Wtorek 24 Lut 2015

18 lutego w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku odbył się VIII Regionalny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii organizowany przez III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku i British Council. 

Do konkursu przystąpiły trzyosobowe drużyny z trzech trójmiejskich liceów (XV LO im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku, XXIV LO w Gdańsku, XX LO w Gdańsku, I LO w Rumii, III LO im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie i III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku).

Konkurs składał się z trzech etapów i wymagał od uczniów zarówno pracy indywidualnej, jak i grupowej, ale przede wszystkim – wiedzy o Wielkiej Brytanii. Zadania dotyczyły brytyjskiej historii, kultury, sportu, jedzenia, literatury, muzyki, filmu, ludzi, miejsc, nauki oraz różnorodności. Uczniowie musieli więc wykazać się wiedzą w rozmaitych dziedzinach i odpowiedzieć np. na takie pytania: ile mil dzieli Wielką Brytanię od Francji, kto organizuje karnawał Notting Hill, kto walczył w wojnie domowej w Anglii w XVII w., kim były sufrażystki.

Jury, składające się z przedstawicieli organizatorów konkursu wyłoniło zwycięzców. I miejsce zajęła drużyna XX LO w Gdańsku, II miejsce przypadło drużynie III LO w Gdańsku, a na III miejscu uplasowała się drużyna III LO w Sopocie. 

- Jestem pod wrażeniem ogromu wiedzy na temat Wielkiej Brytanii, którą mogli pochwalić się uczestnicy konkursu – powiedział Ryan Smith, nauczyciel British Council, juror konkursu. – Cieszy nas, jako organizacji promującej nie tylko język angielski, ale kulturę brytyjską w ogóle, że młodzi ludzie interesują się zarówno historią i jak najnowszymi osiągnięciami Wielkiej Brytanii.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz wartościowe nagrody książkowe (I, II, III miejsca) ufundowane przez Radę Rodziców III LO w Gdańsku oraz British Council. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia w postaci lektur uproszczonych (tzw. Readers).

British Council prowadzi zajęcia angielskiego w Gdańsku dla wszystkich grup wiekowych. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.britishcouncil.pl oraz pisząc na adres trojmiasto@britishcouncil.pl 

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Karolina Szlasa
British Council 
Tel.: 22 695-59-47, Kom.: 664-920-232
karolina.szlasa@britishcouncil.pl

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 8000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki. 

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, szkołach partnerskich w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska i http://blog.britishcouncil.org/