Date
Czwartek 21 Mar 2024 -
19:00 do 22:30
Miejsce
Big Book Café MDM

Rezerwujcie datę! 

Youth Connects – Why so serious? Climate grief. Emotions & solutions

Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie oraz British Council, w partnerstwie z Fundacją „Kultura nie boli” otwierają nową serię wydarzeń zatytułowanych YOUTH CONNECTS, podczas których młode osoby będą miały okazję dyskutować o globalnych wyzwaniach.

Celem YOUTH CONNECTS jest łączenie osób młodych, artystycznych, opiniotwórczych, kreatorów i kreatorki. Każde z wydarzeń skupi się na ważnym i interesującym globalną publikę zjawisku, będzie okazją, by w nowatorski sposób przyjrzeć się podejmowanym tematom, spojrzeć na nie z nowej perspektywy i śledzić dynamiczne zmiany, jakim podlegają. Dajemy głos młodym i tworzymy okazję do angażowania się w procesy mogące budować lepszą przyszłość. 

Zapraszamy na drugie wydarzenie YOUTH CONNECTS, które odbędzie się w czwartek, 21 marca w Big Book Cafe MDM [ul. Koszykowa 34/50] o godz. 19.00. Poświęcimy je depresji klimatycznej i twórczym sposobom radzenia sobie z emocjami, jakie wywołuje –  ‘WHY SO SERIOUS? CLIMATE GRIEF. EMOTIONS & SOLUTIONS’.

Gościniami wydarzenia będą Bridget McKenzie z Wielkiej Brytanii – artystka i badaczka, która zainicjowała Climate Museum UK, a także młode polskie aktywistki Jadwiga Klata i Zofia Krajewska, które zaangażowały się w międzynarodowy i lokalny ruch klimatyczny. Ich wystąpienia wprowadzą w zjawisko żałoby klimatycznej i kosztów psychicznych, jakie powoduje ona wśród osób młodych. Polskie aktywistki podzielą się doświadczeniami dorastania w burzliwych czasach kryzysu klimatycznego, niepewnej przyszłości, a także sposobami radzenia sobie z poczuciem utraty i melancholii. Bridget McKenzie podzieli się wiedzą i praktycznymi rozwiązaniami pozwalającymi wydobyć się z poczucia beznadziei czy gniewu i przejść ku myśleniu naprawczemu poprzez sztukę lub aktywizm.

Wystąpienia ekspertek pozwolą zaprezentować dwie perspektywy – przeżycia młodej generacji osób, które starając się dokonać zmiany w świecie na wczesnym etapie życia zaznały żałoby klimatycznej oraz wypalenia, a także doświadczonej liderki, która skupia się na praktycznych rozwiązaniach i rozwija kulturę regeneratywną. W drugiej części dyskusji wspólnie z osobami uczestniczącymi - zgromadzonymi na miejscu i korzystającymi z transmisji on-line – poszukiwać będą sposobów naprawczych prowadzących do nadziei na przełamanie kryzysu wyobraźni i ponowne budowanie wyobrażeń lepszego świata. 

Wieczór poprowadzi Aleksandra Jach, kuratorka i edukatorka. Po wystąpieniach gościń zaprosimy do dyskusji publiczność. W drugiej części wieczoru, przy winie, przekąskach i muzyce prezentowanej przez DJ Harpera, osoby uczestniczące będą miały okazję kontynuować mniej formalne rozmowy i debaty. 

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku na profilu Big Book Cafe oraz British Council Polska.

Spotkanie odbywa się w języku angielskim.

Wstęp jest wolny.

Zapraszamy osoby dorosłe.

Goście

Bridget McKenzie — badaczka, aktywistka kreatywna i konsultantka specjalizująca się w kulturze regeneratywnej, posiada 30-letnie doświadczenie w prowadzeniu i rozwijaniu programów cyfrowych i programów nauczania w instytucjach muzealniczych, artystycznych, naukowych i opiekujących się dziedzictwem. Od roku 2007 uczestniczy w wielu przedsięwzięciach klimatycznych i kulturalnych, m.in. the Happy Museum Project, Art Not Oil, Culture Unstained, Museums for Future, and Lost Species Day. W roku 2018 r. zainicjowała Climate Museum UK – eksperymentalne muzeum, które tworzy i gromadzi projekty będące odpowiedzią na kryzys klimatyczny. W 2019  r. została współzałożycielką ruchu Culture Declares Emergency, rosnącej społeczności kreatywnych praktyków i organizatorów zatroskanych trudnymi warunkami życia na Ziemi. Więcej: https://bridgetmckenzie.uk/

Zofia Krajewska - współzałożycielka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Ruchu Solidarności Klimatycznej, przez wiele lat związana z aktywizmem na rzecz osób uchodźczych, przyrody i dewzrostu. Obecnie trenerka, edukatorka, badaczka i sporadyczna publicystka. Prowadzi z Heleną Smoczyńską cykl warsztatów dla postaktywistek zagubionych we wszechkryzysie. Współtworzy OSADĘ - intencjonalną wspólnotę, regeneratywny habitat i laboratorium dorastania. Kończy studia socjologiczne w ramach MISH UW.

Jadwiga Klata - współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, była członkini Rady Konsultacyjnej OSK ds. klimatu. Prowadziła „możliwy podcast Jadwigi Klaty”. Razem z Piotrem Cykowskim zwoływała Kręgi Opowieści o Zmianie. Od czerwca tego roku jest zagubioną aktywistką „na emeryturze” - szukającą tego, co jest do zrobienia w tym pięknym świecie pełnym kłopotów. Współtworzy podcast “poruszenie”, studiuje reżyserię teatralną, wspiera i jest wspierana przez Osadę. 

Aleksandra Jach — wykorzystuje umiejętności kuratorskie, edukatorskie, opiekuńcze i pisarskie do tworzenia innych światów. Przez wiele lat pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi i współpracowała z Biennale Warszawa przy programie poświęconym kryzysowi klimatycznemu. Realizowała projekty dotyczące dobrego sąsiedztwa, relacji międzygatunkowych, ochrony ekosystemów, udziału kobiet w ruchach środowiskowych. Obecnie działa niezależnie. Jest członkinią kolektywów: „Muzea dla klimatu” i „Kultura dla klimatu”. Z pasją i zaangażowaniem wspiera i trenuje, nie tylko tych, którzy działają w obszarze klimatu.

Pierwsze spotkanie serii YOUTH CONNECTS odbyło się 22.02.2024 r. w Big Book Cafe MDM pod tytułem “THE END OF ART? AI vs CREATIVITY” i było poświęcone wpływowi sztucznej inteligencji na rozwój sztuki. Jego gośćmi byli Reema Selhi, ekspertka w zakresie ochrony praw autorskich ze stowarzyszenia Design and Artists Copyright Society w Wielkiej Brytanii oraz polski artystka i naukowiec Arkadiusz Rataj. Zapis spotkania można znaleźć na Facebooku Big Book Cafe oraz British Council Polska.