©

Agnes Denes, "Wheatfield - A Confrontation (The Harvest)" 1982

Date
Piątek 20 Mar 2020 do Niedziela 07 Cze 2020

Na wystawie "Wiek półcienia" zgromadzono przykłady praktyk artystycznych z ostatnich pięciu dekad, odnoszących się do nieodwracalnych procesów zachodzących na kuli ziemskiej, spowodowanych działalnością człowieka. 

"Wiek półcienia" koncentruje się zwłaszcza na relacji sztuki i nauki, w czasach erozji narracji naukowych i wypieraniu wiedzy weryfikowanej badaniami i eksperymentami. Kryzys ten jest wprost proporcjonalny do wzmocnienia się ruchów fundamentalistycznych, negujących m. in. teorię ewolucji, podważających wpływ człowieka na klimat, tworzących teorie spiskowe wokół medycyny, kwestionujących kulistość Ziemi itd. 

Wystawa zaprezentowana zostanie od marca do czerwca 2020 roku w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (także na zewnątrz budynku przy linii brzegowej Wisły) oraz w sąsiednim gmachu Centrum Nauki Kopernik. Na wystawie znajdują się prace z kolekcji muzealnych m. in. Moderna Galerija w Lublanie, Van Abbemuseum w Eindhoven i Tate Britain. Wystawie towarzyszy program publiczny współtworzony z organizacjami zajmującymi się problematyką środowiskową, w tym z polską sekcją Extinction Rebellion oraz festiwalem muzyki eksperymentalnej Unsound.  

British Council jest partnerem wystawy.

Informujemy Państwa, że w związku z zaleceniem MKiDN o zawieszeniu działalności instytucji kultury i placówek szkolnictwa artystycznego, przesunięciu ulega data, planowanego na 20 marca, otwarcia wystawy "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany". Oznacza to również anulowanie wszystkich zaplanowanych wydarzeń, programu edukacyjnego oraz zamknięcie do odwołania obu siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w pawilonie nad Wisłą i przy ulicy Pańskiej 3. Decyzja sztabu kryzysowego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zamknięciu instytucji od 12 marca 2020 roku, ma na celu zatrzymanie szerzenia się Covid-19.

W oczekiwaniu na ponowne otwarcie muzeum została uruchamiona strona internetowa https://wiekpolcienia.artmuseum.pl/pl. Systematycznie udostępniane będą materiały, zgromadzone podczas pracy nad wystawą: informacje o artystkach, artystach i kolektywach biorących udział w "Wieku półcienia", wideo-relacje, pliki dźwiękowe i linki do tekstów o kryzysie klimatycznym, sztuce i aktywizmie.