Wtorek 15 Sty 2013

 

Ponad 150 osób z dysfunkcją wzroku różnego stopnia przystąpi tej zimy do prestiżowych egzaminów Cambridge z języka angielskiego, które w 8 miastach Polski organizuje British Council.

Egzaminy z języka angielskiego przeprowadzane są w ramach projektu „Na Fali” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „CROSS”. Celem projektu jest podniesienie poziomu umiejętności językowych jego uczestników w trakcie czteroletniej intensywnej nauki języka angielskiego, potwierdzone prestiżowym egzaminem certyfikującym. W projekcie tym biorą udział uczniowie ośrodków szkolno-wychowawczych dla osób niewidomych i słabowidzących w Bydgoszczy, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.

Egzaminy bez barier

Mała grupka uczniów jeszcze w grudniu ub.r. zdawała egzamin Cambridge English: First, czyli popularne FCE. Większość kandydatów w styczniu i lutym br. przystąpi do egzaminów Cambridge English: Key (KET) oraz Cambridge English: Preliminary (PET), przygotowanych przez Uniwersytet w Cambridge. Organizacji sesji egzaminacyjnych, dostosowanych do potrzeb osób z dużą dysfunkcją wzroku, podjęło się British Council, organizacja propagująca politykę równych szans.

„W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem CROSS i lokalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej, chcemy zachęcić osoby niepełnosprawne do zdobycia formalnych kwalifikacji językowych, tak potrzebnych we współczesnym świecie. Wspólnie z Uniwersytetem w Cambridge możemy zaś zagwarantować, że utrudnieniem w zdobyciu certyfikatu językowego nie będą materiały egzaminacyjne” – mówi Anna Gwardyś, Dyrektor ds. Egzaminów w British Council w Polsce.

„Jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla kandydatów o różnych potrzebach - niezależnie od tego, czy jest to osoba pełnosprawna, czy też niedowidząca, niesłysząca albo np. mająca w chwili egzaminu złamaną rękę. Sesje egzaminacyjne, dzięki wykorzystaniu nowej technologii i znakomicie przygotowanej kadrze, koordynowane są bowiem w sposób, który wyrównuje szanse wszystkich zdających.” – dodaje Anna Gwardyś.

Ponad 150 kandydatów w 8 miastach

Pierwsze 15 osób przystąpiło do egzaminu FCE w grudniu ub.r. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i Warszawie a kolejne 144 przystąpi do egzaminów KET i PET 19 stycznia i 2 lutego. Będą to uczniowie następujących placówek:

  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci słabowidzących i niewidomych w Dąbrowie Górniczej
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Krakowie
  • Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci słabowidzących nr 8 w Warszawie
  • Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla niewidomych we Wrocławiu
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży słabowidzącej w Lublinie
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi.

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Małgorzata Kurpias

British Council | Aleje Jerozolimskie 59 | 00-697 Warszawa

T: +48 22 695-59-35 | M: +48 0660-737-246

malgorzata.kurpias@britishcouncil.pl

 

Ewa Paduch

British Council | Aleje Jerozolimskie 59 | 00-697 Warszawa

T: +48 22 695-59-41

ewa.paduch@britishcouncil.pl

O British Council

Organizacja założona w 1934 roku, reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w dziedzinie współpracy kulturalnej i edukacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem nauki języka angielskiego. W Polsce działa od 1938. Promuje wybitne osiągnięcia brytyjskie w dziedzinie nauki, edukacji i sztuki oraz programów społecznych, umożliwiając nawiązywanie partnerskiej współpracy pomiędzy polskimi i brytyjskimi instytucjami. Prowadzi działalność na całym świecie, stawiając na najwyższą jakość nauczania oraz rozwój współpracy w zakresie edukacji pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. British Council jest jednym z centrów egzaminacyjnych brytyjskich egzaminów językowych i niejęzykowych (Cambridge ESOL, IELTS, egzaminy różnych uczelni brytyjskich, egzaminy zawodowe).