By British Council Polska

23 Cze 2023 - 14:31

Songs in English for early years  pre-school children, blog image

Śpiewanie piosenek i rymowanek razem z dzieckiem to świetny sposób na włączenie nauki języka angielskiego do codziennego otoczenia, zarówno w domu, jak i w podróży. Tam, gdzie to możliwe, powiązane z nimi wizualizacje, animacje lub rekwizyty pomagają dzieciom w zrozumieniu i są zachęcającym i zapadającym w pamięć sposobem nauki piosenki lub rymowanki. 

Dzieci będą musiały usłyszeć piosenkę kilka razy, zanim poczują się z nią zaznajomione, ale bądźcie pewni, że przy wielokrotnej ekspozycji wkrótce będą ją nucić, a potem śpiewać po angielsku! Oto kilka propozycji piosenek i rymowanek, które pomogą Ci zacząć, mam nadzieję, że są muzyką dla Twoich uszu...

Pozdrowienia i rutyny

Aby wprowadzić dziecko w ”czas na angielski”, możesz spróbować zaśpiewać wesołą piosenkę powitalną 'Hello Hello' z kolorowymi obrazkami i zachęcającymi ruchami. Piosenki takie jak ta to subtelne wprowadzenie do codziennych słów i zwrotów w formie zabawnej i wpadającej w ucho piosenki, idealnej dla młodych adeptów języka.  Gdy dziecko nabierze pewności siebie, można wprowadzić proste emocje i uczucia w postaci 'Hello' Pozdrowienia takie jak "how are you?" są modelowane wraz z użyciem uczuć: good, great, wonderful, tired, hungry, not so good.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem na zachęcenie do nielubianego "czasu na sprzątanie" jest przekształcenie go w grę. Zachęcanie i świętowanie niezależności we wszystkich jej formach jest fantastycznym przygotowaniem do przyszłości każdego dziecka, więc grając piosenkę 'Clean Up', kiedy nadejdzie czas odłożenia zabawek i gier na miejsce, będzie regularnym sygnałem do ustanowienia rutyny dla tego (zawsze nielubianego!) zadania. 

Zwierzęta

'Old McDonald had a farm' jest fantastycznym akompaniamentem podczas nauki o zwierzętach gospodarczych i ich odgłosach! Ta zabawna melodia jest pełna powtórzeń, co pozwala na wiele ćwiczeń dla początkujących piosenkarzy!  Kiedy dziecko nabierze pewności siebie w oryginalnej wersji piosenki, możecie spróbować zmienić niektóre zwierzęta gospodarskie na egzotyczne lub z dżungli... "Old McDonald had a Parrot..."   

'I have a Pet' Ta żywa piosenka jest doskonałym wprowadzeniem do nazw i odgłosów zwierząt domowych, jej wesoła melodia i chwytliwy tekst sprawią, że Ty i Twoje dziecko szybko nauczycie się śpiewać razem z pytaniem "Do you have a pet?". 

'Walking in the jungle' Przedstawia dzieciom bardziej egzotyczne zwierzęta, (żaby, małpy, tukany i tygrysy) w formie przygody w dżungli, pełnej nie tylko chodzenia, ale także tupania, skakania i przeskakiwania! Po raz kolejny dzięki licznym powtórzeniom i atrakcyjnym wizualizacjom wasi młodsi odkrywcy przyłączą się do działań i odważnie zadeklarują: “We’re not afraid, we’re not afraid!”

'Baby Shark' Zdecydowany faworyt wśród młodych uczniów, którzy szybko wciągają się w opowieść o głodnej rodzinie rekinów, obserwujących ławicę smacznych małych rybek. Oprócz tego, że piosenka jest bardzo zabawna, wprowadza słownictwo dotyczące członków rodziny (baby shark, mama shark, papa shark, grandma shark i grandpa shark), rozmiarów i podstawowych zwrotów w porywającym i powtarzalnym stylu.

Kolory

Kiedy dzieci uczą się nazw różnych kolorów, interaktywne "polowanie na kolor" jest zabawnym i prostym sposobem na wzmocnienie tych nowo nabytych słów. Małe dzieci bardzo lubią wykonywać proste polecenia "Find something blue!" w interaktywnych wizualizacjach do piosenki 'I see something blue' Kiedy Twoje dziecko jest już zaznajomione z piosenką, spróbujcie śpiewać jej podczas własnego polowania na kolory po domu? 

Kiedy dzieci stają się świadome różnych kolorów, 'I can sing a rainbow' jest popularną i uspokajającą piosenką dla bardzo młodych uczniów, gdyż potrafią już pewnie wskazać różne kolory tęczy, czy to na niebie, czy na ekranie! 

Liczby i liczenie

Five Little Ducks Prosta i wciągająca historia pięciu kaczątek i ich kaczki-matki. Po raz kolejny powtórzenie jest kluczem do sukcesu w śpiewaniu, a w tej piosence jest go mnóstwo w postaci odliczania od cyfr 5 do 0, gdy kaczątka po kolei badają swoje otoczenie, zanim wrócą do przytulania z Mamą Kaczką!  

Five Little Monkeys W ramach dalszego ćwiczenia liczenia, pięć zuchwałych małych małpek po kolei spada z łóżka. Dzieci uwielbiają ponownie odgrywać każde uderzenie małpy w głowę i wcielać się w gniewnego lekarza, gdy ten ostrzega "No more monkeys jumping on the bed!"  

1,2,3,4,5 Once I Caught a Fish Alive Ta wciągająca i żywa piosenka pomaga dzieciom przejść od liczenia od 5 do 10. Śpiewając, pokazuj liczby na palcach i zachęcaj dziecko do tego samego. Będzie to świetna interaktywna odpowiedź i fantastyczny sposób na zginanie i wzmacnianie ich mięśni palców, a także umiejętności liczenia po angielsku!  

Hickory Dickory Dock Ta prosta rymowanka dla dzieci to świetny sposób na ćwiczenie liczenia, a także na wprowadzenie czasu w prosty sposób. Kiedy dziecko zna już piosenkę, spróbujcie zaśpiewać 'Hickory Dickory Crash' jak więcej niż mysz biegnie w górę zegara, albo jeszcze lepiej, spróbuj zachęcić dziecko do wprowadzenia do piosenki własnych zwierząt... "Hickory Dickory Dock, the iguana ran up the clock!" 

Interaktywne - Zajęcie dla rąk i stóp!

If you’re happy and you know it! Jest to żywa i interaktywna piosenka, o której wiem, że dzieci uwielbiają ja śpiewać razem i przyłączać się do klaskania rękami, tupania nogami i krzyczenia "hurray!"  

Heads shoulders, knees and toes Ta chwytliwa piosenka pomaga w nauce części ciała w prosty sposób, ale z dużą ilością ruchów! Gdy dziecko zapozna się z piosenką, spróbuj pominąć jedną część ciała za każdym razem, gdy śpiewasz zwrotkę. A może spróbować tego energicznego 'animal aerobic class' w wersji, która za każdym razem jest coraz szybsza...Gotowi?! 

The wheels on the bus Ta wesoła piosenka o autobusie jest zawsze popularna wśród młodych uczniów, zwłaszcza gdy uczą się różnych działań dla każdej ze zwrotek, "the babies on the bus go waah waah waah" jest szczególnie lubiana!  

Incy Wincy Spider jest wspaniałą rymowanką do wykorzystania wraz z incy wincy actions ponieważ pozwala małym paluszkom przyłączyć się do opowieści o pająku, a jednocześnie wzmacnia rozwijające się u dzieci małe mięśnie motoryczne.

Odkrywanie tych piosenek i rymowanek razem z dzieckiem będzie prostym krokiem do wprowadzenia nauki języka angielskiego w zabawny i wciągający sposób. Jeśli podobały Ci się te rekomendacje, odwiedź 'Learn English Kids' i znajdź przeróżne piosenki.