By British Council Polska

15 Sty 2021 - 16:39

Zdobycie certyfikatu znajomości języka angielskiego na poziomie B2 to w obecnych czasach spore osiągnięcie. Każdego z nas pochłaniają codzienne obowiązki: studia, praca, rodzina. Ciagle brak nam czasu, dlatego podjęcie dodatkowego wysiłku, aby zdobyć certyfikat znajomości języka, może wydawać się wprost niemożliwe. Ale jeśli rzeczywiście wyznaczysz sobie taki cel, a podczas przygotowań będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, to stanie się on osiągalny. Na poziomie B2, zgodnie z założeniami ESOKJ (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego), potrafisz:

  • Zrozumieć dłuższe rozmowy i dyskusje techniczne
  • Czytać i rozumieć bieżące artykuły i sprawozdania
  • Pisać e-maile, relacje i teksty poświęcone różnorodnej tematyce
  • Wypowiadać się w sposób precyzyjny i płynny w różnych sytuacjach

Zdybycie certyfikatu na poziomie B2 oznacza, że Twój angielski ma już solidne podstawy, które opanowałeś na zajęciach w szkole, na uczleni lub na innych kursach językowych. Nauka na poziomie B2 wykorzystuje słownictwo i struktury gramatyczne, które już poznałeś. Dzięki temu nabywasz większej pewności siebie. Ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ – powiedzmy sobie szczerze – na poziomie B2 będziesz nadal popełniać błędy. Ważne jest to, aby nauczyć się, jak sobie z nimi radzić, nie przerywając komunikacji.

Wiele osób myśli, że wystarczy tylko przejrzeć kilka podręczników do gramatyki i powtórzyć trzeci tryb warunkowy, a podczas egzaminu pamiętać o użyciu spójników, takich jak however, even so czy despite, aby zdać egzamin. To mit! Jeśli ktoś zapewniał Cię, że egzamin na poziomie B2 to bułka z masłem, to był w ogromnym błędzie.

Wybierz najlepszy dla siebie egzamin

Przemyśl swoje potrzeby językowe – to bardzo ważne. Wypisz sytuacje, w których używasz – lub chcesz używać – angielskiego. Pomoże Ci to wybrać egzamin, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Większość egzaminów poświadczających poziom B2 języka angielskiego sprawdza cztery umiejętności – czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie – a także na gramatykę i słownictwo. Więcej informacji znajdziesz w poniższej tabeli:

Egzamin B2 Z jakich części się składa? Cel
Cambridge B2 First  Czytanie + Use of English: 7 części/ Pisanie 2 części/ Słuchanie: 4 części/ Mówienie: 4 części  Angielski ogólny: Umiejętność radzenia sobie w różnych codziennych sytuacjach. Uznawany przez wyższe uczelnie, organy rządowe i organizacje handlowe.
Cambridge First for Schools  Format jak wyżej  Angielski ogólny (kandydaci w wieku szkolnym) Tematy adekwatne do wieku
IELTS (poziom 5-6) Czytanie: 3 zadania/ Pisanie: 2 zadania/ Mówienie: 3 zadania/ Słuchanie: 4 zadania Academic/ General: Umiejętność radzenia sobie z nauką na poziomie akademickim w języku angielskim. Uznawany przez uczelnie wyższe, wymagany do pracy za granicą w wielu krajach anglojęzycznych.
Aptis

 Rodzaje testu Aptis:

  • Aptis General (16+)
  • Aptis for Teachers
  • Aptis for Teens (13-18 yrs)

Gramatyka+słownictwo:50 pytań / Czytanie: 4 części / Pisanie: 4 części / Mówienie: 4 zadania/ Słuchanie: 28 zadań. (Przewodnik dla kandydatów).

 Angielski ogólny: Umiejętność radzenia sobie w różnych codziennych sytuacjach. Uznawany przez instytucje edukacyjne, organizacje handlowe, ministerstwa edukacji.
Cambridge BEC Vantage  Czytanie: 6 części / Pisanie: 2 części / Mówienie: 3 części / Słuchanie: 3 części Biznesowy: Umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach biznesowych. Uznawany przez liczne instytucje edukacyjne, wiodące spółki i organy rządowe

Zdobycie dobrego wyniku na poziomie upper-intermediate wymaga spójnego posługiwania się wszystkimi umiejętnościami językowymi, jak również opanowania strategii potrzebnych do zdania egzaminu. Mam kilka rad, które mogą pomóc Ci osiągnąć ten cel, przygotowanych na podstawie mojego doświadczenia w nauczaniu studentów na tym poziomie sprawności językowej.

Znajdź dobry kurs przygotowujący do egzaminu prowadzony przez doświadczonego nauczyciela

Na tym etapie ważne jest dobre przygotowanie się do egzaminu, który chcesz zdawać. Na poziomie B2 nie wystarczy już znajomość podstawowych zwrotów. Powinieneś potrafić wyrazić swoje poglądy w wypowiedziach i radzić sobie w bardziej skomplikowanych sytuacjach komunikacyjnych. Oznacza to, że musisz nauczyć się wykorzystywania mnóstwa różnych strategii, które poznasz jedynie podczas kursu przygotowującego do egzaminu lub przebywając w anglojęzycznym środowisku. Być może zastanawiasz się, o jakie strategie chodzi. Dam Ci kilka przykładów: czy naprawdę można się nauczyć z książki do gramatyki, jak po angielsku uprzejmie wejść komuś w słowo i przedstawić swój punkt widzenia? Czy można bez pomocy i wskazówek nauczyciela rzeczywiście nauczyć się, jak napisać po angielsku interesujący, przyciągający uwagę post na blogu dotyczący atrakcyjnego miejsca, które znasz? Moim zdaniem nie.

Wiadomo, że wsparcie doświadczonego nauczyciela, przygotowującego do egzaminów, jest prawdziwą inwestycją w naukę, tak samo jak możliwość pracy w grupie osób, które myślą podobnie jak Ty i stawiają sobie ten sam cel. Nie lekceważ wpływu, jaki grupa i nauczyciel mogą mieć na Twój poziom motywacji. Twoi znajomi z grupy to ludzie, którzy idą tą samą ścieżką edukacyjną co Ty i którzy doskonale rozumieją Twoje językowe frustracje (tak, tak… wiadomo, że irytuje Cię pisownia i wymowa słynnych złożeń z końcówką -ough). Twoi znajomi z zajęć będą wspierać Cię przez cały czas trwania kursu i prawdopodobnie będą z Tobą również w dniu egzaminu! 

Zapamiętuj całe zdania

Te dodatkowe godziny nauki będą przekładały się na zasób słownictwa i znajomość struktur gramatycznych, co z pewnością będzie widoczne podczas zadań sprawdzająych mówienie i pisanie. Na poziomie B2 warto gromadzić językowe pojedyncze słowa, które można włączać do własnego słownika. Używanie ich w spontanicznej wypowiedzi albo w komunikacji pisemnej stanie się nawykiem, jeśli będziesz często do nich wracać i je powtarzać. I tak na przykład banalne zdanie: Poszedłem/Poszłam na imprezę, urozmaicisz mówiąc: „I went to the most amazing party” [Poszedłem/Poszłam na najbardziej niesamowitą imprezę]. Z kolei zamiast mówić, że widoki były piękne, możesz opisywać „stunning scenery, absolutely breathtaking landscapes”  [oszałamiającą scenerię i krajobrazy absolutnie zapierające dech w piersiach]. Odnosi się to również do struktur gramatycznych – warto jest dysponować wieloma strukturami. Na poziomie upper-intermediate zamiast zdania: Ważne jest, żeby mieć dobre umiejętności komunikacyjne egzaminator i nauczyciel chcą raczej usłyszeć: Posiadanie dobrych umiejętności komunikacyjnych jest niezwykle ważne.Dlaczego? Ponieważ to pokazuje, że jesteś w stanie podkreślić główne myśli oraz podać dokładniejsze i ciekawsze informacje.

A jeśli tak jak wielu z nas troszczysz się o równość, różnorodność i sprawiedliwość społeczną, możesz zapoznać się z szeregiem tematów na stronie New Internationalist Magazine, które wzbogacą Twoją kolekcję zdań i fraz, które z pewnością przydadzą się w sytuacjach wymagających użycia języka akademickiego lub biznesowego. Artykuły publikowane są również w wersjach uproszczonych o zróżnicowanym stopniu trudności, stworzonych z myślą o osobach uczących się angielskiego.

Stale ćwicz gramatykę

Doskonalenie gramatyki nie musi być żmudnym obowiązkiem – jest wiele sposobów, by ułatwić to zadanie. Skorzystaj ze zbioru ćwiczeń dostępnych na stronie internetowej LearnEnglish Teens. Przydadzą się one nie tylko osobom przygotowującym się do egzaminu Cambridge First for Schools – stanowią też doskonały materiał do powtórki przed egzaminami na każdym poziomie zaawansowania. Znajdziesz tam mnóstwo świetnych zadań, które możesz wykorzystać do ćwiczeń przed egzaminem. Kiedy zarejestrujesz się na jeden z egzaminów First za pośrednictwem British Council, automatycznie otrzymasz dostęp do platformy IELTS Ready Premi, którą będziesz mógł wykorzystać do dodatkowych ćwiczeń umiejętności czytania ze zrozumieniem i słuchania. Jeśli dołączysz do kursu przygotowawczego British Council Cambridge B2 First, możesz nawet wysyłać zadania pisemne do sprawdzenia i przejść przez egzamin ustny. W obu przypadkach otrzymasz informacje zwrotne od doświadczonego dydaktyka. Kontakt z nauczycielem innym niż ten, który prowadzi Twój kurs, to świetny sposób, aby dowiedzieć się, nad czym dokładnie powinieneś jeszcze popracować.

Jeśli jesteś fanem Facebooka, nie zapomnij zajrzeć na stronę British Council na Facebooku, na której regularnie pojawiają się wskazówki dotyczące kolokacji, gramatyki oraz motywujące wsparcie.

Poszerzaj zakres tematów

Nawet jeśli będziesz zdawać egzamin z ogólnego języka angielskiego, to rozmowa podczas cześci ustnej egzaminu może dotyczyć najróżniejszych tematów. Podobnie jest w przypadku egzaminów z języka biznesowego lub akademickiego. Unikaj więc ograniczania nauki tylko do zagadnień pojawiających się w podręczniku. To ważne, bo na większości egzaminów trzeba podjąć jakąś dyskusję, a do tego przyda się dobra znajomość aktualnych tematów i umiejętność prowadzenia rozmów towarzyskich. Szerszy zasób słownictwa może być Twoim dodatkowym atutem na egzaminie. Strona LearnEnglish oferuje szeroki wybór tematów i ćwiczeń: od wpisów na blogu po podcasty prezentujące różne opinie na temat bieżących wydarzeń. Zachęcam wszystkich zainteresowanych kursem przygotowującym do egzaminu z języka angielskiego akademickiego do zapoznania się ztymiprzydatnymi pomocami naukowymi!

A od samego przygotowania do egzaminu ważniejsza jest wiara w sens nauki. Nie uczysz się tylko do egzaminu, ale rozwijasz swoje umiejętności komunikacyjne na przyszłość i jest to przygotowanie dla każdego, bez względu na wybrany egzamin.

Nieważne, jaki będzie Twój wynik z egzaminu – sama nauka języka na pewno da Ci bardzo wiele, a Twoje językowe postępy powinny być dla Ciebie powodem do dumy.

A więc na co czekasz? Najwyższy czas, żeby zarejestrować się na kurs lub egzamin na poziomie B2!