Tłumacze świata - okładki książek
 
Date
Czwartek 17 Maj 2018 do Niedziela 20 Maj 2018

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

17–20 maja 2018, Warszawskie Targi Książki
19 maja 2018 – Dzień Reportażu na Warszawskich Targach Książki
20 maja 2018 – Gala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Nagroda jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Wśród nominowanych do Nagrody w 2018 r. książek znalazło się „Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców” autorstwa brytyjskiego autora Bena Rawlence’a.

Więcej na temat nominowanych książek na stronie Kulturalna Warszawa.

Konkurs dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”

Dwie książki tłumaczone z języka angielskiego znalazły się w 9. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: „Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców” Bena Rawlence’a w przekładzie Sergiusza Kowalskiego i „Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy” Arlie Russell Hochschild w przekładzie Hanny Pustuły.

Tłumaczenia obu książek znalazły się w konkursie na najlepszy przekład reportażu literackiego roku 2017. Będą je oceniać także studenci i doktoranci w ogólnopolskim konkursie na recenzję przekładu „Tłumacze świata”. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Pomoc w dostępie do nominowanych książek można uzyskać pisząc na adres: konkurstlumaczeswiata@gmail.com

Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Termin nadsyłania prac: 29 kwietnia 2018

Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym już po raz trzeci Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Współorganizatorami Konkursu są  Wydział Polonistyki UJ oraz Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – fundacja działająca przy Wydziale Dziennikarstwa UW.

 

British Council jest partnerem obu wydarzeń.