Date
Czwartek 07 Wrz 2023 - 00:00 do Niedziela 10 Wrz 2023 - 00:00
Miejsce
Kino Luna

Własnymi słowami to pierwszy w Polsce festiwal filmowy poświęcony rdzennym kulturom i językom. Oficjalne wydarzenie Międzynarodowej Dekady Języków Rdzennych (International Decade of Indigenous Languages — IDIL) proklamowanej na lata 2022-2032 przez ONZ. Świętujemy różnorodność, przybliżamy kulturę oraz języki małych społeczności, ale też nie stronimy od problemów, z jakimi boryka się ludność rdzenna. 

Trzy główne wątki tegorocznej edycji festiwalu to:

  • dekolonizacja
  • woda, przyroda i natura
  • ,,wciąż tu jesteśmy!"

Pokazy filmów będą przeplatane spotkaniami z ich twórcami, przedstawicielami prezentowanych na ekranie społeczności, badaczami, naukowcami i aktywistami działającymi w obszarze rewitalizacji językowo-kulturowej.

W trakcie 4 dni festiwalu zaprezentujemy 13 filmów i usłyszymy rdzenne języki Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Europy czy Oceanii i Nowej Zelandii.

Podczas festiwalu filmowego odbędzie się Wieczór Różnorodności – otwarte wydarzenie towarzyszące z muzyką na żywo, tańcami i śpiewami w wielu językach, a także z poczęstunkiem z różnych stron świata.

Przyjdź i poznaj inną perspektywę. Popatrz oczami przedstawicieli małych społeczności. Posłuchaj ich historii, spróbuj poznać i zrozumieć ich świat. Z pokorą, otwartością i szacunkiem do drugiego człowieka. 

Zapraszamy do kina Luna, 7-10 września, wstęp wolny!

Więcej informacji: wlasnymiff.al.uw.edu.pl