Środa 09 Lip 2014

Nowa strona internetowa dla artystów i artystek Głuchych oraz z niepełnosprawnością

Genezą powstania strony www.disabilityartsinternational.org jest doświadczenie Wielkiej Brytanii jako ojczyzny wielu artystów i artystek z niepełnosprawnością, których twórczość prezentowana jest na całym świecie. Stworzona przez British Council strona jest przeznaczona głównie dla profesjonalistów w dziedzinie kultury i sztuki, dyrektorów artystycznych i kuratorów sztuki z całego świata. Dzięki niej artyści i artystki z niepełnosprawnością – osoby indywidualne oraz prowadzące firmy – mogą wypromować swoje prace oraz wzbudzić międzynarodowe zainteresowanie. Na stronie dostępne są również zasoby do promocji, studia przypadku oraz indywidualne historie. 

British Council od dawna współpracuje z brytyjskimi artystami i artystkami z niepełnosprawnością, prezentując ich twórczość na całym świecie i angażując społeczeństwo w dialog z osobami określanymi jako niepełnosprawne. Strona www.disabilityartsinternational.org została stworzona w czasie, gdy brytyjscy artyści i artystki z niepełnosprawnością byli przedmiotem wzmożonej uwagi międzynarodowej, w większości zainspirowanej projektem Unlimited zainaugurowanym podczas Olimpiady Kultury Londyn 2012. 

- Artyści Głusi oraz z niepełnosprawnością mają teraz swój niepowtarzalny moment w świecie sztuki – powiedział Graham Sheffield, Dyrektor ds. Sztuki British Council. – Artyści którzy w unikalny sposób doświadczają świata, tworzą unikalną sztukę. Producenci doceniają fakt, że artyści z wyjątkowymi doświadczeniami kwestionują nie tylko tradycyjne podejście, ale również estetyczną formę sztuki. Disability Arts International to miejsce, w którym można dowiedzieć się więcej na temat artystów Głuchych oraz z niepełnosprawnością pracujących na całym świecie oraz o kontekście ich pracy. 

Na stronie zarejestrowane są już takie firmy jak Graeae Theatre, CandoCo, The British Paraorchestra i Bobby Bakers’ Daily Life Ltd. Można również obejrzeć wywiady z Jenny Sealey, współreżyserkę Ceremonii Otwierającej Paraolimpiadę.

Strona www.disabilityartsinternational.org została stworzona jako część projektu Unlimited Access, koordynowanego przez British Council i współfinansowanego przez program Kultura Unii Europejskiej. Projekt jest realizowany w partnerstwie przez British Council, Vo’Arte (Portugalia), Onassis Cultural Centre (Grecja) i Chorwacki Instytut Ruchu i Tańca. 

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Karolina Szlasa
British Council 
Tel.: 22 695-59-47, Kom.: 664-920-232
karolina.szlasa@britishcouncil.pl

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 7000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. 

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish i www.facebook.com/BritishCouncilPolska.