Royal Opera House: Romeo and Juliet
Date
Wtorek 22 Wrz 2015 -
20:15 do 23:15
Miejsce
Multikino

British Council i Multikino zapraszają do kin w całej Polsce na pierwszą transmisję na żywo z Royal Opera House w Londynie. Na sezon jesienny Royal Ballet przygotował klasykę dwudziestego wieku: Romeo i Julię Siergieja Prokofiewa w przejmującej choreografii Kennetha MacMillana. 

Romeo i Julia zawiera trzy porywające duety: pierwsze spotkanie kochanków, słynna scena balkonowa oraz tragiczny finał – desperacki taniec Romea z martwą Julią. W tle przywołano XVI-wieczną Weronę: na ruchliwym rynku wybucha pojedynek na miecze, w eleganckiej posiadłości odbywa się wspaniały bal. 

Prapremiera Romeo i Julii w choreografii MacMillana odbyła się w Covent Garden w 1965 roku. W tytułowych rolach wystąpili Margot Fontayn i Rudolf Nuriejew. Wieczór premierowy został przyjęty owacyjnie: artyści wychodzili do braw 43 razy, a aplauz trwał łącznie czterdzieści minut. Od tego czasu ten tytuł nie schodzi z afisza Royal Ballet – doczekał się łącznie czterystu przedstawień. 

Transmisja z Royal Opera House odbędzie się w 15 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

22 września, godz. 20:15, czas trwania: ok. 180 min