©

Agnes Denes, "Wheatfield - A Confrontation (The Harvest)" 1982

Date
Piątek 05 Cze 2020 do Niedziela 13 Wrz 2020

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie informuje, że po jedenastu tygodniach hibernacji otwiera wystawę „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”. Na wystawę zapraszamy od piątku 5 czerwca, od godziny 12:00.

Więcej informacji na temat otwarcia, nowych regulacji dotyczących limitu osób przebywających w budynku oraz innych zasadach bezpieczeństwa można przeczytać tutaj

Na wystawie "Wiek półcienia" zgromadzono przykłady praktyk artystycznych z ostatnich pięciu dekad, odnoszących się do nieodwracalnych procesów zachodzących na kuli ziemskiej, spowodowanych działalnością człowieka. 

"Wiek półcienia" koncentruje się zwłaszcza na relacji sztuki i nauki, w czasach erozji narracji naukowych i wypieraniu wiedzy weryfikowanej badaniami i eksperymentami. Kryzys ten jest wprost proporcjonalny do wzmocnienia się ruchów fundamentalistycznych, negujących m. in. teorię ewolucji, podważających wpływ człowieka na klimat, tworzących teorie spiskowe wokół medycyny, kwestionujących kulistość Ziemi itd. 

Wystawa zaprezentowana zostanie od marca do czerwca 2020 roku w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (także na zewnątrz budynku przy linii brzegowej Wisły) oraz w sąsiednim gmachu Centrum Nauki Kopernik. Na wystawie znajdują się prace z kolekcji muzealnych m. in. Moderna Galerija w Lublanie, Van Abbemuseum w Eindhoven i Tate Britain. Wystawie towarzyszy program publiczny współtworzony z organizacjami zajmującymi się problematyką środowiskową, w tym z polską sekcją Extinction Rebellion oraz festiwalem muzyki eksperymentalnej Unsound.  

British Council jest partnerem wystawy.