King Lear at the Polish Theatre in Warsaw
©

Marta Ankiersztejn / Teatr Polski w Warszawie

Date
Sobota 05 Gru 2015 - 14:00 do Środa 13 Sty 2016 - 23:59
Miejsce
Teatr Polski w Warszawie

Jedna z najwybitniejszych tragedii Williama Shakespeare'a na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyseruje legenda europejskiej reżyserii teatralnej – Jacques Lassalle. W roli głównej Andrzej Seweryn.

Datowane na lata 1603–1606 dzieło Williama Szekspira uchodzi za jeden z najwybitniejszych tekstów dramatycznych w historii. Król Lear oparty jest na mitycznej postaci Llyra – króla Bretanii, którego los utrwalono w kulturze w postaci licznych celtyckich podań. Król Lear doczekał się niezliczonej ilości realizacji i adaptacji teatralnych. Jedna z najbardziej znanych inscenizacji tego tekstu w minionym wieku była dziełem Petera Brooka, słynna z zapisu filmowego, przygotowanego przez reżysera. Król Lear był też podstawą literacką jednego z najwybitniejszych filmów w historii kina – filmu Ran w reżyserii Akiry Kurosawy.

Dramat Szekspira to bolesna analiza kruchej istoty ludzkiej godności, zagubionej w świecie bez Boga, gdzie granice między wywyższeniem a upadkiem, rozsądkiem a szaleństwem, porządkiem a chaosem ustalają tylko niedoskonali ludzie. Lear – dotąd potężny władca – zrzekając się korony rezygnuje z poczucia bezpieczeństwa jakie dawał mu urząd. Nagle zmuszony jest mierzyć się ze sobą i światem jako zwykły człowiek.

Jacques Lassalle (ur. 1936) – aktor, reżyser teatralny i operowy, dramatopisarz. W młodości związany ze Studio-Théâtre de Vitry. Dyrektor Théâtre National w Strasburgu w latach 1983–1990. Autor licznych inscenizac ji w Comédie-Française, w której pełnił funkcję generalnego administratora w latach 1990–1993. W Polsce reżyserował klasykę dramatu europejskiego (Tartuffe albo szalbierz, Umowa, czyli łajdak ukarany, Lorenzaccio) na scenie Teatru Narodowego. Inscenizował teksty m.in. Molière'a, Shakespeare'a, Ibsena, Marivaux, Goldoniego, Labiche’a. Na scenie Teatru Polskiego wyreżyserował spektakl Szkoła żon z Anną Cieślak, Andrzejem Sewerynem i Olgierdem Łukaszewiczem w rolach głównych.

5, 6 grudnia 2015 oraz 12, 13, 14 stycznia 2016 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Warszawie
Czas trwania: 3 godz. 40 min, 1 przerwa