Date
Wtorek 26 Lis 2019 do Środa 27 Lis 2019

„Różni. Równi. Ważni.” to hasło tegorocznego Kongresu Bibliotek, który odbędzie się 26-27 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Już po raz dziesiąty Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprasza ponad 200 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski do wspólnego doświadczania i spotkania się ponad podziałami. Będziemy słuchać i rozmawiać, zgadzając się na to, że nie zawsze znajdziemy jedną odpowiedź. W końcu rzeczywistość jest skomplikowana, a waga codziennych wyborów i dylematów coraz większa.

I właśnie dlatego Kongres Bibliotek poświęcony jest kwestiom równości i różnorodności. Chcemy  przyjrzeć się temu, co ważne, z różnych perspektyw, wsłuchać się w potrzeby osób, które często są niewidoczne, nieobecne, niewysłuchane. Wspólnie zastanowić się, jak uwzględniać te potrzeby w planowanych przez biblioteki (i nie tylko przez nie) działaniach. I wreszcie dostrzec korzyści, jakie może mieć z tego instytucja, społeczność, my wszyscy.

Pierwszego dnia między 14:00 a 15:30 odbędzie się warsztat uwrażliwiający na potrzeby grup wykluczonych prowadzony przez British Council. 

Podczas warsztatu zaprezentujemy przykłady narzędzi oraz dobrych praktyk opracowanych i stosowanych przez British Council, które opierają się na trzech filarach: równości szans, różnorodności i włączaniu. Opowiemy jak wspierać dialog, zrozumienie i szacunek w organizacji i w zespole a także  zastanowimy się dlaczego warto sięgać po pokojowe metody rozwiązywania codziennych wyzwań i konfliktów .

Będzie okazja do sprawdzenia skuteczności narzędzi w praktyce na przykładach zarówno z własnych organizacji jak i z doświadczeń British Council – organizacji globalnej, obecnej w Polsce od ponad 80 lat.

Wydarzenie jest bezpłatne dla uczestników/czek, obowiązuje rejestracja.