Date
Czwartek 07 Gru 2017 do Piątek 08 Gru 2017
Miejsce
Kino Muranów

DIGITAL STORIES LAB to trzydniowe warsztaty dla profesjonalistów zainteresowanych nowymi, cyfrowymi formami opowiadania. Pod opieką międzynarodowych mentorów zastanowią̨ się̨, jak wykorzystać́ technologię i audiowizualność́ do opowiadania o wyzwaniach współczesnego świata, takich jak kryzys demokracji. Wydarzenie odbywa się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Film.

Warsztatom towarzyszyć będą otwarte dla publiczności pokazy interaktywne „Transmedia, interakcja, immersja”, które otworzą festiwal 7 grudnia. Pokazy interaktywne w kinie – odbywające się również 8 grudnia – pozwolą poznać przyszłość, jaka czeka dokument. Widzowie zobaczą, jak przy użyciu interaktywnego filmu czy wirtualnej rzeczywistości można opowiadać o wyzwaniach, przed którymi stoi współczesny świat.

Jak pod wpływem technologii zmieniają się sposoby opowiadania? Pokolenia twórców dokumentalnych poszukują sposobów na zaangażowanie widza w oglądaną historię, utożsamienia się z losem bohatera. Cyfrowe media przyniosły nowy rodzaj uczestnictwa w historii. Wirtualna rzeczywistość pozwala na niemal fizyczne doświadczenie pokazywanych miejsc i sytuacji. Dzięki mediom społecznościowym każdy może stać się współtwórcą treści. W narracjach interaktywnych widz może doświadczyć konsekwencji własnych decyzji. Jednak czy dzięki nowym technologiom możemy lepiej zrozumieć innych? Gogle do wirtualnej rzeczywistości nazywane są „maszyną do empatii” - czy naprawdę tak jest?

Gośćmi wieczorów będą twórcy z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Polski. W swoich cyfrowych pracach opowiadają o wyzwaniach współczesności przy użyciu snapchata, smartfona i poprzez dokumentalne gry. Za pomocą interaktywnych mediów pokazują, jak wygląda dzień w obozie dla uchodźców i wskrzeszają Aleppo w wirtualnej rzeczywistości. Choć opowiadania te powstają z myślą o samotnym odbiorze na telefonie czy laptopie, na te dwa wyjątkowe wieczory staną się wspólnym doświadczeniem na dużym ekranie.

Pokazy odbywają się w ramach programu MFF WATCH DOCS i są częścią DIGITAL STORIES LAB - MEDIA & DEMOCRACY, organizowanego przez Fundację Pełne Zanurzenie oraz Udyssey Creative Technologies. 

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z British Council w ramach cyklu spotkań „Creativity Talks”.

Język: angielski

Więcej informacji na stronie: www.totalimmersion.rocks/DSL oraz Facebook

British Council jest partnerem wydarzenia.