By British Council Polska

23 Cze 2023 - 14:16

Songs in English for primary, blog image

“I’ll tell you all about it when I see you again”. Czy to zdanie brzmi znajomo? Mam pewność, że tak, ponieważ zapewne słyszeliście piosenkę Charliego Putha wiele razy podczas jazdy waszych dzieci do szkoły i z powrotem. Wykorzystanie piosenek do nauki języka angielskiego dla uczniów szkół podstawowych nie jest niczym nowym, ale nie musimy trzymać się starych ulubionych piosenek jak Hokey, Cokey. Kiedy dzieci poczują się już komfortowo śpiewając te piosenki i naśladując działania, robimy jeden krok w górę do chwytliwych fragmentów języka, które mogą usłyszeć w radiu. 

Dzieci w dzisiejszych czasach mają styczność z dużą ilością języka angielskiego, ale możemy zwiększyć ilość, do której mają dostęp, zachęcając je do słuchania refrenów popularnych piosenek w radiu. Wiele szkół podstawowych już stosuje tę technikę rano, kiedy zamiast dzwonka grają codziennie tę samą piosenkę, aby zasygnalizować początek lekcji, i wierzcie mi, dzieci znają całą piosenkę już w ciągu tygodnia. Na pewno byliście zaskoczeni tym, jak szybko wasze małe dzieci przyswajają słowa piosenki. Wspaniałą rzeczą w piosenkach jest to, że motywują nas do włączania się do śpiewu, nawet jeśli nie do końca rozumiemy ich znaczenie. Jest to świetny sposób, aby rozwinąć to, co nazywa się "uczeniem się peryferyjnym" - kiedy przyswajasz rzeczy nieświadomie, nie próbując. Oczywiście Ty jako rodzic możesz wybrać najbardziej odpowiednie piosenki i stworzyć swoją playlistę do jazdy do szkoły lub słuchania w domu z utworami, które zaangażują Twoje dziecko.  Fantastyczne w tego typu nauce jest to, że daje ona dzieciom w wieku podstawówki przewagę w zakresie wymowy i rozpoznawania słów w innych kontekstach słuchowych.  

Niektóre przykłady piosenek, które możesz chcieć dodać do swojej listy odtwarzania w drodze do szkoły:

Artysta - Tytuł piosenki Fragment języka
Christina Perri - Human I can do it
Lukas Graham - Seven years Once I was seven years old
Justin Timberlake - Can’t stop the feeling I got this feeling inside my bones...I got that sunshine in my pocket, got that good soul in my feet!
Pharrell Williams - Happy Because I’m happy!
R.Kelly - I believe I can fly I believe I can fly

Nie zapominaj o starych wyjadaczach, takich jak Beatlesi (Yellow Submarine) czy Queen, których piosenki również mają wspaniałe refreny, do których Twoje dzieci będą śpiewać z ochotą. Nie ma nic bardziej motywującego niż wykonanie "We will, we will, rock you!" w poniedziałkowy poranek.

Rapy i przyśpiewki

Dla tych dzieci, które nie przepadają za śpiewaniem, odpowiedzią mogą być rapy i przyśpiewki. Nie musisz być mistrzem rymowania, aby stworzyć przyśpiewkę, możesz zachęcić dzieci do tworzenia własnych przyśpiewek poprzez łączenie 3 lub 4 słów z tego samego tematu:

I like PIZZA!
I like PEAS!
I like BANANAS, CHIPS and CHEESE

Jeśli nauka alfabetu to wyzwanie, możesz przerobić go na wesoły rap! Wyciągnij czapkę z daszkiem, aby wczuć się w sytuację i zacząć rapować trudne litery. Wspaniałą rzeczą w rapach jest to, że możesz rozbić ten długi ciąg liter na łatwe do opanowania kawałki. Miałam mnóstwo zabawy w klasie, skłaniając moich uczniów do rapowania alfabetu i nawet jeśli jest to tylko powtórka z liter, to jest to zdecydowanie wciągający sposób na jej wykonanie. Zdziwiłbyś się, jak łatwo uczniowie zapominają, jak wymawiać J, G, R i W. Jeśli nie są chętni do rapowania alfabetu, możesz pokazać mniejszym dzieciom zabawną piosenkę o alfabecie.

Możesz skupić się na rapowaniu wszystkich rodzajach struktur gramatycznych i przyśpiewkami i to działa cuda dla poprawnej wymowy: “I am ambitious, I am fun and superstitious”.

Jeśli czujesz się zainspirowany, pamiętaj, że nie musisz tworzyć całego rapu, jedna lub dwie linie na początek to równie dobra zabawa. Fluency MC jest świetny i nie mogę go tu pominąć, bo jeśli jest ktoś, kto sprawi, że twoje dzieci będą rapować kombinacje słów, to właśnie on. Więcej jego angielskich rapów można znaleźć na Youtube.

Piosenki z filmów

Co jakiś czas pojawia się wyjątkowy film Disneya, który ma zabójczą ścieżkę dźwiękową. Jednym z moich ulubionych filmów wszech czasów jest Księga Dżungli, więc nie ma nic złego w cofnięciu się z dzieckiem w czasie i pokazaniu im sceny z konkretnego filmu z towarzyszącą piosenką. 'I wanna be like you' to tak chwytliwa melodia, że Twoje dzieci będą śpiewać ją w mgnieniu oka. Dla młodszych możesz sprawdzić Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków - choć stary pod względem efektów specjalnych, jest to uroczy film ze świetną muzyką, w szczególności - "Hi, Ho, Hi Ho, it's off to work we go".  To jest piosenka, którą można łatwo dostosować do każdej domowej rutyny - It's off to school we go! It’s off to lunch we go! itd. Nie ma potrzeby, aby dziecko oglądało cały film, jeśli ma tylko przyłączyć się do muzyki, ale kto wie? Może nawet zechce obejrzeć cały film po angielsku, jeśli się wciągnie! 

Nowszym filmem z całą gamą piosenek po angielsku jest "Sing", w którym mamy cały repertuar zwierząt wykonujących piosenki po angielsku, które zachwycą Twoje dzieci.

Stare ale jare

Jednak naprawdę nie możemy zapomnieć o nieskończonej liście klasycznych piosenek dla dzieci, które zawsze będą uczyć i wprawiać w ruch nasze pociechy! 

Od "Heads, shoulders, knees and toes" do The Wheels on the bus' - lista jest nieskończona. Jedyne, o czym musisz zdecydować, to język, na którym Twoje dzieci mają się skupić. 

  • If you’re happy and you know it - skupia się na emocjach
  • Ten green bottles - liczenie od 1 do 10
  • There was an old woman who swallowed a fly - Owady i past simple
  • Old Macdonald had a farm - zwierzęta hodowlane

W piosenkach jest tak duży ładunek nauki, że bylibyśmy głupi, gdybyśmy nie wykorzystali ich do pomocy naszym dzieciom w doskonaleniu języka angielskiego.