Wtorek 27 Sty 2015

Sztuka brytyjska na dużym ekranie w Multikinie - harmonogram wydarzeń na pierwsze półrocze 2015!

Nowy rok to kontynuacja strategicznej współpracy British Council i Multikino w ramach projektu Sztuka brytyjska na dużym ekranie. Dzięki tej inicjatywie publiczność może regularnie uczestniczyć w najlepszych wydarzeniach kulturalnych z repertuaru słynnych scen brytyjskich takich jak National Theatre. W nowym sezonie zobaczymy również przedstawienia z legendarnego londyńskiego Shakespeare’s Globe (The Globe), repliki teatru, w którym wystawiane były premiery sztuk samego Williama Szekspira.

Cykl sztuk teatralnych z Wielkiej Brytanii na stałe zagościł w kalendarzu imprez sieci Multikino. Przedstawienia zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Pokazy realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami. 

Dla polskiego widza udział w pokazach jest niepowtarzalną okazją, by stać się częścią publiczności londyńskiego teatru oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. Dotychczas w przedstawieniach zarejestrowanych w National Theatre wystąpiły takie gwiazdy jak Helen Mirren (w roli Królowej Elżbiety II), Benedict Cumberbatch (w roli Frankensteina) czy Tom Hiddleston (w roli Koriolana). W programie wydarzeń znalazła się także multimedialna wystawa z Muzeum Brytyjskiego pt. „Wikingowie: życie i legenda”. W 2015 roku widzowie w Polsce po raz pierwszy zobaczą spektakle z legendarnego The Globe. Shakespeare’s Globe on Screen to inscenizacje dzieł Williama Szekspira, zarejestrowane w zrekonstruowanym teatrze The Globe. Zgodnie z tradycją budynek nie posiada dachu, więc aktorzy grają pod gołym niebem, a większość miejsc na widowni jest stojąca. Spektakle oddają atmosferę londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII wieku – aktorzy grają w kostiumach z epoki, dekoracje są uzależnione od architektury budynku, a jedynym odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie mężczyźni.

Przedstawiamy harmonogram wydarzeń zarejestrowanych przez National Theatre oraz Shakspeare’s Globe na pierwsze półrocze 2015 roku:

National Theatre Live: Myszy i ludzie (Of Mice and Men) - 15.01.2015, 19:00

Ta przebojowa produkcja z Broadwayu w reżyserii Anny D. Shapiro, jest sceniczną adaptacją wydanego w 1937 roku dzieła jednego z najwybitniejszych twórców realistycznej powieści protestu społecznego, Johna Steinbecka. W rolach głównych James Franco (127 godzin, Obywatel Milk) oraz Chris O’Dowd (Druhny, Dziewczyny).

National Theatre Live: DV8 Physical Theatre JOHN – 5.02.2015, 19:00

Międzynarodowej sławy teatr tańca DV8 Physical Theatre ma w swoim dorobku 18 cenionych dzieł teatralno-tanecznych, cztery filmy telewizyjne, które zdobyły ponad 50 brytyjskich i  międzynarodowych nagród.  Ich najnowsza produkcja John,  to rzecz dla miłośników współczesnego tańca, ale też dla tych, którzy w sztuce cenią świeżość spojrzenia i moc przekazu. Spektakl dla widzów dorosłych. 

National Theatre Live: Wyspa skarbów (Treasure Island) - 24.02.2015, 19:00 

*pokaz w Warszawie tylko w Multikino Ursynów

Przedstawienie na podstawie kultowej powieści przygodowej Roberta Louisa Stevensona pod tym samym tytułem. Arthur Darvill jako Długi John Silver oraz Patsy Ferran jako Jim Hawkins. Spektakl familijny dla widzów od 10 roku życia.

Shakespeare’s Globe On Screen: Makbet (Macbeth) - 17.03.2015, 19:00

Makbet należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich. Reżyseria: Eve Best Muzyka: Olly Fox. Obsada: Moyo Akandé, Geoff Aymer, Bette Bourne, Stuart Bowman, Billy Boyd, Jonathan Chambers, Philip Cumbus, Gawn Grainger, Harry Hepple, Joseph Millson, Jess Murphy, Colin Ryan, Cat Simmons, Samantha Spiro, Finty Williams.

Shakespeare’s Globe On Screen: Burza (The Tempest) – 16.04.2015, 19:00

Burza, jedna z ostatnich sztuk Szekspira, opowiada losy księcia Mediolanu Prospera, który podstępnie zostaje pozbawiony władzy przez swojego brata Antonia. Przedstawienie, w reżyserii Jeremiego  Herrina, z muzyką Stephena Warbecka oraz obsadą: Roger Allam, Jason Baughan, Jessie Buckley, Sam Cox, Pip Donaghy, Trevor Fox, Peter Hamilton Dyer, James Garnon, Joshua James, William Mannering, Colin Morgan, Matthew Raymond, Sarah Sweeney, Amanda Wilkin.

National Theatre Live: Zawsze Piękne (Behind Beautiful Forever) - 30.04.2015, 19:00

To sztuka napisana przez Davida Hare’a (m.in. scenarzysta filmu Godziny, autor sztuki Prześwit) na podstawie głośnej książki Katherine Boo nagrodzonej National Book Award 2012. Bohaterowie sztuki, mieszkańcy rynsztokowej dzielnicy biedy Bombaju - Annawadi, w przejmujący sposób opowiadają o swojej codzienności, lękach, radościach i marzeniach. 

Shakespeare’s Globe On Screen: Sen nocy letniej (A Midsummer Night’s Dream) - 14.05.2015, 19:00 

Sen Nocy Letniej to jedna z najpopularniejszych komedii Williama Szekspira. Spektakl w reżyserii Dominica Dromgoole’a, z muzyką Claire van Kampen. Obsada: Huss Garbiya, Tala Gouveia, Tom Lawrence, John Light, Christopher Logan, Molly Logan, Sarah MacRae, Fergal McElherron, Edward Peel, Pearce Quigley, Stephanie Racine, Olivia Ross, Joshua Silver, Matthew Tennyson, Michelle Terry, Luke Thompson.

National Theatre Live: Poważny Problem (The Hard Problem) - 21.05.2015, 19:00

Nowa sztuka słynnego brytyjskiego dramaturga  Toma Stopparda (Zakochany Szekspir, Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją, Arkadia) w reżyserii Nicholasa Hytnera (Othello, Hamlet).

National Theatre Live: Człowiek i Nadczłowiek (Man and Superman) - 18.06.2015, 19:00

Na podstawie dramatu George’a Bernarda Shawa o tym samym tytule, w roli głównej Ralph Fiennes (Angielski Pacjent, Lista Szindlera, Wichrowe Wzgórza). Sztuka będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej zadaje fundamentalne pytanie o to jak współcześnie żyjemy.

Lokalizacje:

W 2015 r. do listy miejsc gdzie pokazywany będzie cykl Sztuka brytyjska na dużym ekranie dołączyły nowe miasta. Pokazy odbywać się będą w 17 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze, a także w kinie Silver Screen w Łodzi.

Organizator: Multikino S.A.
Partner Strategiczny: British Council
Dystrybutor: Cikanek Film Sp. z o.o. (NTL, Shakespeare’s Globe On Screen)
Nośnik / Technologia: DCP, High Definition, Digital Dolby Surround, polskie napisy 
Patroni: Aktivist, Sens, Magazyn Kulturalny, Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Superstarsi.pl, TerazTeatr.pl, trojmiasto.pl, Warsaw Insider oraz RMF Classic.
Mecenat: OSRAM

Do redaktora

Kontakt dla mediów:

Karolina Szlasa
British Council 
Tel.: 22 695-59-47, Kom.: 664-920-232
karolina.szlasa@britishcouncil.pl

Magdalena Cieplińska, Specjalista ds. PR w spółce Multikino
Kom.: 513 111 924
mcieplinska@multikino.pl 

Piotr Sadowski, Kierownik Projektu
Kom.: 502 555 252
psadowski@multikino.pl

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem organizacji jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.

Organizacja zatrudnia 8000 osób w ponad 100 krajach, w tym 2000 nauczycieli, i współpracuje z tysiącami profesjonalistów i ustawodawców, jak również z milionami młodych ludzi, nauczając języka angielskiego i realizując projekty edukacyjne, społeczne oraz w zakresie kultury i sztuki. 

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, szkołach partnerskich w Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. British Council jest również obecny na twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska i http://blog.britishcouncil.org/

Multikino jest pierwszym operatorem, który w 1998 roku uruchomił w Polsce kino wieloekranowe (multipleks). Od tego czasu Multikino wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin. Grupa prowadzi działalność w segmencie kinowym i dystrybucji filmów. Multikino jest operatorem 32 kin w 26 miastach Polski z łączną liczbą 262 ekranów i 54 949 miejscami. W sierpniu 2007 r. Multikino otworzyło wyjątkowe kino w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 8 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 777 osób, wyposażonej w projektory cyfrowe Barco DP 4K, fenomenalny system dźwięku Martin Audio i największy w Europie ekran przystosowany do projekcji cyfrowej (prawie 300 m2). W sierpniu 2010 roku Grupa otworzyła pierwsze kino za granicą w Rydze (8 ekranów i 1620 miejsc), a we wrześniu w Wilnie (7 ekranów i 1547 miejsca). Multikino to więcej niż kino! To największe premiery filmowe oraz koncerty, maratony, transmisje sportowe, Opery HD, Kino na obcasach, Multibabykino i wiele więcej. Multikino to także oryginalna sieć kawiarni Cavablanca Cinema Cafe. Od lat Multikino jest partnerem najważniejszych festiwali filmowych w Polsce w tym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage i Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Multikino jest w gronie światowych liderów kinowej cyfryzacji, dzięki wyposażeniu sal kinowych w projektory firmy BARCO i systemy do  projekcji  trójwymiarowej Dolby 3D. Sieć z powodzeniem prezentuje w technologii 3D: filmy, koncerty, wydarzenia sportowe, opery oraz balet. Multikino jest liderem cyfryzacji w Europie czyli technologicznego i jakościowego przełomu w branży kinowej.

Zobacz również