Plakat Watch Docs 2023
Date
Piątek 01 Gru 2023 do Niedziela 10 Gru 2023
Miejsce
Kino Muranów, Kinoteka oraz online

Już 1 grudnia rozpocznie się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Podczas tegorocznej odsłony imprezy będzie można zobaczyć ponad 50 wyjątkowych dokumentów, łączących sztukę filmową ze społeczną wrażliwością. Będą wśród nich dzieła uznanych mistrzów i filmowe eksperymenty wyznaczające nowe trendy w dokumencie. Filmy pokazywane i nagradzane na największych światowych imprezach filmowych i takie, o których dopiero będzie głośno. 

Konkursie głównym pokażemy dziesięć obrazów, wśród których znalazł się m.in. nowy film Kim Longinotto, ikony brytyjskiego dokumentu (nagrodzonej na WATCH DOCS w 2003 roku). „Dalton Harris. Cena sławy” ('Dalton’s Dream') zrealizowany przez Longinotto wspólnie z Frankym Murrayem-Brownem to opowieść o jamajskiej gwieździe popu zmagającej się z kryzysem twórczym i falą homofobicznego hejtu. Tworcy filmu będą gośćmi festiwalu i spotkają się z publicznością po jego projekcjach.

W ramach retrospektywy „Dokumenty wielkiego formatu” zaprezentujemy pięć arcydzieł społecznie zaangażowanego dokumentu europejskiego. Przypomnimy w niej przełomowe dzieła twórców, którzy wpłynęli na dzisiejsze rozumienie kina dokumentalnego. Wielką Brytanię reprezentować będzie film „Damy wam szkołę” ('Juvenile Liaison') Nicka Broomfielda – legendarny dokument ujawniający szczegóły policyjnych przesłuchań nieletnich, który po premierze w 1971 roku na kilkanaście lat został zatrzymany przez cenzurę.

23. MFF WATCH DOCS odbędzie się w Warszawie w dniach 1 – 10 grudnia. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w kinach Muranów Kinoteka oraz online na terenie całej Polski. Część programu będzie bowiem także dostępna online na platformie MOJEeKINO.pl. Szczegółowe informacje o programie, biletach, cenach i festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na www.watchdocs.pl.

Tag icon
Sztuka