By British Council Polska

16 Lip 2019 - 14:04

  ©

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają brudzić sobie ręce. W domu najlepszym miejscem do tego jest kuchnia, a najlepszą okazją – przygotowywanie potraw. Od kilku lat olbrzymią popularnością cieszą się telewizyjne programy kulinarne. Oglądamy je chętnie zarówno w wersji dla dorosłych, jak i tej skierowanej do najmłodszych – wspólnie z naszymi dziećmi. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać tego rodzaju programy, aby zachęcić nasze dzieci do nauki języka angielskiego. Może zainspirują nas do zorganizowania domowego konkursu kulinarnego MasterChef Junior w języku angielskim?

O czym warto pamiętać zanim rozpoczniemy wspólne gotowanie

Przygotowując potrawy razem z małymi dziećmi powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest angielska zasada KISS, czyli Keep It Short and Simple, czyli Mów krótko i zwięźle. Kierując się tą regułą, podczas pierwszego wspólnego gotowania z dziećmi zrezygnujmy z potraw, których przygotowanie jest czasochłonne, na przykład takich jak gołąbki, ponieważ dzieci prawdopodobnie szybko się znudzą. Zapytajmy je, co chciałyby ugotować, a jeśli ich pomysł okaże się prosty i szybki w realizacji, zastanówmy się, jakie produkty spożywcze będą nam potrzebne do przygotowania dania. Zachęćmy dziecko do sporządzenia listy składników potrawy w języku angielskim. Poprośmy, aby na liście zakupów napisało poszczególne nazwy produktów po angielsku, podając dodatkowo w liczbach ich potrzebne ilości. Lista zakupów wisząca na drzwiach lodówki pomoże dziecku utrwalać wypisane na niej nazwy produktów. Spróbuj uprościć przepis, podając ilość poszczególnych składników wyrażoną za pomocą liczby łyżeczek, łyżek stołowych i szklanek. Młodsze dzieci mogą na liście zakupów narysować konkretne produkty i podpisać rysunki angielskimi nazwami lub przykleić zdjęcia wycięte z gazetek promocyjnych supermarketów. W ten sposób powtórzysz z dzieckiem nazwy takich produktów spożywczych jak: jajka, mąka, cukier, a także liczby. Można również wprowadzić określenia ilościowe takie jak: opakowanie (a packet of), torebka (a bag of), pudełko (a carton of) itp. Przygotowanie słownictwa związanego z gotowaniem to świetne wprowadzenie do dalszej nauki, jeszcze przed rozpoczęciem wspólnych prac w kuchni.

Przygotowanie i powtórzenie

Zanim przystąpisz do przygotowania potrawy, poświęć chwilę na przejrzenie swoich podstawowych przyborów kuchennych. Postaraj się, aby dziecko miało swój fartuszek i czapkę kucharską, które dodatkowo zachęcą malucha do wspólnego gotowania. Wykonaj je samodzielnie (model czapki kucharskiej znajdziesz tutaj) lub kup gotowy zestaw dla dzieci. Następnie przygotuj przybory kuchenne: miska, drewniana łyżka, sito, otwieracz do puszek, tarka do sera, nóż... - wybierz, co tylko chcesz. Dzieci uwielbiają takie przygotowania, ponieważ posługują się językiem obcym, wykonując konkretne czynności. Aby w prosty sposób sprawdzić, czy dziecko zna nazwy przyborów kuchennych, pokaż dziecku karty flash i poproś, aby wskazało na nich poszczególne sprzęty. Przed rozpoczęciem wspólnego gotowania poproś malucha, żeby znalazł potrzebne przybory kuchenne.  

Kiedy wszystko jest już przygotowane, zajmij się przyrządzaniem potrawy. Przemyśl kolejne etapy wykonania dania i opracuj przepis. Wspomniałam już wcześniej, że wspólne gotowanie warto rozpocząć od prostych przepisów. Dobrym pomysłem jest więc przygotowanie pizzy – zwłaszcza, że dzieci wprost uwielbiają wyrabiać ciasto. Zastanów się nad angielskim słownictwem i konstrukcjami gramatycznymi, które powinny znaleźć się w Twoim przepisie na pizzę. Wykorzystasz na pewno słowa, które wyrażają kolejność i następstwo takie jak: najpierw, następnie, potem, po. Nauczysz dzieci również trybu rozkazującego mówiąc im, jakie składniki należy w danym momencie dodać, wsypać, zamieszać, połączyć, pomieszać, posypać itd. Przygotowując pizzę, dzieci mogą same zdecydować o jej ostatecznym wyglądzie. Dodatkowe propozycje ćwiczeń językowych do wykorzystania podczas wspólnego przygotowania pizzy znajdziesz tutaj razem ze świetnym przepisem na to danie.
 

Potrawy z całego świata

Pamiętaj, że gotowanie z dziećmi to także świetny sposób, aby poznawać smak nowych potraw i nauczyć się ich nazw w języku angielskim. To też doskonała okazja, aby zainspirować całą rodzinę do odkrywania oryginalnych dań z kuchni całego świata. Dzięki temu wkrótce Twoje dzieci nauczą się przygotowywać sushi, guacamole, a nawet przyzwyczają się do jedzenia brokułów. W weekendy wprowadź natomiast potrawy tematyczne z kuchni wybranego kraju. Odkryjesz wśród nich liczne dania jedzone palcami (czyli finger foods), które Twoje dzieci będą chętnie przygotowywały i jadły.  

Poznając smaki i wygląd tradycyjnych potraw, dzieci będą również rozwijały zasób angielskiego słownictwa. Gotowanie połączone z nauką języka angielskiego jest dobrą zabawą zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dla młodzieży szkolnej. Zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością przyda się naszym dzieciom, kiedy będą starsze i bardziej samodzielne.

Szczególne okazje

Wielkanoc, Halloween i Boże Narodzenie to szczególne okazje do delektowania się smacznymi potrawami, które Twoje dzieci chętnie przyrządzą, skosztują i którymi poczęstują całą rodzinę. Pokaż im zabawny film wideo na stronie learnenglish kids, z którego dowiedzą się jak zrobić przerażające lody bananowe. Twoje dzieci z przyjemnością skorzystają z wielu ciekawych przepisów kulinarnych zamieszczonych na blogu The Foodies Dzięki tym przepisom nauka języka angielskiego stanie się dla dzieci niezapomnianym przeżyciem – podobnie jak kulinarna przygoda, jaką jest przyrządzenie tradycyjnychtoffee apples, czyli jabłek w polewie karmelowej.Jeśli Twoja pociecha potrzebuje zachęty do wspólnego gotowania i pomocy w powtórzeniu angielskiego słownictwa kulinarnego, pokaż jej kilka odcinków z dziecięcego kanału Cbeebies telewizji BBC w serwisie YouTube. Na dostępnym tutaj filmieprezenterzy przygotowują pyszne „ananasowe ciasto do góry nogami”, które warto zrobić razem z dzieckiem. Deser wygląda bardzo efektownie i na pewno cała rodzina chętnie go spróbuje.

„Czy mogę zjeść dokładkę?” – Nie zapomnij o deserze!

Na deser, zamiast tradycyjnego kalorycznego sticky toffee pudding, czyli ciasta daktylowego z polewą toffi zaserwuj zdrowe kebaby owocowe. Zachęć dzieci, aby przygotowały je razem z Tobą, powtarzając przy okazji angielskie nazwy owoców. Do przyrządzenia tego słodkiego kebaba potrzeba kilka drewnianych patyczków i pokrojone owoce. Nadziewając wybrany owoc na patyczek, dziecko może podać jego nazwę po angielsku. Inną propozycją zdrowego deseru są naleśniki z nadzieniem owocowym. Przygotowując je dziecko nie tylko nauczy się jak zrobić naleśniki według przepisu po angielsku, ale kiedy na lekcji angielskiego w szkole zostanie zorganizowany Dzień Naleśnika (Pancake Day), będzie mogło zaimponować swoim kolegom znajomością tej popularnej w Wielkiej Brytanii tradycji przypominającej polskie ostatki.

Wspólne gotowanie to świetna okazja do wzbogacenia słownictwa Twojego dziecka o nazwy produktów spożywczych w języku angielskim i powtarzania nowych słówek. Podczas wspólnego przygotowywania batoników zbożowo-owocowych poproś malucha, aby wymienił po angielsku nazwy użytych składników. Oprócz owoców są to też: płatki owsiane, rodzynki i orzechy, które dzieci dodają i mieszają. Zadanie to nie sprowadza się więc tylko do powtórzenia nazw owoców, ale rozwija szeroki zakres słownictwa. Gotowe batoniki zbożowo-owocowe dziecko może zabrać do szkoły, aby pochwalić się kolegom swoimi umiejętnościami językowymi i kulinarnymi.

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje zachęty do wspólnej pracy w kuchni, przygotuj drewnianą łyżkę – Twoją kulinarną asystentkę,  która zna tylko język angielski. Rozmawiając z Twoimi dziećmi, łyżka będzie zachęcać je do używania wszystkich angielskich słów, których nauczyły się podczas przygód w kuchni. Gotowanie z dziećmi to naprawdę wielowymiarowe zadanie, podczas którego poznają inne kultury, zdobywają różne umiejętności życiowe i – oczywiście – szlifują język angielski.

Nie czekaj więc dłużej. Rozpocznij już dziś wspólne gotowanie!