Gdański Festiwal Szekspirowski
Date
Piątek 29 Lip 2016 do Niedziela 07 Sie 2016
Miejsce
Gdańsk

Festiwal Szekspirowski to międzynarodowa impreza teatralna łącząca prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Odbywa się w Trójmieście. Startuje co roku w ostatni weekend lipca lun pierwszy weekend sierpnia. To 10 dni intensywnych wrażeń teatralnych, gdzie spotykają się artyści, reżyserzy, animatorzy, krytycy. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata.

Jego historia sięga roku 1993, kiedy to zainicjowano pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w roku 1997 w międzynarodowy festiwal. Organizatorami imprezy są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Od 1993 r. w ramach najpierw Gdańskich Dni Szekspirowskich, a potem Festiwalu Szekspirowskiego zaprezentowanych zostało już ponad 230 spektakli. Wystawiano dzieła wybitnych twórców teatralnych takich jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych. Spektakle są grane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim a także na innych scenach teatralnych Trójmiasta.

Przedstawieniom towarzyszą różnorodne działania artystyczne pod nazwą SzekspirOFF, w Teatrze w Oknie oraz na ulicach miasta, a także spotkania z twórcami, warsztaty i dyskusje. Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania oraz wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata. 

Gdański Festiwal zainicjował Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich, w skład której weszły także festiwale z  Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii.

W tym roku podczas festiwalu będzie można oglądać spektakl Forced Entertainment Complete Works: Table Top Shakespeare (od 30 lipca do 7 sierpnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku). 

Festiwal otworzy koncert Stanisława Soyki i zespołu wokalnego Cracow Singers: Shakespeare a cappella.

Wydarzenia 20. Festiwalu Szekspirowskiego są częścią programu #ShakespeareLives w Polsce. 

 

Tag icon
Shakespeare