Wtorek 15 Kwi 2014

Ruszyła polska edycja międzynarodowych konkursów British Council dla młodych przedsiębiorców w dziedzinie designu i mody oraz w obszarze kultury

Do 23 maja br. młodzi polscy przedsiębiorcy działający w obszarze designu, mody oraz w kulturze mogą przesyłać zgłoszenia do międzynarodowych konkursów Young Creative Entrepreneur – Design and Fashion Award 2014 oraz Young Creative Entrepreneur – Culture Award 2014 organizowanych przez British Council.

Polskie jury wyłoni w czerwcu najlepszych przedsiębiorców, którzy wraz z finalistami z innych krajów odbędą podróż studyjną do Wielkiej Brytanii, obejmującą m.in. spotkania biznesowe, warsztaty oraz udział w ważnych brytyjskich wydarzeniach, takich jak London Design Festival, London Fashion Week czy REMIX Summit.

Kto może walczyć o nagrodę

Osoby, które mogą pochwalić się sukcesami biznesowymi na polu designu, mody czy w obszarze kultury, mogą startować w konkursach z cyklu Young Creative Entrepreneur jeśli mają polskie obywatelstwo, mówią biegle po angielsku i są aktywne w jednej z branż wymienionych poniżej.

Konkursy British Council są wyjątkową inicjatywą w dziedzinach związanych z twórczością, jako że nagradzają nie talent artystyczny, ale przedsiębiorczość. Kandydaci mogą być artystami, ale jury będzie oceniało wyłącznie ich działalność biznesową.

Nagroda

"Przedsiębiorczość i projektowanie mają jedną ważną cechę wspólną: jest nią zaradność. Podczas wyjazdu studyjnego do Wielkiej Brytanii można poznać wielu ludzi z całego świata, którzy reprezentują podobny poziom zaradności w swoich odrębnych obszarach twórczych i nawiązać z nimi sieć wartościowych kontaktów” – tak swój pobyt w Wielkiej Brytanii wspomina jeden z pierwszych polskich laureatów konkursu, Tomek Rygalik, www.studiorygalik.com.

Monika Brauntsch (www.kafti.com), zwyciężczyni polskiej edycji konkursu z 2011 r. podsumowuje: „British Council zaoferowało nam niesamowity czas w Londynie. Zastrzyk wiedzy i informacji oraz spotkania z wybitnymi ekspertami ze świata mody czy designu, były absolutnie kluczowe dla mojego dalszego rozwoju zawodowego. Tydzień spędzony w gronie laureatów z całego świata, dzielenie się wiedzą i  doświadczeniem, wspólne rozmowy i interakcje zaowocowały masą nowych pomysłów, inspiracji i kontaktów biznesowych. Dla młodych przedsiębiorców YCE to doświadczenie bezcenne!".

Tegoroczni laureaci wezmą udział w tygodniowym pobycie studyjnym w Wielkiej Brytanii, na który złożą się, m.in. spotkania biznesowe, warsztaty, seminaria oraz udział w ważnych imprezach branżowych, m.in London Design Festival (w tym targi 100% Design) czy London Fashion Week. Zwycięscy przedsiębiorcy będą mieli również okazję poznać i nawiązać współpracę z finalistami z innych krajów biorących udział w konkursie w tym roku, m.in. z Brazylii, Chin, Indonezji, Kolumbii, Libanu, Sri Lanki czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obszary sektora kultury, designu i mody objęte konkursem

Uczestnicy konkursu powinni działać w dowolnym z następujących obszarów:Kultura

  • prowadzić działalność w ramach „młodego” biznesu, który oferuje odbiorcom/ klientom dostęp do treści kultury, które mogą obejmować sztuki wizualne, teatr, muzykę, kulinaria, festiwale, literaturę, modę, design i inne obszary kultury i sztuki, 
  • wykazywać postawę przedsiębiorczą oraz innowacyjne podejście we wdrażaniu nowych pomysłów w instytucji kultury (intraprzedsiębiorca)

 

Design i moda

  • architektura, architektura wnętrz i krajobraz
  • wzornictwo przemysłowe i rękodzielnictw
  • promocja designu i/ lub mody: pokazy, wystawy, festiwale i sprzedaż detaliczna
  • consulting w ramach jednej z poniższych dziedzin:

- moda, tekstylia, akcesoria, komponowanie i produkcja perfum

- promocja mody/ designu: pokazy, wystawy, festiwale, inne wydarzenia tematyczne

- badanie produktu w kategorii moda/ design, pozyskiwanie komponentów od zewnętrznych dostawców, zarządzanie łańcuchem dostaw

  • marketing i publikacje w modzie/ designie: PR, branding, dziennikarstwo branżowe

Partnerzy konkursów: Ambasada Brytyjska w Polsce, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, Narodowe Centrum Kultury, School of Form, Art_Inkubator, Łódź Design Festival, FashionPhilosophy Fashion Week Poland, Kafti Design, Weronika Rochacka / WR Design Strategy, NCRS

Patroni medialni: ELLE.pl, Exspace.pl, Purpose, CR Navigator, FUTU, Designteka.pl, Łowcy Dizajnu, Notes na 6 tygodni

Konkurs jest częścią międzynarodowego projektu British Council pod nazwą Creative and Cultural Economy

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Karolina Szlasa
Head, Communications
T +48 22 695 59 47
karolina.szlasa@britishcouncil.pl
www.britishcouncil.pl 

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. 

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish oraz www.facebook.com/BritishCouncilPolska.