacji jest słuchanie rodzimych użytkowników języka, a filmy świetnie się do tego nadają.

Słownictwo
– podręczniki często skupiają się na zestawach słownictwa z danej dziedziny (na przykład „na lotnisku” albo „części ciała”). O ile pozwalają one na uporządkowanie wiedzy, usłyszenie tych samych słów w zwykłej rozmowie jest znacznie ciekawsze i sprawia, że lepiej zapadają w pamięć. Oglądając film z napisami łączymy umiejętność czytania ze słuchaniem. Słowa, które często się w nim powtarzają, naprawdę łatwo przyswoić. Poznawanie potocznych (nawet nienadających się do użycia w klasie!) wyrażeń to kolejna zaleta oglądania filmów. Język stale się zmienia, a jego formalne i nieformalne odmiany są bardzo liczne. Oderwanie się od wzorcowego angielskiego może dać poczucie wolności językowej, co przyda się w interakcjach z jego użytkownikami. Da też wgląd w rozmaite rejestry językowe, czyli uczy, w jakich sytuacjach i kontekstach należy stosować konkretne wyrazy, sfomułowania czy nawet jak odpowiednio dobierać intonację. 

Kultura 
– praktycznie nie da się nauczyć języka bez poznania aspektu kultury, z którą jest on związany, a dla wielu osób kontekst kulturowy jest równie ważny, co odmiana czasowników. Filmy to fantastyczny sposób na zapoznanie się z różnymi aspektami kultury krajów, w których mówi się po angielsku – Stanów Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii. Zetknięcie z różnymi akcentami i dialektami przygotuje Cię również na spotkania z różnymi formami angielskiego w czasie interakcji z jego natywnymi użytkownikami. Gdy nabierzesz pewności siebie, sięgnij także po klasykę kina. Pozwoli Ci ona zapoznać się z dziedzictwem kulturowym danego kraju
Zainteresowani kulturą Wielkiej Brytanii na pewno znają coś dla siebie podczas wydarzeń ogranizowanych przez British Council.

 


A zatem – chwyć popcorn, rozsiądź się wygodnie w fotelu i oglądaj angielskie filmy!

Autorka: Cath McLellan

Cath uczy dzieci i młodzież w British Council od 2003 roku i od tego czasu pracowała w Hiszpanii, Japonii i Hongkongu. Jest autorką materiałów dydaktycznych oraz koordynatorem projektu TeachingEnglish. W swoim czasie wolnym uwielbia odkrywać nowe miejsca, pisze i gotuje. Czasem lubi po prostu uciec z miasta na długi spacer.

Jeśli zaciekawiły Cię ten artykuł lub inne treści dostępne na naszym blogu, zapisz się do newslettera British Council, żeby być na bieżąco ze wszystkimi inicjatywami i wydarzeniami, które prowadzimy i organizujemy.