Date
Środa 15 Kwi 2020 - 00:00 do Piątek 15 Maj 2020 - 00:00

19 poetyckich głosów z całej Europy przemawia w jednej sprawie. Dzięki akcji „Wiersze w mieście” artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii i zmian klimatycznych może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów.

Czwarta edycja międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście”, organizowanej przez EUNIC Warszawa i Miasto Stołeczne Warszawa jest wyjątkowa z uwagi na sytuację, w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii.

Twórcom „Wierszy w mieście” zależy, by w 2020 roku artystyczny głos poetek i poetów z 19 europejskich krajów przekroczył nie tylko te prawdziwe, ale też wirtualne granice i dotarł do publiczności w każdej polskiej miejscowości. Poezja wybrzmi pełną mocą, m.in. za pośrednictwem internetowych kanałów oraz mediów społecznościowych.

Przez cały miesiąc od 15 kwietnia do 15 maja, w całym kraju będzie można przeczytać i usłyszeć wiersze autorek i autorów pochodzących z: Austrii, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Republiki Malty, Republiki Czeskiej, Niemiec, Polski, Republiki Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Podczas tegorocznej edycji przeczytać i usłyszeć będzie można wiersz „Bloom” („Kwiat”) brytyjskiej poetki Imtiaz Dharker.

Organizatorzy:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.

Współorganizator:

Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie