Pagliacci
Date
Czwartek 10 Gru 2015 -
20:15 do 23:15
Miejsce
kina sieci Multikino

Te dwa uzupełniające się dzieła operowe to mroczna opowieść o pełnej pasji miłości i równie gwałtownej zazdrości. Pietro Mascagni stworzył adaptację opowiadania Rycerskość wieśniacza Giovanniego Vergi na konkurs zorganizowany przez wydawcę muzyki, Edoarda Sonzogna. Uważana za arcydzieło weryzmu opera Mascagniego wygrała konkurs i odniosła niebywały sukces podczas swej premiery w maju 1890 roku. Rycerskość wieśniacza niewątpliwie wywarła wpływ na twórczość Ruggera Leoncavalla, który również napisał krótką operę dla Sonzogna. Jego inspirowane prawdziwymi wydarzeniami Pajace, wystawione po raz pierwszy w maju 1892 roku, okazały się również ogromnym sukcesem. Oba dzieła, które łączy dramatyczna lapidarność, bogactwo melodyczne i zainteresowanie tematem obsesyjnej zazdrości, od samego niemal początku prezentowane są razem i uważane są za niemal nierozdzielną całość. 

W nowej produkcji Royal Opera House reżyser Damiano Michieletto przenosi akcję na południe Włoch końca XX. wieku: jesteśmy w wiosce zakleszczonej w szponach biedy i hipokryzji, w ciemnych czeluściach czają się jednak silne namiętości. 

Opera Rycerskość wieśniacza / Pajace  będzie transmitowana 10 grudnia (o 20:15) do 15 kin sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Category icon
Multikino