The Artists Festival
The Artists Festival
Date
Sobota 14 Cze 2014 -
17:00 do 23:59
Miejsce
Muszla koncertowa w Parku Skaryszewskim i Dzik - Dom zabawy i kultury, Warszawa

Zeszłoroczny Festiwal The Artists stanowił podsumowanie najważniejszych projektów dźwiękowych i muzycznych artystów sztuk wizualnych w Polsce ostatnich kilku lat. Wzięli w nim udział twórcy reprezentujący młodą scenę artystyczną, dla których praca z dźwiękiem jest stałym i nieodłącznym elementem praktyki artystycznej, ale również ci, dla których działalność muzyczna stanowi odrębne pole poszukiwań i eksperymentów i nie jest ściśle związana z twórczością wizualną.

W tym roku w ramach festiwalu wystąpią także artyści średniego i starszego pokolenia, zostaną reaktywowane kultowe grupy muzyczne i odtworzone performanse dźwiękowe sprzed lat, zaprosimy na scenę idoli artystów dźwiękowych młodego pokolenia, artystów polskich oraz artystów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Izraela.

W drugiej edycji The Artists skoncentrujemy się na grze z konwencją „występu muzycznego”. Program festiwalu obejmuje projekty, w których najważniejsza jest analiza zachowania artystów występujących na scenie oraz badanie oczekiwań widzów. Przedmiotem zainteresowania są rozmaite aspekty związane z tworzeniem muzyki — od rytuałów scenicznych, przez fetyszyzację instrumentów i sprzętu muzycznego, po samą idee występowania na żywo. Tytułowi artyści pojawią się w różnych rolach, niekoniecznie osobiście występując na scenie. W parkowej muszli koncertowej w tym roku będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi najnowszy projekt Zbigniewa Libery przygotowany specjalnie na The Artists, performans izraelskiej artystki Naamy Tsabar we współpracy z polskimi muzykami oraz „malarski” występ Deana Allena Spunta (znanego z grupy No Age). Pierwszą część festiwalu zakończy występ brytyjskiego artysty niejednokrotnie budzącego kontrowersje, laureata nagrody Turnera — Martina Creeda z zespołem. Druga część odbędzie się w klubie Dzik, gdzie będzie można przekonać się, czym jest tzw. mic swinging w ramach niezwykłego dźwiękowego performansu Alony Rodeh. 

LINE-UP FESTIWALU: 

Martin Creed and his band
Black Square 
DJ Jansi (Janek Simon)
Leszek KnaflewskI
Libera i jego nowe babcie 
Daniel Malone
Peine Perdue
Alona Rodeh
Jan Smaga
Dean Allen Spunt
Naama Tsabar 
Warszawska Orkiestra Rozrywkowa Im. I. Krenza

organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

kuratorzy: Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka, Stanisław Welbel

partnerzy: 
Centrum Promocji Kultury Praga – Południe 
British Council Polska