Date
Czwartek 08 Lut 2018 -
19:00 do 22:00
Miejsce
kina sieci Multikino

British Council i Multikino zapraszają na retransmisję spektaklu Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją z Danielem Radcliffem i Joshuą McGuire z teatru The Old Vic w Londynie.

Daniel Radcliffe (Harry Potter), Joshua McGuire (Godzina) i David Haig (Cztery wesela i pogrzeb, Świadek oskarżenia) w błyskotliwie zabawnej komedii sytuacyjnej Toma Stopparda, transmitowanej z teatru Old Vic w Londynie. Główni bohaterowie sztuki to postaci zaczerpnięte z Hamleta Szekspira. Rosencrantz i Guildenstern byli przyjaciółmi Hamleta, dworzanami, którym polecono odeskortować księcia do Anglii, gdzie miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet, przeczytawszy ich listy, sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira. 

Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Niektórzy nazywają sztukę Rozencrantz i Guildenstern nie żyją Hamletem od kuchni, ale sam autor twierdzi, że to sztuka: „o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.” 

Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia spektaklu, który wydobył nazwisko młodego wówczas Toma Stopparda na światło dzienne.

Spektakl zobaczymy 8 lutego 2018 r. o godz. 19.00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż, Zabrze.

Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD i DD Surround. Retransmisja w wersji oryginalnej w jakości High Definition. Spektakl z polskimi napisami.

Czas trwania: 177 minut 

Spektakl dla widzów powyżej 12 roku życia.

 

Tag icon
Teatr, Filmy
Category icon
Multikino