Date
Czwartek 07 Mar 2019
Miejsce
kina sieci Multikino

Dramat Szekspira uznawany jest za najważniejszą tragedię wszechczasów. W niepowtarzalny sposób łączy groteskę i tragizm, który Leszek Kołakowski określał jako „nieuleczalny antagonizm błaznów kapłanów.” Z tego względu po rolę Króla Leara sięgali najwybitniejsi aktorzy. Ian McKellen po mistrzowsku sprostał temu arcytrudnemu zadaniu tworząc „niesamowicie wzruszający portret” („Independent”). Sama inscenizacja w reżyserii Jonathana Munby’ego otrzymała najwyższe oceny czołowych dzienników i tygodników. 

„Król Lear” Williama Szekspira ukazuje dramat starzejących się ojców odrzuconych przez własne dzieci, ale i w zaślepieniu odtrącających tych, którzy naprawdę ich kochają. Autor zaczerpnął osnowę sztuki z dawnych kronik historycznych i sztuki teatralnej obecnej na scenach w jego czasach, zmienił jednak rozłożenie akcentów dramaturgicznych i zdecydował się na tragiczne zakończenie. Lear, mityczny król Brytanii, postanawia obdzielić swymi dobrami trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Rozdziela przywileje według deklarowanej miłości do niego, więc gdy prostolinijna Kordelia nie ściga się z siostrami w pochlebstwach, zostaje wydziedziczona. Wkrótce okrutny los, jak to bywa u Szekspira, pokaże, kto kochał najbardziej. Dramat w równym stopniu pokazuje upadek wielkości króla, który musi stać się zwykłym człowiekiem, jak i upadek człowieka, który przybity nawałem nieszczęść osuwa się w szaleństwo.

★★★★★  Ian McKellen reigns supreme in this triumphant production. Daily Telegraph

★★★★★  Ian McKellen adds to the roster of his greatest achievements with this extraordinarily moving portrayal of King Lear. Independent

★★★★★  Ian McKellen's detailed, intelligent performance is a triumph. Evening Standard

★★★★★  This King Lear is an intensely moving experience. The Stage

★★★★  Smart, lucid, superbly detailed. Guardian

★★★★   Nuanced and powerful. The Times

 

Spektakl zobaczymy 7 marca 2019 r. o godz. 19.00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

 

Przedstawienie w języku angielskim z polskimi napisami.

Spektakl rekomendowany dla widzów powyżej 15 lat.

Czas trwania: 220 minut

Bilety: W sprzedaży w kasach kin oraz na stronie multikino.pl

Bilety grupowe dla grup powyżej 15 osób do nabycia w poszczególnych kinach, kontakt: multikino.pl/pl/informacje/szkoły/kontakt-rezerwacje-grupowe

Tag icon
Shakespeare
Category icon
Multikino