Date
Poniedziałek 08 Kwi 2024 do Wtorek 09 Kwi 2024
Miejsce
Muzeum Warszawy

Konferencja międzynarodowa towarzysząca wystawie „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950”. Wystawa posłuży za punkt wyjścia do refleksji teoretycznej oraz zaproszenie do spojrzenia na nowo na zbiory albumów fotograficznych i metody pracy z nimi w instytucjach kultury.

W Muzeum Warszawy szukamy takich sposobów pracy z albumami fotograficznymi, które pozwolą w pełni docenić ich wielowymiarowość i sprawczość. Album fotograficzny trwa – każde jego otwarcie, towarzyszące mu snucie opowieści, ingerencje i interpretacje budują jego kolejne warstwy. Dlatego stanowi wyzwanie badawcze i kuratorskie.

Zainspirowani „warstwowością” albumów proponujemy wymianę perspektyw, doświadczeń i refleksji na tym polu między badaczkami i muzealnikami, konserwatorami i twórczyniami. Wierzymy, że uwzględnienie rozpoznań teoretycznych w obszarze pracy muzealnej może prowadzić do nowych odkryć i ożywić albumy na co dzień zamknięte w magazynie.

Na konferencji zajmiemy się trzema obszarami praktyk: badawczymi, twórczymi oraz praktykami pracy z albumami w instytucjach kultury.

Interesować nas będą konteksty, funkcje, historie albumów fotograficznych, a przede wszystkim ich wymiar performatywny: wywoływanie sytuacji, emocji, więzi, wspomnień.

Wreszcie również chcemy rozmawiać o albumie w najszerszej perspektywie – jako metaforze pamięci, figurze wspominania.

[Rejestracja zamknięta]

Komitet programowy Konferencji: Katarzyna Adamska, Monika Michałowicz, Ewa Nowak-Mitura, Karolina Puchała-Rojek

Produkcja: Wanda Kaczor

Wystawa „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950” i konferencja są częścią grantu „Fokus na fotografię” realizowanego przez Muzeum Warszawy i Muzeum Narodowe Islandii dzięki Funduszom Norweskim i EOG.

Konferencja dofinansowana ze środków Fundacji British Council