Date
Wtorek 27 Lut 2024 do Czwartek 29 Lut 2024
Miejsce
ZAMEK Culture Center

Forum bez barier to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowane do osób z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami. W dniach 27−29 lutego Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza profesjonalistów i profesjonalistki na wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów filmowych.

W programie Forum zaplanowano rozmowy o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzy się obecnie sektor audiowizualny w obszarze dostępności w Polsce. Czy dostępność się opłaca, skąd brać na nią środki i jak nowe technologie mogą w tym pomóc? Na Forum będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dobre przykłady z Polski i z zagranicy. 

Tabitha Kenlon z Audio Description Project na przykładzie głośnych tytułów opowie, jak dostępność w filmie realizuje się w USA, a James Connor z UK Cinema Association przedstawi sytuację w Wielkiej Brytanii. Wśród osób zaproszonych na Forum bez barier znajdą się zarówno przedstawiciele i przedstawicielki branży dystrybucyjnej, kin oraz producentów i producentek: Marek Bień, Marlena Gabryszewska, Cezary Kruszewski, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Marcin Adamczak, Anna Pachnicka, Justyna Mańkowska, Anna Żórawska oraz inni eksperci i ekspertki.

Na warsztatach, które są jednym z elementów programu Forum, pod czujnym okiem samorzeczników i samorzeczniczek, będzie można poznać działania potrzebne, by tworzyć kino dostępne dla osób z różnymi potrzebami. 

Odbędą się również wydarzenia specjalne – pokazy „Wilczycy” i „Trzeba zabić tę miłość” z autorskimi audiodeskrypcjami stworzonymi przez Dorotę Masłowską i Agnieszkę Wolny-Hamkało oraz Gala bez barier. To na niej zostaną wręczone: statuetka dla dystrybutora, wykazującego szczególne zaangażowanie w dystrybucję filmów z audiodeskrypcją i napisami oraz 3 zachęty finansowe dla dystrybutorów, obejmujące pokrycie kosztów audiodeskrypcji i napisów do 3 filmów zagranicznych.

Podczas Forum bez barier zaprezentowane zostaną wyniki Badania Sektora Filmowego z zakresu dostępności i inkluzywności branży filmowej, które w sektorze audiowizualnym przeprowadzili dr Bartek Lis i dr Bogna Kietlińska. Wydarzenie będzie okazją, by w eksperckim gronie wypracować postulaty dotyczące dostępności kultury filmowej.

Szczegółowy program i formularz akredytacji dostępne są na stronie wydarzenia.

Przyjedź na „Forum bez barier”, zdobądź wiedzę, podziel się doświadczeniem i wspólnie z innymi działaj na rzecz dostępnego kina! 

Do zobaczenia w lutym w Poznaniu!