Date
Poniedziałek 13 Maj 2024

Zapraszamy do aplikowania do Kem Szkoły 2024 - queerowo-feministycznego programu edukacyjnego, performatywnego procesu uczenia (się) i oduczania, refleksji nad kolektywnymi formami oporu.  

W ramach czwartej edycja programu po raz kolejny zaprosimy uczestnix do rozwijania indywidualnych praktyk artystycznych poprzez kolektywne działania performatywne. 

Program Szkoły będzie skupiać się na eksperymentalnych choreografiach społecznych. Spróbujemy wspólnie wyobrazić sobie nowe narzędzia badawcze i aktywistyczne, bliskie działaniom queerowo-feministycznym. Zastanowimy się nad kryzysem sprawczości i wynikającymi z niego potrzebami mobilizacji ciał i poszukiwania nowych form kolektywnego oporu. Jak być razem w kryzysie? Jakie strategie naprawcze możemy wypracować wspólnie? Jak praktykować kolektywną czułość? Dotkniemy ciemnej ekologii, nowego materializmu i queerowej fizyki kwantowej. Wychodząc poza indywidualne paradygmaty istnienia i pracy twórczej, zastanowimy się nad afirmatywnymi scenariuszami przyszłości. 

Kem Szkoła zapewni przestrzeń do pracy i zabawy oraz program meteoringu, warsztatów, seminariów i spotkań realizowanych w różnych formatach i przez różne osoby artystyczno-aktywistyczne m.in. Alicję Czyczel, Iana Kalera, Anię Nowak, Jagnę Nawrocką i Liz Rosenfeld. Osoby uczestniczące w programie będą zapraszane do angażowania się w rozwijanie metod grupowej, krytycznej i ucieleśnionej produkcji wiedzy.

Tegoroczny program będzie podzielony na cztery bloki:

Blok I: Czym są queerowe pedagogiki? (prowadzenie: Kem i Alicja Czyczel)

Blok II: Performatywne wejście, wyjście i wejście (prowadzenie: Liz Rosenfeld i Alicja Czyczel)

Blok III: Próba otwarta (prowadzenie: Ian Kaler i Alicja Czyczel)

Blok IV: “Demokracjo, łamiesz mi serce!” (prowadzenie: Ania Nowak i Alicja Czyczel)

Korzystając z doświadczeń poprzednich edycji i poszukując nowych, w czasie trwania programu będziemy zadawać pytania między innymi o to: 

Jak w praktyce ucieleśnić opór poprzez ruch? Czym mogą być queerowe szkoły i pedagogiki? Jakie ciała uznajemy za społecznie wartościowe i jak oprzeć się tym definicjom? Jakie formy wspólnoty pozwalają nam na praktykowanie dotyku, uwagi i wielozmysłowego postrzegania? Jak dotykać ruchu? Jaka jest rola sztuki wobec kryzysu? Czym może być somatyczna solidarność?  

INFORMACJE PRAKTYCZNE

DLA KOGO JEST KEM SZKOŁA?

W czwartej edycji programu udział weźmie grupa 12-15 uczestnix mieszkających lub działających w Polsce, wyłoniona w procesie otwartej rekrutacji. Zapraszamy do aplikowania osoby artystyczne, performerskie, twórcze, poszukujące, aktywistyczne i przede wszystkim queerowe. Program skierowany jest do osób z różnymi doświadczeniami, zarówno początkujących jak i z większym dorobkiem artystycznym, zainteresowanych dalszym rozwojem swojej praktyki artystycznej w oparciu o metody choreograficzne, performatywne i kolektywne.

Uczestnix powinnx:

znać język polski i angielski w stopniu pozwalającym na komunikowanie się podczas grupowych zajęć*;

być dostępnx w czasie Szkoły (szczegółowe informacje poniżej);

być zainteresowane działaniami przed publicznością;

mieć doświadczenie lub aktywne zainteresowanie współpracą w grupie lub z osobami o różnych praktykach i doświadczeniach życiowych;

być otwarte na eksperymentowanie z różnorodnymi praktykami artystycznymi i formami pedagogicznymi;

interesować się szeroko rozumianą choreografią, performansem i zagadnieniami queerowo-feministycznymi;

* Zajęcia odbywać się będą w językach polskim i angielskim. Jeśli nie czujesz się pewnie ze swoim angielskim lub polskim, i tak zachęcamy Cię do składania aplikacji. W zależności od potrzeb, jakie pojawią się w grupie, będziemy starały się zapewnić wsparcie w zakresie tłumaczeń.

Szkoła nie jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami - praca nad dostępnością to długotrwały proces, w którym uczestniczymy. Zachęcamy osoby z niepełnosprawnościami do aplikowania, a wszystkie potrzeby będziemy rozpatrywać indywidualnie i szukać rozwiązania. Jeśli chcesz się skonsultować z nami wcześniej, zapraszamy do kontaktu mailowego: school@kemwarsaw.com

Nie mamy wymagań dotyczących wieku i związanych z profesją lub wcześniejszym wykształceniem. Szkoła jest bezpłatna.

GDZIE I KIEDY?

I Blok: 18 - 21.07 2024 

(Jasna 10 Świetlica Krytyki Politycznej, Warszawa)

II Blok: 7 - 11.08 2024 

(Teatr Cinema, Michałowice [Piechowice])

III Blok: 20 - 25.08 2024 

(TR, Warszawa)

IV Blok: 12 - 15.09 2024 

(Jasna 10 Świetlica Krytyki Politycznej, Warszawa)

Program Kem Szkoły obejmuje proces badawczo-twórczy, którego efektem będą działania wewnętrzne i jeden choreograficzny pokaz publiczny przygotowany we współpracy z Ianem Kalerem. 

Zajęcia w ramach Kem Szkoły będą odbywać się stacjonarnie w Warszawie, a Blok II plenerowo w Michałowicach (Piechowicach). Część kosztów związanych z wyjazdem do Michałowic (nocleg i transport) uczestniczki pokryją same (ok. 600 PLN). 

Cały program potrwa ok. 120h. Planujemy pracować około 7 godzin dziennie. Prosimy wziąć pod uwagę kwestię dostępności w czasie jego trwania.

JAK APLIKOWAĆ?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz tutaj

Jeśli masz jakieś pytania, wyślij maila na adres school@kemwarsaw.com

Czekamy na wasze zgłoszenia do końca 13.05 <3

Wyniki rekrutacji ogłosimy w ostatnich dniach maja.

Wasza,

Kem

***

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.w ramach projektu "JASNA 10: Społeczna Inicjatywa Kultury"

Partnerami projektu jest TR, British Council i Austriackie Forum Kultury

Od 2021 roku Kem Szkoła zaprasza do wspólnego opracowania narzędzi i strategii choreograficznych i performatywnych, które umiejscawiają badania i praktykę artystyczną w przestrzeni ucieleśnionego doświadczenia i w relacji do warunków społeczno-politycznych.

Więcej o zeszłorocznej edycji znajdziesz tutaj: https://www.kemwarsaw.com/en/events/kem-school-2023-summary