Date
Niedziela 28 Maj 2023 do Niedziela 15 Paź 2023
Miejsce
Państwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie prezentuje twórczość jednego z najbardziej znanych angielskich artystów – Tony’ego Cragga. Od ponad czterdziestu lat dąży on nieustannie do znalezienia nowych relacji między ludźmi a światem materialnym. Jest mistrzem materiału i bez ograniczeń używa różnych jego rodzajów, między innymi kamienia, brązu, drewna, metalu, materiałów syntetycznych czy szkła. Skłonność do eksperymentu łączy się w jego rzeźbach z niezawodną perfekcją.

Na wystawie prezentowane są trzy zestawy jego dzieł – szklane rzeźby i instalacje, towarzyszące im rysunki i akwarele w przestrzeni galerii oraz rzeźby usytuowane w Parku Północnym w Sopocie.

Prace wykonane ze szkła prezentują ewolucję stylu artysty od początku lat 90. do czasów obecnych. Autor, wykorzystując urodę szkła, jego niekończące się możliwości i niezwykłą płynność materii, przetransponował antyczną technikę w innowacyjne współczesne formy, które możemy podziwiać na sopockiej wystawie.

Rysunki, grafiki i akwarele powstawały od najwcześniejszych lat twórczości brytyjskiego mistrza. Tony Cragg niemal codziennie rysuje ołówkiem na papierze, zarówno szkice do swoich projektów, jak i prace autonomiczne. Pokazujemy dzieła tworzone od roku 1999 do czasów obecnych. 

Przede wszystkim jednak w scenerii Parku Północnego w Sopocie, rozciągającego się nad Bałtykiem za Grand Hotelem, prezentowane są ikoniczne rzeźby Tony’ego Cragga, Points of View – meandrujące srebrne kolumny; Mixed Feelings – formę pnącą się dynamicznie ku górze oraz Versus i Masks, pokazywane w wielu muzeach świata, parkach rzeźby i przestrzeni publicznej.

Wystawa rzeźb i rysunków w Sopocie organizowana pod patronatem British Council oraz Ambasady Wielkiej Brytanii.

Kuratorka: Eulalia Domanowska