Date
Czwartek 21 Lip 2022 do Niedziela 31 Lip 2022

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu.

To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz wśród tych nadsyłanych do selekcji, wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie. Wypełnieniem idei kina „nowohoryzontowego” jest konkurs główny.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć filmy brytyjskiej reżyserki Joanny Hogg w ramach poświęconej jej retrospektywy. Jednym z wydarzeń specjalnych będzie koncert brytyjskiego zespołu Tindersticks. Akcentów brytyjskich nie zabraknie również w bogatym programie projekcji filmowych.

Więcej informacji na stronie festiwalowej.

British Council jest partnerem festiwalu.