Czwartek 19 Mar 2015

W dniach 19-29 marca 2015 r. po raz pierwszy w historii publiczność na całym świecie będzie mogła uczestniczyć w festiwalu filmowym BFI Flare, Brytyjskiego Instytutu Filmowego LGBT. Pięć krótkometrażowych filmów o tematyce LGBT będzie dostępnych online za pośrednictwem BFI player. 

Festiwal BFI Flare odbywa się w kilku lokalizacjach w Londynie. Na środę 25 marca zaplanowana jest 24-godzinna kampania fiveFilms4freedom zachęcająca widzów na całym świecie do obejrzenia pięciu wybranych filmów. fiveFilms4freedom jest pierwszym globalnym festiwalem filmowym online na temat praw osób LGBT. Festiwal będzie promowany przez British Council w ponad 50 krajach, m.in. w Brazylii, Chinach, Indiach, Polsce, Rosji, na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Festiwal umożliwi widzom z całego świata doświadczenie próbki twórczości kinematografii o tematyce LGBT, poznanie filmowców LGBT oraz okazanie wsparcia dla wolności i równości.

Wybrane filmy reprezentują różne gatunki współczesnych filmów krótkometrażowych LGBT. Filmy zostały stworzone przez lesbijki, gejów i osoby transpłciowe, a ich tematyka obejmuje historię pierwszej miłości czy dokument na temat aktywizmu. 

  • An Afternoon/ Popołudnie (En Eftermiddag) w reżyserii Sorena Greena jest delikatną obserwacją rodzącej się seksualności. Dwóch przyjaciół, Mathias i Frederik, spędza wspólnie popołudnie. Mathis podjął decyzję, że nadszedł czas aby wyznać Frederikowi miłość.
  • Film Chance/ Szansa Jake’a Grafa będzie mieć swoją premierę podczas BFi Flare. Jest to historia spotkania  dwóch starszych mężczyzn, Trevora i tajemniczego nieznajomego, próbie przezwyciężenia samotności i rozpoczęciu życia na nowo.
  • Code Academy Kanadyjska scenarzystka i reżyserka Nisha Ganatra znana jest jako producentka i reżyserka serialu „Transparent”, który otrzymał nagrodę Złotych Globów. W filmie „Code Academy”, Frankie przebiera się za chłopca w futurystycznej cyberprzestrzeni, aby zdobyć dziewczynę swoich marzeń. Film opisuje świat dojrzewania, formowania się tożsamości płciowej i roli świata wirtualnego w obecnych burzliwych czasach.
  • Morning Is Broken / Nastał świt reżysera i scenarzysty Simona Andersona to pięknie nakręcony, w otoczeniu bujnej roślinności angielskiej wsi, film o dojrzewaniu. Pod koniec wesela swojego starszego brata, młody chłopak zmaga się z zaakceptowaniem swojej seksualności.
  • True Wheel / Dopasowane koło to dokument reżyserki Nory Mandray, opowiadający o warsztacie rowerowym Fender Bender, powstałym z myślą o społecznościach queer, transpłciowych i kobiecych w Detroit.

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Karolina Szlasa
British Council 
Tel.: 22 695-59-47, Kom.: 664-920-232
karolina.szlasa@britishcouncil.pl

O British Council

O fiveFilms4freedom 

Kampania fiveFilms4freedom jest realizowana równolegle z BFI Flare 2015, festiwalem filmowym LGBT Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Za pośrednictwem odtwarzacza BFI i globalnej organizacji British Council, kampania promuje pięć filmów z tegorocznego festiwalu BFI Flare wśród widzów na całym świecie. W przyszłym roku kampania zawierać będzie więcej tytułów międzynarodowych. 

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 8000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki. 

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, szkołach partnerskich w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska i http://blog.britishcouncil.org/.

O BFI Flare  

Pomiędzy 19-29 marca 2015 w Londynie BFI Flare prezentuje najlepsze filmy o tematyce LGBT z całego świata. W tym roku festiwal obchodzi swoje 29-lecie, po zmianach w 2014 r., m.in. z nazwy London Lesbian and Gay Film Festiwal, mających na celu odzwierciedlenie coraz bardziej różnorodnej publiczności. 

Przez 29 lat swojego istnienia, Festiwal odgrywał znaczącą rolę w zaznajamianiu brytyjskiej publiczności z filmową twórczością LGBT z całego świata. Filmowcy LGBT stworzyli jedne z najbardziej niesamowitych, znaczących, prowokujących i pięknych filmów, które Festiwal pokazywał brytyjskiej publice. W ten sposób pomagał dokonać się pozytywnej zmianie na rzecz osób LGBT. Empatia wymaga zrozumienia, a film pomaga ludziom zobaczyć życie i doświadczenia inne niż własne. Jak powiedział reżyser Paul Greengrass „festiwale filmowe są oknem i lustrem jednocześnie. Oknem, przez które widzimy świat i lustrem, w którym widzimy siebie samych”. 

www.bfi.org.uk/flare

 

O 5 filmach

An Afternoon (En Eftermiddag)

Reżyseria: Soren Green, Dania, 2015, 9 min. 

Scenariusz: Tomas Lagermand Lundme, Soren Green

Zdjęcia: Jonas Berlin

Chance

Reżyseria i scenariusz: Jake Graf, Wielka Brytania, 2015, 16 min.

Code Academy

Reżyseria: Nisha Ganatra, USA, 2014, 16 min.

Morning Is Broken

Reżyseria i scenariusz: Simon Anderson, Wielka Brytania, 2014, 9 min.

Producenci: James Northcote, Elisabeth Hopper

Zdjęcia: Craig Dean Devine

True Wheel 

Reżyseria: Nora Mandray, Francja/USA 2015, 7 min.

Zobacz również